PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių miesto savivaldybės informacija2020 m. Lapkričio 12 d. 17:39

Amžinybėn iškeliavo iškili Šiaulių asmenybė – netekome Vytenio Rimkaus

Šiauliai

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


154066

Lapkričio 12 dieną mirė visų žinomas ir mylimas profesorius, menotyrininkas, Šiaulių menininkų bendruomenės patriarchas Vytenis Rimkus.

Vienas pirmųjų Šiaulių miesto garbės piliečio vardo nusipelnęs V. Rimkus dar šių metų sausį šventė savo 90 metų jubiliejų. Sunkią netekties valandą Šiaulių miesto savivaldybės meras Artūras Visockas reiškia nuoširdžią užuojautą sutuoktinei Česlavai, dukroms ir sūnui, artimiesiems, visai Šiaulių kūrybinei bendruomenei.

Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui ne kartą teko asmeniškai pabendrauti su šiuo žinomu mokslo žmogumi, rašytoju ir kraštotyrininku, kuris buvo ir didis Lietuvos bei Šiaulių patriotas.

„Esu įsitikinęs, kad meno žmonės turi ypatingos drąsos sakyti tiesą, nors Vyteniui Rimkui pokariu vos neteko sumokėti už tai gyvybės kainos. Tos vidinės tiesos vedini jie kuria ir nušviečia ne tik savo, bet ir kitų gyvenimus. Sudėtingą kelią nuėjęs V. Rimkus yra tapęs tikra miesto legenda, jis savo dvasia iš tiesų spinduliavo išmintį, tikėjimą, meilę gimtajam kraštui ir jo žmonėms“, – kalbėjo Artūras Visockas.

 

Vytenis Rimkus gimė 1930-01-17 Zatišuose, Padubysio valsčiuje, Šiaulių apskrityje. Mokėsi Bagdoniškio ir Bazilionų pradžios mokyklose, Šiaulių berniukų gimnazijoje (dabartinė Juliaus Janonio gimnazija). 1949 m. kartu su tėvais buvo ištremtas į Sibirą. Ten jaunam kovotojui prieš sovietinį režimą paskirta mirties bausmė, vėliau pakeista į kalinimą lageriuose. 1958-aisiais Vytenis Rimkus grįžo į Lietuvą, dirbo šaltkalviu-dažytoju Šiaulių autobusų parke ir neakivaizdiniu būdu studijavo Leningrado L. Repino dailės institute, kurį 1966 m. baigė su pagyrimu.
1974 m. V. Rimkus apgynė dailėtyros daktaro, 1977 m. − dailėtyros habilituoto daktaro disertacijas, 1988 m. jam suteiktas profesoriaus laipsnis.

Daug dešimtmečių Vytenis Rimkus skaitė meno istorijos paskaitas Šiaulių universitete, vadovavo studentų ir magistrantų diplominiams darbams, buvo doktorantūros komitetų narys kituose Lietuvos universitetuose.
Profesorius V. Rimkus yra paskelbęs daugiau kaip 2 000 publikacijų periodiniuose leidiniuose, enciklopedijose, yra daugiau nei dviejų dešimčių knygų autorius. Už tautodailės populiarinimą profesoriui paskirta Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija. Jis aktyviai dalyvavo Dailininkų, Tautodailininkų, Mokslininkų sąjungų veikoje, yra Stasio Šalkauskio premijos laureatas.

Profesorius padėjo atrinkti ir grąžinti į Lietuvą visuomenės veikėjų Venclauskių dokumentinį turtą, jo paskatinimu šios šeimos rūmai buvo padovanoti Šiaulių „Aušros“ muziejui.

2015 metais kultūros ministras V. Rimkui įteikė aukščiausią Kultūros ministerijos garbės apdovanojimo ženklą „Nešk savo šviesą ir tikėk“, kuris skiriamas labiausiai Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems asmenims pagerbti.

Profesorius Vytenis Rimkus ne kartą buvo renkamas Šiaulių miesto tarybos nariu. Miesto kultūros, mokslo, švietimo visuomenei jis žinomas kaip legendinė asmenybė, turėjusi poveikį miesto ir visos Lietuvos dvasiniam gyvenimui.

Užuojautą V. Rimkaus artimiesiems siunčia ir buvę kolegos − pirmosios kadencijos Šiaulių miesto tarybos nariai.