Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Alytaus miesto savivaldybė
„Vienas Vienintelis / The One and Only“
Aušra Česnauskytė (29 m.) atliks Alytaus miesto tyrimą pritaikant neofuturistų miesto „inspekcijos“ metodus ir paruoš naujų pasivaikščiojimų-instrukcijų rinkinį „Vienas Vienintelis / The One and Only“.
„Miesto „inspekcijose“ vaikščiosiu ir kviesiu pasivaikščioti po miestą kartu įvairius Alytaus gyventojus ir skirtingų profesijų atstovus. Drauge tyrinėsime atsitiktinius, pakeliui nutikusius įvykius ir dalinsimės įžvalgomis apie miestą ir kasdienybę jame. Pokalbių nuotrupos, atsitiktinumai einant, istorijos, prisiminimai, taip pat ir atrasti takeliai, erdvės ir slapti praėjimai taps pasivaikščiojimų-instrukcijų dalimi. Tirpdant vaizduotės ir realybės ribas, kviesiu miesto gyventojus su humoru pažvelgti į įvairius Alytaus miesto paradoksus ir atkreipti dėmesį į erdvinius, socialinius ir kultūrinius elementus, kuriančius savitą šių dienų Alytaus identitetą“, – pasakojo Aušra.
Pasivaikščiojimų rinkinys bus nedidelės apimties publikacija, kurią sudarys maršrutai, pasivaikščiojimų instrukcijos, pasakojimai (tyrimo metu surinktos istorijos, susipynusios su fikcija – ateities spekuliacijomis) ir iliustracijos. Pasivaikščiojimų serija bus įkvėpta Fluxus judėjimo ir jo dvasia pasekusių performanso apraiškų Alytuje.
Tarpdisciplininė menininkė A. Česnauskytė šiuo metu gyvenu Nyderlanduose, tačiau meninius projektus įgyvendina skirtinguose Europos miestuose. Aušra yra baigusi architektūros bakalauro studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete ir interjero architektūros magistro studijas Hagos Karališkoje menų akademijoje Nyderlanduose.
Architektūrinis išsilavinimas alytiškės kūrybinėje praktikoje persipina su spekuliatyvaus dizaino ir performanso elementais. Dažnai savo darbuose ji tyrinėja skirtingus ateities scenarijus, kuriais kvestionuoja įvairius miestų ir bendruomenių kūrimo normatyvus.
Pastaruosius penkerius metus A. Česnauskytė dirba prie ilgalaikio projekto – miesto tyrimų laboratorijos „Neofuturistiniai pasivaikščiojimai“, kurį vysto kartu su architekte Goda Verikaite. Šiame projekte jos žvelgia į vaikščiojimą kaip į pagrindinį miesto erdvės ir kitų sluoksnių tyrimo metodą.
Neofuturistinėse miesto „inspekcijose“ renka įvairias miesto istorijas, buria neofuturistų bendruomenę ir spekuliuoja apie alternatyvias miesto ateitis.
Neofuturistinių tyrimų rezultatai – performatyvūs ir kontekstui jautrūs pasivaikščiojimai-ekskursijos, kurie stimuliuoja kolektyvinę vaizduotę ir kviečia kurti naujus ryšius tarp žmogaus ir miesto.
„Mano kūrybiniams ieškojimams ir pasaulėžiūrai iš esmės labai didelį poveikį turėjo Alytaus dailės mokykla. Ten susibūręs menininkų-mokytojų kolektyvas mus, paauglius, įkvėpė eksperimentuoti, ieškoti savitumo, kūrė saugią erdvę naujoms idėjomis skleistis. Fluxus dvasia ten sklandė ore ir dažnai galėjome tapti situacionizmo ir letrizmo įkvėptų „įvykių“ dalyviais. Buvo ne tik labai smagu ir juokinga būti kartu, bet ši aplinka padėjo atrasti būdus, kaip kritiškai pažvelgti į nusistovėjusias socialines ir kultūrines normas, kaip pasijuokti iš jų ir jaustis laisviau. Dabar dažnai vis pagalvoju, kad Alytaus dailės mokykla tokia, kokia yra ir kokia sugebėjo išlikti, pati savaime yra didelis Fluxus“, – sakė Aušra.
Pažintis su Alytumi per girdimus jo sluoksnius
Rokas Sutkus (30 m.) sukurs audiovizualinę instaliaciją „Pasiklausant Alytaus“. Ši instaliacija sujungs miesto garsinius simbolius – nuo bažnyčios varpų ir kasdienio šurmulio iki gamtos skambesio bei vietinių gyventojų istorijų.
Tai bus interaktyvi pažintis su Alytumi ne tik per matomus, bet ir per girdimus jo sluoksnius.
Patalpoje esantys žmonės taps muzikos kūrėjais. Jutikliai fiksuos jų judesius ir vietą, perduodami šią informaciją į centrinį kompiuterį, kuris muzikoje moduliuos tempą, efektus ir tembrus pagal žmonių aktyvumą. Taigi, kiekvienas žingsnis, kiekvienas posūkis sukurs unikalią atmosferą, skatinančią tyrinėti garsą kaip erdvės formavimo įrankį.
R. Sutkus Kauno technologijos universitete studijavo elektronikos inžineriją. Baigęs studijas liko dirbti Kaune įterptinių sistemų programuotoju.
Kaip sako Rokas, ši techninė pusė ir įkvėpė instaliacijos idėją, tačiau ji nėra vienintelė jo aistra – alytiškį visuomet traukė kūryba.
„Nuo vaikystės domiuosi muzika. Mokykloje pradėjau kurti elektroninę muziką, paauglystėje grojau bosine gitara, o studijų laikais šio pomėgio neapleidau. Vėliau atradau garso dizainą ir juo susižavėjau. Tai padėjo praplėsti mano profesinį kelią – dabar dirbu su vaizdo žaidimais, kurdamas garsus ir garso sistemas. Visa ši patirtis susiliejo į galimybę realizuoti instaliacijos projektą „Pasiklausant Alytaus“, kurį ir pristatysiu alytiškiams“, – sakė R. Sutkus.
Jo teigimu, šis projektas gimė iš kelių įkvėpimo šaltinių: susižavėjimo garsais, sintezatoriais, muzika, technologijomis, taip pat iš bendruomeniškumo, simbolizmo ir identiteto paieškų.
„Šiuo metu gyvenu Andalūzijoje, Ispanijoje, su savo antrąja puse. Dalyvaujame Europos solidarumo korpuso savanorių programoje, kuri leidžia jaunimui iki 30 metų savanoriauti iki 12 mėnesių programos šalyse bei partnerinėse valstybėse. Apie šią programą nieko nežinojome – ją atradome visiškai atsitiktinai. Iš pradžių savanoriavimas buvo trumpalaikis, jo metu užsiėmėme menine veikla: rašėme eilėraščius ant miesto sienų, dalyvavome sieninės tapybos projektuose. Po mažiau nei metų pradėjome ilgalaikę savanorystę, tačiau ši jau artėja prie pabaigos – sausį baigsis mūsų 12 mėnesių laikotarpis“, – pasakojo Rokas, pridurdamas, kad tada jis grįš į Alytų.
Dokumentinis filmas apie menininką Antaną Jusevičių
Karolis Zabita (25 m.) kurs dokumentinį filmą apie menininką tautodailininką Antaną Jusevičių, Alytuje, Užuolankos gatvėje, įkūrusį Tautodailės muziejų „Antania“.
„Mane patraukė Antanas Jusevičius, nes jis savo kieme Alytuje įkūrė neįprastą muziejų, parodantį kasdienio gyvenimo prasmę per meną. Manau, kad savo kūryba galiu perteikti tai, ką asmeniškai vertinu kaip svarbiausią ir įdomiausią šioje vietoje. Noriu parodyti, kaip Antanas sujungia tradicijas su gilesniu supratimu apie mūsų gyvenimą, ir atskleisti potencialą, kurį šis muziejus turi meniniame ir kultūriniame kontekste“, – savo kūrybinius sumanymus atskleidė Karolis.
Jis pasakojo visada mėgęs į savo veiklas įtraukti loginį mąstymą. Nuo pat vaikystės patiko gilintis į tai, kaip viskas veikia, ypač kai pirmą kartą sužinojo apie „Apple iPhone“. Tai paskatino gilintis į technologijų pasaulį. Vėliau šis susidomėjimas evoliucionavo į norą ne tik suprasti, bet ir kurti – gimnazijoje, norėdamas atsipalaiduoti, pradėjo piešti. Paskui, naudodamasis Adobe programomis, savo piešinius perkėlė į skaitmeninį pasaulį, o dar vėliau susidomėjo ir videoredagavimu.
„Kažkada filmuodamas vieną renginį Lenkijoje, sutikau įdomių žmonių, kurie mane pakvietė į darbą Alytaus kraštotyros muziejuje, čia susipažinau su režisieriumi Arvydu Kinderiu. Dirbdamas su juo supratau, kad filmavimas ir animacija yra mano aistra. Jaunojo menininko stipendijos konkursą atradau per Arvydą ir supratau, kad tai gali būti mano šansas sukurti savo filmą“, – sakė K. Zabita.
Stipendijas yra gavę 19 jaunųjų menininkų
Alytaus miesto savivaldybė jaunojo menininko stipendijas pradėjo skirti 2018 m. Iki šiol jos skirtos 19 jaunųjų menininkų.
Alytaus miesto savivaldybė skatina jaunuosius menininkus – kiekvienais metais atrinktiems kūrėjams suteikiama stipendija, mokama iš savivaldybės biudžeto asignavimų, skirtų Alytaus miesto savivaldybės strateginio veiklos plano Kultūros programai įgyvendinti.
Jauniesiems menininkams kasmet skiriamos 3 stipendijos jų pateiktoms kūrybinėms programoms įgyvendinti. Vienos stipendijos vieno mėnesio dydis – 200 Eur.
Pakartotinai pretenduoti į stipendiją galima praėjus ne mažiau kaip dvejiems metams nuo paskutinės stipendijos gavimo.