REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Vasario 25 d. 12:54

Analitikai: Vakarų sankcijos Rusijai yra tik dalinės, jų poveikis ribotas

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


206170

Europos Sąjungos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų šalių dėl karo Ukrainoje paskelbtos ekonominės sankcijos Rusijai yra tik dalinės, o jų poveikis bus ribotas, sako BNS kalbinti ekonomistai. 

Bendrovės „Brandnomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas sako, jog nepaisant kilusio karo Vakarai tebesivadovaujama praktika sankcijas griežtinti palaipsniui, todėl jos yra logiškos, tačiau jų poveikis ribotas.

„Sankcijas nėra pačios griežčiausios, kurios yra įmanomos, bet tai yra logiška, nes Europos Sąjunga ir apskritai Vakarai sankcijas įvedinėja palaipsniui – žingsnis po žingsnio. Ko trūksta? Į sankcijų sąrašą nėra įtrauktos energetikos bendrovės, taip pat ne visam Rusijos elitui yra pritaikytos, pavyzdžiui, kodėl nėra uždrausta Rusijos elitui turėti bet kokį turtą, gyventi, lankytis Europoje, taip pat nėra ir Rusijos atjungimo nuo SWIFT tarpbankinės sistemos, kuris pakirstų ne tik šios šalies ekonomiką, bet ir prestižą“, – BNS sakė ekonomistas.

A. Izgorodino teigimu, Rusijos atkirtimas nuo tarpbankinės sistemos faktiškai sustabdytų šios šalies energetinių resursų eksportą į Vakarus.

„Vakariečiai tiesiog nebegalėtų susimokėti už patiektą naftą, dujas, metalus. Rusija būtų atkirsta nuo eksportinių pajamų, nes savo energetinius išteklius ji daugiausia parduoda Vakarams, o atsiskaitymams naudojama būtent ši sistema. Pavyzdžiui, patys Rusijos ekspertai skaičiuoja, kad jei jų šalis būtų atkirsta nuo SWIFT, jos ekonomika iškart nukristų 5 proc.“, – sakė ekonomistas.

„Matyt, SWIFT yra tokia džokerio korta, kurią Vakarai laiko, jei situacija taptų visiškai nekontroliuojama“, – pridūrė jis.

Anot ekonomisto, kartu su SWIFT blokavimu Rusija prarastų galimybę ir pasiskolinti.

„Pavyzdžiui, šio ryto (penktadienio – BNS) duomenimis, už 10 metų paskolą Rusija jau reikėtų mokėti 13 proc. – dvigubai daugiau nei ta riba, kuri finansų rinkose laikoma tvaria. Tad ji turėtų naudoti savo vidinius rezervus valstybinių įmonių gelbėjimui bei finansuoti karą, kuris irgi nėra pigus“, – sakė ekonomistas.

Jo teigimu, šiuo metu Rusija praktiškai nebeturi priėjimo prie Europos kapitalo rinkos, todėl greičiausiai bandys skolintis iš Kinijos, nors tą padaryti ir čia jai gali būti sunku.   

„Ten irgi yra ne pyragai. Kinija šiuo metu yra arti stagnacijos ir šios šalies valdžia visų pirma rūpinasi savo ekonomikos skatinimu, tuo tarpu Rusijos finansinės problemos jiems „vienodai šviečia“, – sakė A. Izgorodinas.

Ekonomistas Rimantas Rudzkis mano, kad Vakarų valstybių sankcijos turės neigiamą poveikį Rusijos ekonomikai, nors  nesustabdys tolesnės jos karinės agresijos. 

„Kai šitą procesą Rusija pradėjo, viskas baigsis kažkokiu Ukrainos performatavimu. Kai jau tokio masto karinė operacija pradėta, kol ji nebus baigta, taip ir bus, nepriklausomai, kokios sankcijos bus įvestos“, – BNS sakė R. Rudzkis. 

„Kokią šitos įvestos sankcijos turės įtaką? Žinoma, kad turės neigiamą įtaką – sulėtės Rusijos vystymasis, bus lėtesnis ekonomikos augimas, o gal net ir smukimas, bet tos sankcijos nėra mirtinos“, – pridūrė jis.  

Analitikas mano, kad aukštųjų technologijų praradimą iš Vakarų Rusija galėtų kompensuoti jų importu iš Azijos šalių arba savo ištekliais. 

„Geri santykiai su Kinija, kur didelę dalį technologijų Rusija sugebės gauti, didelę dalį technologijų rusai patys susikurs“, – svarstė jis. 

Ekonomisto teigimu, didžiausios žalos Rusijai galėtų padaryti užkirstas kelias jos žaliavų ar produkcijos eksportui. 

„Žalingiausios sankcijos, žinoma, būtų kategoriškas jokio Rusijos eksporto nepirkimas. Tai čia, žinoma, būtų didelis smūgis. Jis irgi nebūtų mirtinas, bet tai būtų tikrai didelis smūgis, jeigu staiga nei dujų, nei naftos, nei metalų, nei trąšų, nei kitos produkcijos Rusija negalėtų eksportuoti į Vakarų šalis“, – teigė R. Rudzkis. 

Pasak ekonomisto, Rusijos atjungimas nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT turėtų neigiamą poveikį jos bankams, tačiau Rusija rastų būdą, kaip išvengti žalos.

„Savo laiku rusai gyrėsi, kad jie jau pasiruošė atsijungimui nuo SWIFT. Bet skaičiau ir kitokių samprotavimų, kad tai nėra pilna teisybė. Aš manau, kad tai tikrai Rusijos bankams būtų gyvenimo pabloginimas, bet turbūt gal ir pavėluotai, jie surastų būdą kaip apeiti SWIFT“, – sakė R. Rudzkis. 

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) ketvirtadienį paskelbė naujų griežtų sankcijų Rusijai, keturių jos didelių bankų aktyvų įšaldymą, aukštųjų technologijų eksporto į šią šalį stabdymą. Jia pažadėjo, kad Vašingtonas kartu su sąjungininkais gali blokuoti daugiau kaip pusę aukštųjų technologijų produkcijos importo į Rusiją.

Briuselyje ketvirtadienį susitikę ES šalių lyderiai sutarė įvesti naujus ribojimus Rusijos finansų, energetikos ir susisiekimo sektoriams, taip pat prekybos dvejopos paskirties prekėmis suvaržymų, ribojimų eksportui ir jo finansavimui. Bendrija ruošiasi įvesti Rusijai daugiau sankcijų. 

Svarstyta galimybė atjungti Rusiją nuo tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT, tačiau bendro sprendimo dėl to rasti nepavyko.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį anksti ryte sakė, kad ES ribojimų Rusijai ateityje bus įvesta dar daugiau, o dabar sutartos sankcijos sukels jai sunkias ekonomines pasekmes. 

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA