PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Sausio 24 d. 21:00

Alkoholikui vien negerti - nepakanka

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


162699

Yra toks anekdotas – Antanas svajojo tapti gydytoju, Jonas sportininku, o Petras – alkoholiku. Antanas ir Jonas prasigėrė ir tik Petrui svajonę pavyko įgyvendinti. Juokai juokais, tačiau anoniminių alkoholikų (AA) nariai sako, kad tam, kad būtų blaivas, nepakanka alkoholizmu sergančiam žmogui tik nebegerti.

Alkoholikas galvoja, kad svarbus tik jis, jo reikalai

Net ir daugiau nei dešimt metų negeriantys anoniminiai alkoholikai atvirauja, kad neretai pasitaiko, jog nors AA grupę lanko daug metų, blaivūs yra žymiai trumpiau. Reikalas tas, kad vyrai ir moterys išgyvena tokių būsenų, kokios ištinka geriantį alkoholiką.

Dažnai alkoholikas galvoja, kad pakaks negerti, ir viskas pasikeis. Taip neatsitinka. Užsižaidus su fizine blaivybe, pamirštama dvasinė. Žmogus valgo, miega, bendrauja, junta maisto skonį, tačiau ima ir užsipuola gatvėje žmogų, kasos pardavėją, vairuotoją ar žmoną ir vaikus.

Anot pašnekovų, reikalas tas, kad alkoholizmas – ir dvasinė liga. Reikalingas pripažinimas, kad esi visiškai bejėgis prieš alkoholį, kad nesugebi normaliai mąstyti, jausti. Nustoti gerti – paprasta, bet vis tiek lieki paleistuvis, melagis ir vagis. Blaivybė pati savaime gali net žalinga būti. Girtas arkliavagis nesugebės net ožkos pavogti, o blaivas – taip.

Alkoholikas galvoja, kad svarbus tik jis, jo reikalai, o kiti svarbūs tiek, kiek jį aptarnauja. Negėrimas išaukštinamas lyg žygdarbis, o ar gera su tavimi negerenčiu kitiems gyventi – kitas reikalas. Alkoholikas prageria viską, bet tik ne savo didelį ego.

Negeriantis alkoholikas nėra sveikas, jo ego yra iškrypęs. Butelis – tik simbolis. Yra žmonių, kurie negerdami ir nevykdydami 12-os žingsnių programos nueina ir pasikaria. "Alkoholis alkoholikui – tik vaistai nuo ligos. Vaistai dingsta, bet smegenys ir toliau "karščiuoja". Be dvasinių pratybų čia niekaip. Vien tik alkoholikas, būdamas duobėje, geba į kitus žiūrėti iš aukšto", - kalba anoniminiai alkoholikai.

Vyrai sako, kad AA 12-os žingsnių progamos efektas yra ilgalaikis ir pastovus. Tada nekyla noras stovint ilgoje eilėje pasmaugti pardavėjos. Tikėti Dievu, sutvarkyti savo vidų ir padėti kitam – tuos žingsnius gali žengti tik suvokęs, kad esi visiškoj "subinėj".

Alkoholizmo liga kankina viso pasaulio žmones

Dabar pasaulyje atsikratyti alkoholio, lankant Anoniminių alkoholikų (AA) susirinkimus, stengiasi tiek žmonių, kiek gyvena Lietuvoje – apie trys milijonai.

"Dieve, suteik man dvasios ramybės susitaikyti su tuo, ko negaliu pakeisti, drąsos keisti tai, ką galiu pakeisti, ir išminties atskirti vieną nuo kito", - tokia malda visada skamba AA narių susirinkimuose.

Vyrai, moterys, musulmonai, katalikai, judėjai, protestantai, homoseksualai ir heteroseksualai, įvairaus amžiaus ir odos spalvos žmonės suvienyti vieno – priklausomybės alkoholiui. Vieni alkoholizmu susirgo dar jaunystėje, kiti, vėlyvesniame amžiuje, tačiau visi rado vienintelį išsigelbėjimą – AA susirinkimus.

AA judėjimas įkurtas 1935 metais, tad jo nariai – žmonės, kurie gyvena blaivų gyvenimą 50, ar net 70 metų. Jei ne AA, dabar jų nė vardų niekas neprisimintų. Juk visų alkoholizmu susirgusių žmonių istorijos, degradacija - labai panašios, o pabaiga viena – ankstyva mirtis.

Apie alkoholizmą nieko neišmanantys žmonės įsitikinę, kad pakanka sukaupti valią ir nebegersi. Alkoholikai juokauja, kad valia nepadeda sergant dviem ligom – alkoholizmu ir diarėja. Na, nepavyksta žmogui sukaupti valios ir nenueiti į tualetą, kai paleidžia vidurius. Sergančiam alkoholizmu nepavyksta neišgerti, ir ši bėda – sena kaip pasaulis.

Visos civilizacijos visais laikais su alkoholikais kovojo – juos niekino, varė pas raupsuotuosius, žemino, laikė juos pasileidusiais. O žmonės mirė, ir niekas iki šiol nerado tokio vaisto, kaip jiems padėti. AA - vienas efektyvių būdų, ir jis gimė Amerikoje.

Netapo "vienos nakties karaliumi"

Sprendimą, kaip alkoholikui sveikti, rado amerikietis biržos makleris Bilas Vilsonas. Vyras gėrė tiek, kad jam šansų išgyventi buvo likę mažai, o šeimai patarta ruoštis laidotuvėms. Bilą tada aplankė vaikystės draugas, taip pat alkoholikas, kuris lankė taip vadinamąsias Oksfordo grupes (Evangelistinis judėjimas, - aut past.) ir kurį laiką buvo blaivus. Bilui draugo blaivumas labai patiko, ir jis panoro keisti gyvenimą. Kai sveikstantis žmogus eina pas kenčiantį ir kalbasi – tai abiejų sveikimo dalis.

Bilas priėmė Oksfordo grupės programą: malda, sąžinės sąskaita, žalų atitaisymas ir darbas su kitais kenčiančiais. Vyras pusę metų buvo blaivus, vaikščiojo po barus, ieškojo kenčiančių, bet darė klaidą – visiems pasakojo apie savo dvasinį prabudimą. Žmonėms kemšama religija nepatiko, jie nuo jo bėgo. Tada gydytojas Bobas jam patarė nekinkyti vežimo prieš arklį – pirma kalbėti apie ligą ir jos beviltiškumą, o tik paskui apie Dievą ir dvasinį pabudimą.

Kartą darbo reikalais Bilui teko išvykti į kitą miestą. Patyręs nesėkmę Bilas liko vienas viešbutyje ir, būdamas prislėgtos nuotaikos, sumanė nueiti į restoraną ir tapti "karaliumi vienai nakčiai". Vis dėlto jis prisiminė dvasinius dalykus ir nutarė surasti kitą kenčiantį alkoholiką ir su juo pasikalbėti.

Bilas viešbutyje rado telefono aparatą ir bažnyčių sąrašą. Skambino ir prašė duoti kokio nors alkoholiko telefono numerį. Vienas pastorius davė beviltiškai prasigėrusio daktaro numerį. Daktaras ketino Bilui skirti vos penkiolika minučių, bet jie prakalbėjo šešias valandas.

Po pokalbio, be pamokslavimų ir mokymų, daktaras pasijuto stipriau, nenorėjo tądien gerti, palengvėjo ir Bilui. Toks neįtikėtinai stebuklingas pokalbio tarp vos vieną dieną blaivo ir pusę metų negeriančio žmogaus poveikis. Pokalbių poveikis sveikimui buvo išbandytas dar kelis kartus ir to pagrindu Bilas ir Bobas įkūrė pirmąją AA organizaciją.

Gali susidaryti įspūdis, kad alkoholikai sveiksta, kai šnekasi. Nėra visai taip. Vienas sveikstantis alkoholikas padeda kitam, o tam reikia rengti susirinkimus ir žinoti žingsnius, juos vykdyti. Tai ne klubas, pažinčių svetainė ar darbo birža. Net pinigų vienas kitam jie negali skolinti, įdarbinti vienas kito, nes tuomet gali atsirasti trintis, nesantaika. Praėjo keliolika metų, kol susiformavo AA tradicijos, ir dabar jų durys atviros visiems.