PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2017 m. Liepos 11 d. 15:07

Alksniupių mokiniai keliavo po Dzūkijos nacionalinį parką

Radviliškis

Linas GarbenisŠaltinis: Etaplius.lt


9076

Dvi vasaros dienas 17 Alksniupių pagrindinės mokyklos mokinių aplankė didžiausią Lietuvoje Dzūkijos nacionalinį parką. Ši ekskursija – tai Radviliškio rajono savivaldybės finansuoto visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Kur ošia platūs miškai“ baigiamasis etapas. Šiam projektui savivaldybė skyrė 822 eurus. Jo tikslas – ugdyti moksleivių ekologinę savimonę ir tęsti pažintį su Lietuvos nacionaliniais parkais.

Projektas vykdomas nuo šių metų vasario mėnesio. Jame dalyvavo 5-10 klasių mokiniai. Dailės pamokose mokiniai piešė Dzūkijos nacionalinio parko gamtos ir kultūros vertybes, per laisvas pamokas kiekviena klasė žiūrėjo filmą „Kur šalciniai alma“ ir pagal jį atliko užduotis.

Per Žemės dieną didžioji dalis renginio buvo skirta supažindinti su Dzūkijos nacionaliniu parku, dzūkų kultūros paveldu. Piešinių ir užduočių laimėtojams bei mokyklos gamtosaugininkams teko galimybė susipažinti su šia saugoma teritorija artimiau dviejų dienų ekskursijos metu.

Pirmąją ekskursijos dieną aplankytas didžiausias Lietuvos kaimas – Marcinkonys, čia esanti dzūkų etnografinė sodyba, senovinis Zervynų kaimas su Dzūkijos kraštui būdinga architektūra, šaltinis „Ūlos akis“, Musteikos kaime įsikūręs drevinės bitininkystės muziejus, kuriame bitininkas Romas pavaišino medumi su bičių duonele, mokė vaikus, kaip titnagu įskelti ugnį, bei pademonstravo, kaip žmonės virvėmis lipdavo į dreves medaus kopinėti.

Pavakare mokiniai vyko į ilgiausią Dzūkijos nacionalinio parko kaimą – Kapiniškes, kuriame Linos ir Egidijaus Černiauskų sodyboje ragavo dzūkiškos užtepėlės iš varškės, agurkų ir krapų su krosnyje keptomis bulvėmis, kepė dzūkiškas bandeles su džiovintais obuoliais ir vaišinosi žolelių arbata. Kol kepė bandelės, mokiniai mirkė kojas švariausiame Lietuvos upelyje – Skrobluje.

Vakare Marcinkonyse, prie Gamtos mokyklos, kurioje mokiniai nakvojo, - laužas, dešrelės, žaidimai, pokalbiai, kurie tęsėsi iki vėlumos jau lovose.

Antra kelionės diena prasidėjo trumpa paskaita apie Čepkelių rezervatą. Vėliau autobusiukas nuvežė iki Čepkelių apžvalgos bokšto, o nuo jo nulipę mokiniai patraukė į Čepkelių pelkę - apie 1 kilometrą iki pirmųjų „salų“ ir atgal. To užteko suprasti, kas yra Čepkeliai, grįžtant dar užsukta į rezervato muziejų, kuriame mokiniai pamatė „gargatūno“ - negirdėto paukščio iškamšą.

Tą dieną dar aplankyta pelkė „Meškos šikna“, žemyninėms kopoms priklausanti „Gaidzių“ kopa, Skroblaus ištakos - „Bobos daržo“ šaltinis.

Papietavę ir atsisveikinę su Marcinkonimis mokiniai dar aplankė Merkinės piliakalnį, prie kurio nusiplovė rankas didžiausioje Lietuvos upėje – Nemune.

Ši smagi, pilna įspūdžių ekskursija – tai pažintis su dar vienu unikaliu Lietuvos kampeliu – Dzūkija. Kelionė praplėtė mokinių akiratį ne tik ekologiškai, bet ir ugdė jų tautiškumą.

Parengė gamtosaugininkų būrelio vadovė Jurgita Beklešovienė