PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Rugpjūčio 29 d. 21:54

Akiniai nuo saulės: kada jų geriau nenešioti?

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius


244090

Kai dauguma žmonių galvoja apie saulės padarytą žalą, jie tikriausiai nerimauja dėl savo odos. Tačiau ultravioletiniai spinduliai taip pat kelia grėsmę žmogaus akims.

Remiantis 2014 m. atliktu tyrimu, kurį finansavo JAV Nacionalinis akių institutas, UV spinduliuotė gali pažeisti akies lęšiuko baltymus. Laikui bėgant, ši žala gali padidinti kataraktos riziką, kuri pablogina regėjimą.

Kai nedėvime apsaugos, ultravioletinė spinduliuotė, kurios nematome, prasiskverbia į akį, o akių struktūra jai labai jautri.

Yra įrodymų, kad UV žala gali padidinti geltonosios dėmės degeneracijos, vienos iš pagrindinių su amžiumi susijusio aklumo priežasčių, riziką. Be to, saulės poveikis taip pat yra susijęs su akių vėžiu ir trumpalaikiu, į saulės nudegimą panašiu akių pažeidimu, vadinamu fotokeratitu, kuris gali sukelti laikiną aklumą arba dėmėtą regėjimą.

Su saulės spinduliais susijusių akių pažeidimo rizika yra didesnė tam tikru paros metu ir tam tikromis sąlygomis. Vanduo, sniegas ir automobilio priekiniai stiklai gali atspindėti šviesą į akis, o leisti laiką valtyje, aplink sniegą ar transporto priemonėje saulėtą dieną – tai kaip gauti dvigubą ultravioletinių spindulių dozę: gaunate tiesioginį saulės poveikį, o antrąjį – iš atspindėtos šviesos. Be to, didesniame aukštyje saulės spinduliai yra stipresni, todėl padidėja rizika akims.

Akiniai nuo saulės gali apsaugoti žmogaus akis nuo visų šių rūpesčių. Tačiau ne visi akiniai yra vienodi: lęšių spalva ir tamsumas nėra svarbūs, svarbiausia – kad akiniai blokuotų nuo 99 iki 100 proc. UVA ir UVB spindulių.

Net ir nebrangūs akiniai nuo saulės gali atlikti darbą – tiesiog ieškokite lipduko ar etiketės, reklamuojančio apsaugą nuo UV spindulių. Be to, poliarizacija neturi nieko bendra su UV apsauga.

Lęšių dydis taip pat turi reikšmės: kuo didesnis – tuo geriau. Maži Johno Lennono akiniai mažai teapsaugo: iš visų pusių patenka išsklaidyti spinduliai. 2018 m. Šveicarijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad dideli akiniai nuo saulės blokuoja daugiau UV spindulių nei mažesni.

Kita vertus, kartais dengti akis už akinių nuo saulės nėra gera idėja. Tyrimai parodė, kad akyje esantys šviesai jautrūs fotoreceptoriai padeda nustatyti vidinius kūno laikrodžius, kurie atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant miegą, apetitą ir daug kitų dalykų. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie ryte gauna didelį ryškios šviesos kiekį, linkę geriau miegoti nei tie, kurie negauna. O akinių nuo saulės nešiojimas ankstyvą dieną gali trukdyti šiems procesams.

Jums gali būti aktualu: lęšiai

Pagal užsienio žiniasklaidą.