Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Dėl koronaviruso plitimo grėsmės žmonės vaistinėse perka apsaugines kaukes ir antiseptikus, o parduotuvėse – česnakus su imbieru. „Pažangiausieji“ dalijasi patarimais apie ankstyvą ligos nustatymą internete.
Koronaviruso epidemija pasiekė visą pasaulį, o sergančiųjų skaičius tik didėja. Kartu su jais auga ir nerimo lygis – tai liudija daugybė savidiagnostikos patarimų, užplūdusių socialiniuose tinkluose. Žmonės „moko“ vienas kitą atpažinti viruso simptomus ir tuo pat metu pasakoja, kaip išvengti infekcijos. Deja, iki šiol grožinė literatūra yra viršesnė už patikimą informaciją.
5 plačiausiai paplitę mitai:
Mitas nr. 1
Virusas gali „miegoti“ kūne iki 20 dienų.
Iš tikrųjų taip nėra. Koronaviruso inkubacinis periodas yra 14 dienų. Jei po kontakto su infekuotu asmeniu ar buvimo šalyje, kurioje nepalanki epidemiologinė padėtis, praėjo dvi savaitės ir sveikatos problemų nepasirodė, tada praėjo pavojingas laikotarpis ir nėra ko jaudintis. Jei virusas patenka į kūną, tada tikrai pasireikš ir simptomai.
Mitas nr. 2
Virusą galima „aptikti“ namuose, neatlikus analizės. Norėdami tai padaryti, turite atlikti testą, sulaikyti kvėpavimą 10 sekundžių, jei po to atsiranda dusulys, tuomet rizikuojate.
Iš tikrųjų, norint patvirtinti ar paneigti koronaviruso buvimą organizme, reikalinga analizė, kuri atliekama specialiose vietose. Kvėpavimo sulaikymo eksperimentai neveikia.
Mitas nr. 3
Pagrindinis koronaviruso simptomas yra viduriavimas.
Tikrai ne. Pagrindinis ligos simptomas yra nuolatinis sausas kosulys, oro trūkumo jausmas, dusulys net esant minimaliam fiziniam krūviui. Tai ypač pavojinga, kai kosulys atsiranda su amžiumi susijusiems pacientams.
Be to, pacientai dažnai turi karščiavimą, nuovargį ir sausą kosulį. Taip pat gali būti viduriavimas, bet ne kaip pagrindinis simptomas.
Mitas nr. 4
Geriausia koronaviruso prevencija yra karštas gėrimas, kurie virusą žudo tiesiai per burnos ertmę.
Tikrai ne. Tikras patarimas apsisaugoti nuo ligos yra vengti perpildytų vietų, plauti rankas muilu ir vandeniu po kiekvieno išėjimo į gatvę ir, jei įmanoma, skalauti nosį paprastu vandeniu. Kalbant apie česnako, imbiero ir citrinos naudojimą, šios priemonės veikia ne prieš virusą, o siekiant stiprinti imunitetą.
Mitas numeris 5
Koronavirusą gali sustabdyti tik speciali vakcina.
Tikrai ne. Pasak ekspertų, infekcijos plitimui gali kliudyti tik priemonių rinkinys. Ribojamosios priemonės yra viena iš jų. Tuo pačiu metu sergamumas sumažės, kai populiacija suformuos vadinamąjį imuninį sluoksnį. Paprasčiau tariant, būtina, kad tam tikras procentas gyventojų susirgtų lengva ligos forma, o virusas integruotųsi į visų sezoninių virusų ir kvėpavimo takų infekcijų cirkuliaciją. Tuomet mirčių bus labai mažai. Gydytojai tikisi, kad tai įvyks iki balandžio mėn.
Taip pat specialistai atsako ir į kitus dažnai užduodamus klausimus:
Kam gresia didžiausias viruso pavojus?
Rizikos grupėms priskiriamos širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, kvėpavimo sistemos ligos, taip pat visos ligos, kurias lydi imunodeficitas. Nėščios moterys taip pat patenka į rizikos grupę.
Ar vyrai užsikrečia dažniau?
Anot tyrėjų iš Kinijos, vyrai iš tiesų suserga dažniau, bet skirtumas nėra didelis.
Ką vartoti profilaktikai?
Šiuo metu nėra jokių vaistų koronaviruso infekcijos prevencijai.
Ar koronavirusas sukelia nevaisingumą?
Ne. Tokie duomenys niekur nebuvo oficialiai paskelbti.
Ką daryti susirgus?
Likti namuose, paskambinti gydytojui, kad gydytojas vietoje nuspręstų, ką daryti toliau ir jums pasakytų. Jei įtariate sau koronavirusą, geriausia skambinti greitajai.
Ar gydytojas pasakys, ar man koronavirusas, ar ne?
Koronavirusui nėra būdingų simptomų, prasideda virusinė infekcija, kaip ir dažniausiai pasitaikanti ARVI, todėl paskambinę į gydytojui, jei jau dvi savaites esate užsienyje, turite apie tai jį informuoti.
Jei neturiu jokių simptomų, tada tikrai esu sveika?
1% užsikrėtusiųjų liga yra besimptomė ir jie nejaučia jokių ligos požymių.
Ar galiu apsipirkti maisto prekių parduotuvėse?
Jei esate karantine, visas 14 dienų turite būti namie izoliuoti.
Kada baigsis ši epidemija?
Kol kas anksti prognozuoti, nėra oficialios informacijos, kuri patvirtintų, kad epidemija baigsis kažkada greitu metu.