Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Jeigu darbdavys siunčia dėl karantino dirbti iš namų, pagal Savivaldybę tai – ne darbas, nes gali vaiką ugdyti, pusryčius, pietus ir vakarienę gaminti, jį lavinti ir atlikti visas kitas pareigas. Nes darbas iš namų yra nedarbas?“ – klausė viena mama. Asociatyvi Flickr.com/Donnie Ray Jones nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Praėjusią savaitę nemaža dalis tėvų iš Šiaulių miesto lopšelių-darželių administracijų gavo pranešimus, ribojančius vaikų lankomumą. Analogišką informaciją viešojoje erdvėje paskelbė ir Šiaulių miesto savivaldybė. Tėvai įpykę – ribojimus vadina absurdu ir pasityčiojimu. Savivaldybė prašo pilietiškumo ir teigia, jog atsipalaiduoti dar per anksti.
Darbas iš namų – ne darbas?
Kaip rašoma viešame Savivaldybės pranešime, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų lankomumas pasiekė 50 proc. Siekiant sustabdyti viruso plitimą mieste, ugdymas šiose įstaigose nuo šiol yra organizuojamas tik tais atvejais, kai tėvai (įtėviai, globėjai) yra specializuotų tarnybų darbuotojai (medicinos sektoriaus darbuotojai, policijos pareigūnai, kariai, ugniagesiai) arba yra švietimo įstaigai pateikę darbdavio pažymą dėl būtinumo darbus atlikti darbo vietoje. Pažymas tėvai privalėjo pateikti iki praėjusio penktadienio.
Tokia žinia sulaukė audringą tėvų, ypač – dirbančiųjų, reakcijų.
„Jeigu darbdavys siunčia dėl karantino dirbti iš namų (aktyvūs pardavimai telefonu, logistika, pedagogika, buhalterija, apskaita), pagal Savivaldybę tai – ne darbas, nes gali vaiką ugdyti, pusryčius, pietus ir vakarienę gaminti, jį lavinti ir atlikti visas kitas pareigas. Nes darbas iš namų yra nedarbas?“ – klausė viena mama.
„Tai jau tikrai absurdas, kad jei dirbi nuotoliniu, tai vaikas gali būt namie. Tai juk ne sėdi namie, o DIRBI nuotoliniu. Gerai, jei tas vaikas daugmaž savarankiškas, o jei 2-3 metukų?“ – piktinosi kita.
„Stengtis įtikti tokiam absurdiškam reikalavimui – nesuvokiama. Vaikus į darželius turėtume pradėti vesti visuotinai, kad galėtume vėl normaliai gyventi. Kaip žmonės, o ne kaip kaliniai“, – Etaplius.lt teigė dviejų mažamečių dukrų tėvas.
A. Bartuliui pasiūlė pabūti aukle
Nemaža dalis tėvų taip pat pastebėjo, jog Savivaldybės sprendimas esą grindžiamas 2020 metų spalio 30 d. priimtu Šiaulių miesto administracijos direktoriaus A. Bartulio įsakymu. Vis tik lyginant tuometinę ir dabartinę užsikrėtimų Šiaulių mieste statistiką, atvejų skaičius sumažėjo beveik trečdaliu.
„Čia kalbame apie neveiksnumą. Pandemija yra kintanti, rodikliai kintantys, kas 10 dienų viskas yra peržiūrima vyriausybės lygmeniu, tačiau Šiaulių miesto savivaldybė – kaip Kinijos siena, nejudinama. Vadovaujasi anų metų spalio 30 d. sprendimu, kai šiandien jau vasaris ir sergamumo rodikliai kiti. Kai rajonų savivaldybių ir kai kurių miestų merai aiškinasi savo miesto sergamumo rodiklius su siekiu padėti žmonėms, Šiauliuose viskas skaičiuojama visus sumetus į vieną katilą. Šiaulių miesto darželiai pradeda spausti tėvelius atnešti pažymas iš darboviečių iki šio penktadienio tam, kad vaikai galėtų lankyti ugdymo įstaigą pirmadienį. Gal tuo tarpu administracijos direktorius A. Bartulis nori įsteigti vaikų priežiūros paslaugas?“ – klausiama Tėvų susibūrimo viešai išplatintame pranešime.
Savivaldybė: mūsų sprendimas tinkamas
Šiandien vykusioje Savivaldybės spaudos konferencijoje Žmonių gerovės ir ugdymo departamento vadovė Asta Lesauskienė pabrėžė, kad Savivaldybė, visų pirma, vykdo Vyriausybės nutarimą, kuriame ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programose rekomenduojama dalyvauti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu. Vyriausybės rekomendacijas atitinkantį ugdymo organizavimą Šiaulių mieste patvirtino A. Bartulio praėjusių metų spalio pabaigoje priimtas įsakymas. 2020 m. gruodžio 31 d. minėtas įsakymas buvo pakeistas: jame atsirado nuostata, kad, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose lankomumą viršijus 50 proc., iš tėvų bus prašoma pažymų. Šis reikalavimas negalioja specializuotų tarnybų darbuotojams.
„Pakeitimas buvo priimtas, kai mes visi ruošėmės grįžti po kalėdinių atostogų ir situacija Šiauliuose tikrai nebuvo palanki. Stebėjome ir fiksavome lankomumą. Jeigu sausio pradžioje jis siekė 30 proc., vasario pradžioje jau buvo per 40 proc., o praėjusią savaitę pamatėme, kad Šiauliuose 20-tyje darželių iš 31 lankomumas perkopęs 50 proc. ir nutarėme, kad reikia priimti Administracijos įsakymą. Sulaukėme įvairių priekaištų, bet, manau, kad mūsų sprendimas yra tinkamas. Situacija dar tikrai nėra tokia palanki, ypač, žinant, kad nuo šio pirmadienio dar daugiau žmonių išeina į kontaktinį darbą. Natūralu, jog reikia sužiūrėti, kiek saugiai darželiai gali ugdyti vaikus“, – sako A. Lesauskienė.
Anot Žmonių gerovės ir ugdymo departamento vadovės, paprašius pažymų, lankomumas Šiaulių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose sumažėjo iškart. Praėjusio penktadienio duomenimis, ikimokyklines ugdymo įstaigas lankė 44 proc., priešmokyklines – 45 proc. vaikų.
Tiesa, pasipiktinimą sukėlusi tvarka galėtų keistis, jeigu bus priimta su ja susijusių pakeitimų trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje arba ketvirtadienį organizuojamame Savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje.