REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Balandžio 8 d. 08:30

Alkoholio buteliuose „paskendo“ jaunimo sausainiai ir kava?

Šiauliai

Akcija. Kasmetį „Apskritojo stalo“ susibėgimą nuspręsta organizuoti ne prie laužo, o prie administracijos direktoriaus langų.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


33784

„Nebus jaunimo, nebus ir ateities“, – viename interviu yra sakęs Šiaulių meras Artūras Visockas. „Nebus jaunimo, nes nebus maisto“, – būtų galima perfrazuoti jo posakį, mat šiais metais nevyriausybinės jaunimo organizacijos (NVO) maitinimo paslaugas ir maisto prekes turės pirkti iš savo kišenės arba apsieiti be jų. Savivaldybei argumentuojant tokį sprendimą, jauni žmonės jaučiasi neišgirsti ir nepalaikomi, o visa ši situacija susiveda į istoriją apie vienos organizacijos galimai alkoholiui iššvaistytus pinigus.


Foto galerija:

29351508-1660889600671127-4.jpg
29354694-1660888620671225-3.jpg
29354872-1660887084004712-3.jpg
29355106-1660889227337831-6.jpg
29662387-1660888740671213-2.jpg
29663017-1660889957337758-2.jpg
29665262-1660889214004499-9.jpg
29791848-1660888574004563-5.jpg

„BBQ Party“ prie Savivaldybės

Dalis Šiaulių jaunimo NVO lyderių sutrikę. Sako, kad dėl administracijos direktoriaus Antano Bartulio sprendimo Šiauliai yra pirmoji savivaldybė Lietuvoje, nefinansuosianti maitinimo paslaugų ir maisto prekių jaunimo iniciatyvose.

„Apie tokį sprendimą neoficialiai išgirdome prieš mėnesį, oficialiai – prieš daugiau nei dvi savaites. Kaip jaunimo NVO vienijanti organizacija kreipėmės į poną
A. Bartulį, prašydami paaiškinti, kodėl Savivaldybė išbraukė iš projektinių nuostatų maisto ir maitinimo paslaugas. Įdomu dar ir tai, kad jaunimo NVO nuostatose nurodyta, kad maitinimo paslaugos yra negalimos. NVO nuostatose šito punkto nėra. Taip išeitų, kad jiems maitinimo paslaugas pirkti galima, o jaunimui – ne?“ – svarsto Šiaulių jaunimo organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“ pirmininkas Vaidas Rusys.

Dėl minėto Savivaldybės sprendimo kilo nepasitenkinimo banga. „Į organizuojamas stovyklas skautų vaikų tėvai sudės maistą, nes kitaip vaikai dvi dienas liks nevalgę? Konferencijų ir mokymų metu jaunimo NVO prašys kviestinių lektorių atsivežti sau vandens ir dar atvežti jiems? Šiais metais „Apskritojo stalo“ 3 metus organizuojamas „BBQ Party“ bus be BBQ? Be laužo, pašnekesių ir gimstančių idėjų, be bendrumo, naujų draugysčių ir to vakaro, kai Šiauliuose išties kažkas vyksta?“ – feisbuke klausė jaunimas.

Negavus atsakymų – veiksmai. Kasmetį „Apskritojo stalo“ susibėgimą nuspręsta organizuoti ne prie laužo, o prie administracijos direktoriaus langų. „Sugalvojome prie Savivaldybės surengti gražią akciją, parodyti, kad Šiauliuose yra jaunų žmonių, kad jie norėtų būti girdimi arba bent jau norėtų išklausyti apčiuopiamus argumentus, kodėl buvo priimtas sprendimas. Juk pernai atsiskaitėme su visais projektais, jokių nuobaudų nepadarėme. Supraskite: maistas – ne tikslas. Maistas yra priemonė. Nedidelė, bet svarbi priemonė, įgyvendinant jaunimo veiklas, idėjas, iniciatyvas“, – sako V. Rusys.

„Išlaidų nubraukimas nėra problemos sprendimas“

Išmoningos akcijos metu su jaunimu susitiko vicemeras Domas Griškevičius. „Išėjo vicemeras ir pateikė gana keistus argumentus. Kažkokia NVO praėjusiais metais pirko alkoholį ir dabar dėl to turėsime nukentėti mes. Nors tos organizacijos nei žinome, nei turime su ja ką nors bendro. Antras argumentas – kad projektų kvietimai prasidėję, įsijungę teisiniai mechanizmai ir nebegalima nieko padaryti, – aiškina
V. Rusys, tačiau ginklų sudėti neketina. – Dar kartelį išreikšime savo poziciją per Tarybos posėdį, gal sugalvosime kitą gražią akciją.“

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Antanas Mikalauskas sako žinantis neeilinę situaciją Šiauliuose. „Nėra kitos savivaldybės, kuri draustų jaunimo projektuose nusimatyti išlaidų maitinimui. Reikia turėti sausainį, kavos ar arbatos puodelį – tai pavadinčiau elementariausia kultūra. Aišku, galima išgyventi ir be to, bet kalbame ne apie išgyvenimą, o apie iniciatyvų rėmimą, palaikymą. Šiaulių miesto savivaldybės sprendimas yra tarsi indikatorius jaunam žmogui, kaip į jį žiūrima. Jeigu buvo incidentas dėl netinkamai panaudotų išlaidų, galvočiau, kad galbūt pati Savivaldybė neužtikrino efektyvaus pinigų panaudojimo, nes tiek savivaldybių, tiek nacionaliniuose ar europiniuose projektuose yra labai aiškiai reglamentuojamas maitinimas, nustatytos jo „lubos“. Vadinasi, yra ir nemažai mechanizmų, kaip užtikrinti, kad pinigai būtų valdomi skaidriai, efektyviai. Išlaidų nubraukimas nėra problemos sprendimas“, – samprotauja A. Mikalauskas.

O kiek kavos išgeria valdininkai?

Vicemeras D. Griškevičius teigia, kad Savivaldybė jaunus žmones ir girdi, ir mato: „Šiais metais jaunimo projektams padidintas finansavimas, skirtas dėmesys jaunimo centrui – remontui, įrangai. Kitas dalykas – teikiant projektus, yra galimybė prisidėti patiems. Jaunimo NVO – 10 proc., kitiems –
20 proc. Taip kad maistui gali prisidėti pati organizacija. Jeigu maisto reikėtų daugiau, galime kartu ieškoti rėmėjų ir atrasti tų lėšų.“

Kalbas, kad Savivaldybės sankcijos taikomos tik jaunimo NVO, D. Griškevičius vadina interpretacijomis. „Jaunimas paskaito, kad kitoms NVO nėra draudžiama, todėl daro prielaidą, kad leidžiama. Taip tikrai nėra. Galimybės projektuose finansuoti maistą administracijos direktorius nepaliko po karčios praėjusių metų patirties“, – sako jis.

Toji karti patirtis – incidentas su Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacija (ŠNOK) ir jos prezidente Vida Pociuviene. Praėjusiais metais Savivaldybė ją kaltino, alkoholiniams gėrimams neteisėtai panaudojus dalį ŠNOK projektui skirtų lėšų – 100 Eur iš 2 400 Eur.

Šviežiausią A. Bartulio sprendimą V. Pociuvienė trumpai pakomentavo viešojoje erdvėje. „Pažiūrėkite, kiek kavos ir cukraus suvartoja Savivaldybės tarnautojai, būsite nustebinti... Kaip visada – valdininkams galima, nors jie už kavos gėrimo laiką dar ir atlyginimą gauna, visuomenininkams – ne. Bet negalima ginčytis – tai buvo A. Bartulio žodis!“ – rašė ji.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA