PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugsėjo 30 d. 12:00

Aktualu šauktiniams: ar baigus tarnybą iš tiesų lengviau įsilieti į darbo rinką?

Vilnius

Evelina Joteikaitė | Alfa.lt

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


101124

Privalomoji pradinė karo tarnyba ­– tai galimybė įgyti pagrindinį karinį parengimą, atlikti pareigą tėvynei, siekti karjeros Lietuvos kariuomenėje. Tačiau atlikus privalomąją tarnybą daliai karių savanorių tenka rinktis profesiją, visai nesusijusią su kareivyste. Ar tarnavusiems kariuomenėje lengviau susirasti darbą?

Vienos didžiausių personalo paieškos ir atrankos įmonių marketingo vadovė Rita Karavaitienė įsitikinusi, jog savanorystė (nesvarbu, kokia jos forma) yra svarus privalumas, kurį gali įtraukti į gyvenimo aprašymą. Juolab kad jauni žmonės neturi patirties, kurios reikalauja daugelis darbdavių. „Savanorystė prilyginama darbo patirčiai. Atlikta karo tarnyba parodo, jog žmogus yra atsakingas, drausmingas ir disciplinuotas. Daug sunkiau įsidarbinti ne po privalomosios karo tarnybos, o tiems, kas nutaria kardinaliai keisti profesiją, persikvalifikuoti“, – sakė ji.

Labiau laukiami

Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (LK KPKT) specialistų nuomonė šiuo klausimu panaši – disciplinuotas, turintis savivertę ir komandinio darbo esmę suprantantis asmuo visuomet yra labiau laukiamas darbo rinkoje.

Tačiau statistikos ir pokalbių su šauktiniais kariais po tarnybos ar su darbdavių atstovais LK KPKT specialistai nerengia, todėl pasakyti, ar tarnyba Lietuvos kariuomenėje jiems palengvina darbo paieškas, negali. Taip pat nėra duomenų, kiek karių po tarnybos pasirenka studijas šalies aukštosiose mokyklose ar Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje (LKA).

Ar baigus pradinę karo tarnybą ir bandant įsilieti į darbo rinką suteikiama kokių nors nuolaidų, ar yra oficialių įtraukties programų? LK KPKT specialistai informavo, jog lengvatos taikomos darbdaviams, kurie įdarbina karo prievolininką, atlikusį privalomąją pradinę karo tarnybą.

Lengvata yra subsidija karo prievolininko darbo užmokesčio išlaidoms iš dalies kompensuoti. Subsidija skiriama darbdaviams, įdarbinusiems karo prievolininkus (atlikusius nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą), taip pat karo prievolininkui grįžus dirbti į buvusią darbovietę po nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos.

Karo prievolininkui – pirmenybė?

LK KPKT specialistai pabrėžė, jog dėl pirmenybinio skirstymo sprendžia patys darbdaviai, joks įstatymas jų niekaip neįpareigoja pirma įdarbinti tarnybą atlikusį karo prievolininką.

Visgi Užimtumo tarnybos atstovai tai vertina kaip pirmenybę, nes darbdaviui priėmus karo prievolininką pusę metų iš dalies kompensuojamos išlaidos darbo užmokesčiui. Subsidija mokama 6 mėnesius nuo karo prievolininko įdarbinimo arba sugrįžimo į darbą dienos.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 41 str. 2 d., subsidijos dydis už kiekvieną įdarbintą ar grįžusį dirbti karo prievolininką negali viršyti 1,17 vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio.

Užimtumo tarnybos specialistai atkreipė dėmesį, kad karo prievolininkas turi būti įdarbintas arba sugrįžti į darbą per 3 mėnesius nuo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo datos. Šia subsidija šiais metais pasinaudojo 243 asmenys.

Rodikliai stabilūs – nori tarnauti kariuomenėje

Vieni karo prievolininkai nusprendžia, jog profesionalios karo tarnybos keliu nesuks, kiti priešingai – renkasi studijas LKA. Karo prievolininkai, kurie pasirenka stoti į aukštąsias mokyklas, prie konkursinio balo papildomai gauna 0,5 balo. Savanoriams ir šauliams, stojantiems į LKA, prie konkursinio balo pridedama po 0,3 balo.

Papildomi balai, stojant į valstybės finansuojamas vietas, skiriami pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintą Konkursinės eilės sudarymo tvarkos aprašą.

Kasmet nuo 2015-ųjų (nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos grąžinimo) sulaukiama apie 1100 prašymų priimti į profesinę karo tarnybą.

Nuo to laiko išlieka stabilus ir prašymų skaičius atlikti tarnybą savo noru – kasmet jis siekia apie 3 tūkst.

Apie 70 proc. visų norinčių sėkmingai pradeda profesinę karo tarnybą.

Užimtumo tarnybos duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius buvo įregistruoti 968 karo prievolininkai, iš jų 107 asmenys turėjo aukštąjį išsilavinimą, 368 asmenys – profesinę kvalifikaciją.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png