PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Spalio 1 d. 11:45

Alytuje pagerbtas Lietuvos partizanų atminimas

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


101292

Paskutinę rugsėjo mėnesio savaitę Alytaus mieste ir rajone vyko įvairūs Lietuvos partizanams pagerbti skirti renginiai.


Foto galerija:

alytuje-pagerbtas-lietuvos-partizanu-atminimas-1jpg.jpg
alytuje-pagerbtas-lietuvos-partizanu-atminimas-2.jpg
alytuje-pagerbtas-lietuvos-partizanu-atminimas-3.jpg

Rugsėjo 23 d. Kalesninkų miške (Alovės sen.) prie buvusios Dainavos apygardos štabo vietos degė trispalvės žvakutės, primindamos garbingą Lietuvos partizanų Kazimiero Pyplio-Mažyčio (po mirties jam suteiktas aukščiausias Lietuvos partizanų įvertinimas – jis pripažintas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio karžygiu) ir Juozo Makarevičiaus-Žilvičio atminimą.

Rugsėjo 24 d. Simno, Butrimonių ir Pivašiūnų gimnazijose, o rugsėjo 25 d. – Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago, Putinų, Jotvingių ir šv. Benedikto gimnazijose surengtos pamokos, skirtos Lietuvos partizanams pagerbti.

Rugsėjo 26 d. Alytaus miesto savivaldybėje vyko Broniaus Kašelionio knygos „Dainavos krašto partizanai" pristatymas. Ši knyga skirta Dzūkijos partizanų kovai su okupantais. Daugiausia dėmesio joje skiriama Dainavos krašte (Alytaus, Lazdijų, Varėnos rajonai bei šalia esančios Marijampolės, Prienų, Trakų ir Šalčininkų rajonų dalys) vykusioms partizanų kovoms. Autorius labai tiksliai įvardija žuvusių ir suimtų kovotojų vardus, mūšių, susišaudymų ar kitokių partizanų bei sovietinių okupantų vykdytų akcijų vietas.

„Šiandien yra labai didi diena. Esu labai pamalonintas matydamas čia tiek daug Lietuvos patriotų. Aš visada sakiau, kad kraštas nėra apibrėžtas žemės lopinys, tai yra žmonės, kurie puoselėja, atsimena ir išmano savo tikrą neiškraipytą istoriją. Tokios knygos mes savo rankose neturėjome. Aš šiandien labai džiaugiuosi, kad ji guli ant šio stalo. Džiaugiuosi ją turėdamas ir asmeniškai. Ši knyga yra labai didelis indelis į Dainavos kraštą. Priminsiu, kad šioje salėje buvo priimtas sprendimas pastatyti paminklą Dainavos apygardos partizanams. Tai bus dar vienas žingsnis pamenant tuos žmones, kurie aukojo savo gyvybes ir kurie darė viską, kad lietuvybė šiame krašte išliktų", – knygos pristatymo metu kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris.

Rugsėjo 27 d. Lietuvos partizanams pagerbti skirtų renginių ciklą užbaigė kino teatre „Dainava" parodytas režisieriaus Arvydo Kinderio filmas „Mokytojas Adolfas Ramanauskas-Vanagas" bei pristatyta Tarpukario Lietuvos trispalvė, jos istoriją pasakojo alytiškis istorinių daiktų kolekcionierius Evaldas Lukošiūnas. Šią vėliavą turės galimybę išvysti ir Alytaus kraštotyros muziejau lankytojai. Ją muziejuje planuojama eksponuoti nuo spalio 7 d.

„Pirmiausia šiandien aš norėčiau kreiptis į jaunus žmones, kodėl ta moteris rizikavo savo gyvybe, savo ateitimi tam, kad atvežti šią vėliavą į Tėvynę. Turbūt kiekvienas iš čia sėdinčių turėtų sau atsakyti galvoje į tą klausimą. Tai nebuvo maistas, tai nebuvo brangenybės, tai buvo simbolis. Atimkime simbolį iš žmogaus ir Jūs iš jo atimsite identitetą. Atsiminkite tai visada. Iš tiesų turėjome puikią savaitę partizanams atminti. Kiekvieną kartą atvykdamas ir sakydamas sveikinimą aš matau vis didesnę salę žmonių ir tai iš tikrųjų džiugina. Tai rodo, kad mes turime labai stiprų identitetą savo mieste", – prieš filmo peržiūrą kalbėjo Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotojas Šarūnas Klėgeris.