Aktualu pavasarį: pasenusios pernykštės bulvės gali būti mirtinai pavojingos

Aktualu pavasarį: pasenusios pernykštės bulvės gali būti mirtinai pavojingos
Vilnius
Pixabay.com nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Prieš keletą metų visą pasaulį apskriejo vienos šeimos tragedija Rusijoje. Aštuonmetė Marija Chelyseva neteko visos šeimos: tėvo, motinos, brolio ir močiutės. Dar labiau pribloškė visų šių žmonių mirties priežastis.

Paaiškėjo, kad juos pražudė rūsyje pūti pradėjusios pernykštės bulvės. Pirmasis į rūsį išėjo mergaitės tėvas. Jam negrįžus, jo ieškoti nuėjo mama, vėliau vyresnysis Marijos brolis, galų gale močiutė. Visų jų kūnai rasti rūsyje, tyrėjai nustatė, kad šeimos narių mirties priežastis – apsinuodijimas dujomis.

Tačiau kaip įvyko ši skaudi šeimos tragedija? Pasirodo, pūvančios bulvės gali būti daug pavojingesnės, nei galvojate.

Bulvėse yra toksiškų junginių, vadinamų glikoalkaloidais. Jų galima rasti ir kituose bulvinių šeimos augaluose, pavyzdžiui baklažanuose ir pomidoruose.

Šis toksinas veikia nervų sistemą, sukelia silpnumą ir sąmonės sutrikimą.

Glikoalkaloidai paprastai būna susikaupę augalo lapuose, stiebuose, daiguose ir vaisiuose.

Žmogui šis toksinas gali sukelti galvos skausmą, viduriavimą, mėšlungį, sunkiais atvejais – komą ir mirtį. Įprastai pūvančios bulvės, nepaisant ypač šlykštaus dvoko, greičiausiai jūsų nenužudys.

Tačiau šiuo atveju, daržovės puvo mažoje, nevėdinamoje patalpoje į kurią buvo retai užeinama, todėl rūsyje susidarė didelė pavojingų dujų koncentracija.

Ne kartą girdėjome apie skaudžius įvykius, kai apsinuodiję sieros vandenilio ir metano dujomis miršta į kanalizacijos šulinius nusileidę darbininkai. Taigi įvyko labai panaši reakcija, nusinešusi visos šeimos gyvybes.

Jei laikote bulves rūsyje, visada profilaktiškai patikrinkite, ar daržovės nepūva, kartais perrinkite jas, kad atskirtumėte sveikas nuo sugedusių. Jei seniai nebuvote rūsyje ir nežinote, kas ten dedasi, dėl savo saugumo prieš įžengdami į jį geriau palikite atviras duris ir išvėdinkite.