PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Gruodžio 2 d. 12:54

Angelo muziejus pradeda 12 straipsnių ciklą „Šiaulių krašto tautodailininkų portretai“

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


156683

Angelo muziejui pradedant 12 straipsnių ciklą apie Šiaulių krašto tautodailininkus, siekiama atskleisti kūrėjų asmenybes ir viešinti jų sukurtus darbus, saugomus Angelo muziejaus fonduose.


Foto galerija:

5fc7700c02562.jpg
5fc7700ce5fbf.jpg

ŠIAULIŲ KRAŠTO TAUTODAILĖS KŪRĖJŲ PORTRETAI (I): ANTANINA PUKĖNIENĖ

Antanina Dapkutė- Pukėnienė gimė 1941 metais Lyduvėnuose. Pirmieji kūrėjos žingsniai dailės kelyje pradėti gyvenant Panevėžyje - mokytasi Panevėžio dailės mokyklos vakariniame skyriuje. Dailės mokykloje, kurią baigė ir daugelis būsimų Panevėžio dailės mokytojų, Antanina suformavo tvirtus pamatus būsimai tapytojos karjerai. Meno žinias keletą metų gilino Rygos dailės studijoje. 1978 m. Antanina Dapkutė - Pukėnienė priimta į Lietuvos tautodailininkų sąjungą. 1987 metais Liaudies ūkio pasiekimų parodoje Maskvoje (Rusija) tapo laureate - už tapybos darbus apdovanota diplomu ir bronzos medaliu. 2005 m. už kūrybos profesionalumą, indėlį į tautodailę Lietuvos Respublikos kultūros ministerija suteikė meno kūrėjo statusą - priimta į Lietuvos tautodailės kūrėjų asociaciją. Tais pačiais metais kūrėja priimta į Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungą. Antanina yra Šiaulių literatų klubo „Verdenė“ narė. 2010 m. kūrėjai įteikta Šiaulių miesto savivaldybės kultūros ir meno premija. Kūrėja yra net penkių poezijos rinkinių autorė : „Eilės ir žiedai“, 1996 m.; „Kaštonų lietus“, 2014 m.; „100 trioletų“, 2017 m.; „Pro atvertas langines“, 2018 m.; „Laikas ir šešėliai“, 2019 m. Antanina yra surengusi virš 40 autorinių tapybos darbų parodų.

Antanina labai aktyvi ir produktyvi menininkė - nuolatos dalyvauja parodose, konkursuose, tautodailės, amatų demonstravimo šventėse. Kūrėjos darbuose gėlės ir peizažai yra dominuojančios temos, tačiau autorė puikiai įvaldė ir architektūrinio - urbanistinio kraštovaizdžio vaizdavimo manierą. Labai charakteringi mažų Lietuvos ir Latvijos miestelių kraštovaizdžiai, praturtinti istorinės architektūros elementais. Latvijos Talsi miesto architektūrinis 6 darbų ciklas įtraukia žiūrovą - kviečia pasivaikščioti siauromis ir vingiuotomis senamiesčių gatvelėmis, kurios dvelkia ramybe, lėta, nusistovėjusia gyvenimo tėkme... Harmoningos su gamta architektūros vaizdavimas atskleidžia autorės sentimentalius jausmus istoriniam paveldui išvengiant chaotiško miesto šurmulio.

Mėgstamiausiu kūrėjos vaizdavimo objektu išlieka gėlių natiurmortai. Gėlių natiurmortuose labai dažnai vaizduojamos gimtųjų Lyduvėnų laukų gėlės ir pievų augalai. Žymiausi kūrėjos darbai - „Putinai“ (už šį darbą Maskvoje apdovanota bronzos medaliu), „Rugiagėlės“, „Bijūnai“, „Saulėgrąžos“ (šis darbas natūraliai mintyse sukelia aliuzines mintis su Van Gogo vienu iš žymiausių kūrinių). Autorės vaizduojami gėlių motyvai sudaro darnią kompoziciją su fonu - gyvybingais potėpiais suvedamas spalvų spektras sudaro virpančią visumą. Labai svarbu įvardyti Antaninos, kaip dailininkės tapytojos ir poetės, visapusiškos veiklos vienovę - ne tik tapyboje, bet ir kūrėjos poezijoje jaučiamas sentimentalus preciziškumas smulkmenoms, kurios skaitytoją/ meno kūrinio žiūrovą nukelia į kūrėjo vidinio pasaulio pajautos išraiškas mene.

Daugiau apie tai https://www.facebook.com/Angelomuziejus/posts/2563613097269774