REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Spalio 5 d. 10:36

Alytaus rajono meras pasisako už žmonėms atvirą šilą

Alytus

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


55210

Alytaus rajone vyksta aktyvi diskusija dėl Punios šilo statuso. Išleistas įsakymas, kuriuo vadovaujantis šiam valstybiniam miškui būtų suteiktas lankomo reguliavimo rezervato statusas. Tam ypač priešinasi vietos gyventojai. Šiuo klausimu su jais diskutavo atvykęs į vietą aplinkos ministras Kęstutis Navickas, gamtininkai, Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

2017 m. Valstybinių saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis išleido įsakymą dėl Nemuno kilpų regioninio parko, kurio teritorijoje yra Punios šilas, planavimo schemos korektūros. Jame numatyta, kad rezervato teritorija nuo 400 hektarų padidėtų iki 2 tūkst. hektarų – visam šilui būtų suteiktas lankomo reguliavimo rezervato statusas.

Gamtininkai teigia, Punios šilas yra išsaugojęs pirmykščius Lietuvos girios bruožus, vienas vertingiausių ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, o rezervato statusas padėtų išsaugoti brandų mišką.

Tačiau žmonės baiminasi, kad šilą paskelbus rezervatu, jie nebegalės į jį eiti, grybauti, uogauti, pavirs šabakštynu.

Diskusijoje dalyvavęs Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas pastebėjo, kad apie projektą dėl planuojamo Punios šilo statuso trūko informacijos. Jis esantis už tai, kad šilas nebūtų kertamas, tačiau pasisako ir už jo atvirumą vietos gyventojams bei turistams. Savivaldybė planuoja tvarkyti Punios piliakalnį, kad jį lankytų daugiau turistų. „Norime, kad jie galėtų pasivaikščioti ne tik po piliakalnį, bet ir po šilą, aplankytų partizanų bunkerį, kitus objektus. Norėtume, kad nebūtų trukdoma turistams patekti į Punios šilą“, – sakė meras.

Susitikime su ministru dalyvavęs Alytaus rajono pilietinės iniciatyvos draugijos „Mūsų Dzūkija“ vadovas Kazimieras Sventickas nuogąstauja, jeigu Punios šile bus uždrausta ūkinė veikla, įskaitant ir miško priežiūrą, jis virstų šabakštynu. K. Sventickas prašė palikti šilo statusą tokį, koks yra dabar.

Aplinkos ministro K. Navicko visuomeninis patarėjas, gamtininkas Andrejus Gaidamavičius sako, kad pasipriešinimas dėl Punios šilo kilo todėl, kad įstatymai iki šiol labai griežtai apibrėžė gamtinio rezervato statusą ir žmonėms sunku suvokti, kad nauja kategorija padėtų ne tik išsaugoti mišką, bet ir atvertų jį lankytojams.

Aplinkos ministras patikino, kad suteikus Punios šilui rezervato statusą, ribojama būtų tik ūkinė veikla – draudžiami kirtimai, o grybauti ir uogauti būtų leidžiama. Jis pabrėžė, kad sprendimas dar nepriimtas, o kompromisą galima rasti visada.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA