PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 7 d. 16:13

Akies miežis burtų nebijo

Šiauliai

Vaikams miežis „išdygsta“, patrynus akytes nešvariomis rankomis ir taip patekus infekcijai, sergant ar persirgus infekcinėmis ligomis, kurios nualina organizmo imuninę sistemą. (Edi Libedinsky nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


55171

Akies miežis – grožio nepridedanti problema – vargina ne tik suaugusiuosius, bet dažnai pasitaiko ir vaikams. Apstu prietarų, kad miežį galima „nuspjauti“, išgydyti, tepant jį iš ausies iškrapštyta siera, seilėmis ar patrinant aukso žiedu. Tai tikrai veiksminga?

Savigyda – pavojinga

Anot optometrininkės Laimos Buronės, miežio atsiradimas byloja, jog žmogaus imuninė sistema nusilpo, tad jokie burtai nepadės.

Miežis – pakankamai dažnas susirgimas, jo atsiradimo rizika ypač padidėja, sulaukus 30–50 metų amžiaus. Akių vokų krašte, odoje, yra išsidėsčiusios riebalų ir prakaito liaukos, kurios gamina riebalinį sekretą, sutepantį vokų kraštus. Jeigu infekcija patenka, užsikimšus šioms liaukoms, išsivysto miežis.

Išorinis miežis pažeidžia blakstienų riebalų liaukas, o vidinis – kremzlės liaukas. Užsikimšus ir išsiplėtus vokų kremzlinės liaukos latakui ir susidarius grūdėtam audiniui bei apie jį susiformavus jungiamojo audinio kapsulei, susiformuoja šaltasis miežis. Nors yra neskausmingas, tačiau jam susidaryti prireikia daugiausia laiko.

Kartais šaltasis miežis gali padidėti net iki riešuto dydžio. Labai didelis miežis gali sukelti skausmą, o jeigu spaudžiama ragena, gali pablogėti regėjimas. Šaltasis miežis dažniausiai rezorbuojasi savaime, rečiau – pratrūksta į išorę, tačiau kartais gali prireikti ir chirurginio įsikišimo. Jeigu miežis, o ypač šaltasis, kartojasi dažnai, reikėtų išsitirti dėl galimo piktybinio naviko. Šaltasis miežis dažniau vargina tuos, kurie serga cukriniu diabetu, tuberkulioze ar turi padidėjusių lipidų kiekį kraujyje.

Daugiausia rūpesčių ir skausmo sukelia vidinis miežis. Gali pakilti temperatūra, padidėti paausio limfmazgiai. Infekcija gali išplisti ir po visą akiduobę, sukeldama akies obuolio pūlinį uždegimą, ar net išplisti į greta esančius galvos smegenų dangalus. Tokio išplitimo galimybė didesnė, jeigu miežis yra vidinis.

Ši sunki komplikacija pasitaiko tuomet, kai žmonės bando patys išspausti miežį kaip spuogą, todėl imtis savigydos nederėtų. Jokiu būdu negalima trinti voko, kad ir kaip norisi, nepatartina dėti kompresų.

Riebalinės akies voko liaukos gali užsikimšti ir dėl seborėjinio dermatito, lėtinio blefarito, raudonųjų spuogų. Visgi dažniausiai miežis nėra pavojinga liga, tad ligoninės tikrai neprireikia.

caleb-woods-182648-unsplash.jpg

Sveikatą lemia paprastos taisyklės

Kad išvengtumėte miežių atsiradimo, būtina nuolat stiprinti imuninę sistemą, daugiau judėti, valgyti šviežių vaisių ir daržovių, iš kurių akims tinkamiausios – morkos, mėlynės, brokoliai. Norintiesiems gerai matyti ir turėti sveikas akis rekomenduojama kas dieną sugraužti po tris ar keturias morkas. Morkų vertingosios medžiagos paprastai kaupiasi jų luobelėje, tad geriausia šias daržoves valgyti labai gerai nuplautas, neskustas.

Norėdami gauti daugiau vitamino A, rinkitės ne tik morkas, bet ir kitas oranžinės spalvos daržoves arba vaisius. Vitamino A gausu žaliuose daržovių lapuose, pomidoruose, petražolėse, saulėgrąžose, jūros gėrybėse, garstyčiose ir kt.

Kasdien pravartu išgerti apie litrą mėlynių sulčių, kuriose yra antioksidantų, padedančių pagerinti kraujo tekėjimą akių kapiliarais. Būtent dėl mėlynių poveikio akys greitai prisitaiko prie šviesos svyravimų.

Svarbu geras organizmo tonusas bei tinkamas tokių ligų, kaip blefaritas, raudonieji spuogai ir kt., skatinančių miežio atsiradimą, gydymas.

Pagelbėja ir akių mankšta

Akys, kaip ir kitos mūsų kūno dalys, turi raumenukų, kuriuos reikia mankštinti. Neretai organizmas pats padiktuoja, kaip reikia elgtis, kad atgautumėte jėgas. Tikriausiai pastebėjote – pasėdėjus prie darbo stalo, norisi atsistoti, pakelti rankas, pasirąžyti, pritūpti, pamasažuoti kaklą, pasukioti galvą, patrinti smilkinius, užsimerkti, pavartyti akis, lengvai paspausti akių obuolius, pažiūrėti į tolį pro langą ir pan. Dirbant kompiuteriu, kas penkias minutes efektyvu daryti kelių sekundžių pertraukėles akims, nes susikoncentravimas į vieną tašką ypač jas vargina.

Kasdieninė akių higiena taip pat gali padėti išvengti liaukų užsikimšimo. Specialistė sako, jog moteris rečiau vargintų akių miežis, jeigu jos akyliau rinktųsi kosmetiką, sektų naudojamos kosmetikos galiojimo laiką, kiekvieną vakarą atidžiai nuvalytų jos likučius.

Svarbu būti savo vaikams pavyzdžiu – dažnai plauti rankas, naudotis tik asmeniniu rankšluosčiu, muilu, laikytis asmens higienos.

Itin svarbus dalykas regėjimui išsaugoti – sveikas miegas. Miego sutrikimai silpnina ne tik imuninę sistemą, neigiamai veikia visų organų veiklą, bet ir akių būklę.