PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Spalio 27 d. 09:32

Akcijų viliotinis ne visiems patinka

Marijampolė

Ričardo Pasiliausko nuotr.

Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt


220882

Apie artėjančias Vėlines vis labiau primena ne tik didieji prekybos centrai, bet ir mažos parduotuvėlės: netgi pačiose netikėčiausiose vietose – tarp duonos ir mėsos – sudėti padėklai su žvakelėmis. Ir nors pirkėjai viliojami nuolaidomis ir akcijomis, masiškai pirkti žmonės neskuba, tikėdamiesi, kad prieš pat Vėlines ir žvakės, ir gėlės dar labiau atpigs.

velines.jpg

Nuolaidos – ne prie širdies

Didesnė pasiūla – didesnis pasirinkimas. Tai įvertina pirkėjai, bet ne turgaus prekeiviai. Jiems prekybininkų siūlomos nuolaidos visai ne prie širdies. Marijampolės V. Kudirkos gatvėje esančios turgavietės prekiautojai neslepia, kad visuose didžiuosiuose prekybos centruose vykstančios akcijos jų prekybai neša tik nuostolius.

– Šiokią dieną į turgų vos vienas kitas žmogus ateina, pasidairo ir išeina. Kartais per pusdienį vos vieną kitą vazonėlį chrizantemų, viržių ar našlaičių parduodi. Turbūt jau paskutiniai metai, kai auginau gėles, nes šį rudenį vargiai ar parduosiu tai, prie ko visą vasarą triūsiau. Tik darbu pasidžiaugi, o uždarbio jokio, – neslepia apmaudo spalvingą gėlių kilimą ant žemės išdėsčiusi moteris.

Pasak jos, žmonės neskuba sodinti rudeninių gėlių, nes kapuose dar žydi vasarinės – begonijos, "ledinukai". Be to, kasmet vis daugėja marmuro plokštėmis uždengtų ar įvairiais akmenėliais užpiltų kapaviečių, kai kur visai nepalikta vietos augalams, kad prižiūrėti būtų paprasčiau.

Gyvų gėlių kompozicijomis prekiaujanti moteris taip pat pastebėjusi, kad žmonių požiūris į gedulingas puokštes pasikeitė.

– Daugiausia jauni emigrantai, retai sugrįžtantys namo, taip kapavietes sutvarko, kad nereikėtų augalais rūpintis. Į laidotuves taip pat jau didelių vainikų mažai kas perka – geriau kuklesnę puokštę, bet daugiau pinigų artimiesiems paaukoja. O prieš Vėlines kiek vienadienių gėlininkų staiga atsiranda, kurie prie kapinių puokštelėmis, žvakėmis prekiauja! Mes visus metus mokame nemažus mokesčius, o per pagrindinę prekybą grietinėlę nugraibo atsitiktiniai žmonės, – pastebi gėlių pardavėja.

Gyvus žiedus keičia dirbtiniai

Sustabdžiusi ilgus metus gyvavusios įmonės veiklą dabar pagal verslo patentą turguje dirbanti moteris prieš Vėlines jau antri metai nebeprekiauja nei gyvų gėlių vazonėliais, nei skintais žiedais.

– Pavasarį dar prekiavau sodinamomis gėlėmis, o visą vasarą gaminau ir pardavinėjau kompozicijas iš kokybiškų dirbtinų gėlių, kurias tiekėjai atveža tiesiai iš Kinijos. Tai labai natūraliai atrodantys žiedai, pumpurai, įvairių formų lapai, kita žaluma. Jais ne tik kapus, bet ir namus galima papuošti, gražiai sukomponavus ir neatskirsi, ar tikras, ar dirbtinis augalas vazone auga. Vėlinėms ruoštis pradėjau nuo rugsėjo 5 d., kad kai prasidės pirkimas, o tuo net neabejoju, turėčiau ką pasiūlyti, kad žmonės pagal skonį išsirinktų didelę ar mažą kompoziciją. Nebenaudoju natūralios žalumos, nes visžalių augalų šakelės greitai apšempa, spygliai nubyra, ir puokštė praranda grožį. Ir gamta neniokojama, ir dirbtinų gėlių puokštės išsilaiko kur kas ilgiau. Štai prieš dvejus metus pirktą puokštę iš užsienio sugrįžusios moterys atsinešė, kad atnaujinčiau. Kokias gėles, spalvas rinkis – kiekvieno reikalas. Vieniems labiau patinka baltos, kitiems pastelinės, dar kitiems ryškios spalvos. Vieni užsisako mažą puokštelę, kiti – vienodas dvi mažas ant kapų ir vieną didelę prie paminklo. Visada yra vertinančių tik gyvas gėles, per Vėlines ar žiemą kokia proga ant sniego žiedus padeda, o kiti ir vasarą ant granito plokštės ar akmenėliais uždengtos kapavietės tik dirbtines gėles perka.

Akcijos kenkia prekybai

Labiausiai nuo didžiųjų prekybos centrų rengiamų akcijų sako nukenčiantys žvakidžių pardavėjai.

– Didieji mus žlugdo. Nuo didelių kiekių, kuriuos centrai užsiperka, ir pelnas akivaizdus, natūralu, kad ir žmonės perka ten, kur pigiau. Todėl mes pasirūpiname, kad pirkėjai pas mus rastų tai, ko nėra parduotuvėse. Turime didelių ir mažesnių keramikinių, metalinių žvakidžių, elektrinių žvakelių, kurios šviečia nuo mėnesio iki trijų (tokių kaina 2–3,5 euro). Tik įdėti tokią žvakelę būtina į žvakidę, o ne pastatyti tiesiog ant žemės – sudrėkusi ji nebedegs. Šiemet galime pasiūlyti specialaus aliejaus (pusė litro – 4 eurai), kurio įpylus į bet kokią žvakidę ir įmetus knatą (1,5–2,5 euro) liepsnelė degs 8 dienas. Yra tokių, kurios atrodo kaip natūralia ugnele plevenančios, kainuoja 8 eurus, – apie parduodamas Vėlinių žvakes pasakoja turgaus prekiautoja, atvirai pripažįstanti, kad kol kas žmonės dažniausiai tik pasidomi žvakidžių kainomis, o daugiau perka žvakių įdėklus.

Tačiau ar tik parduotuvių akcijos kenkia turgaus prekybai? Anokia čia paslaptis, kur kas pigesnių žvakidžių, žvakių ir įdėklų lietuvaičiai prisiperka Lenkijoje. Ten sako didžiausia, gražiausia kainuoja apie 30 zlotų, t. y. apie 7 eurus, o mažų kaina nė zloto nesiekia. LED lemputė, šviečianti 30 dienų, atsieina 3,99 zl, 105 val. deganti įlieta žvakė – 17,99 zl (šiek tiek daugiau kaip 4 eurus)...

Kainos tiesiog erzina

Ir Marijampolės turguje, ir parduotuvėse puokštelių ir žvakelių yra įvairiomis kainomis. Viename prekybos centrų pakalbintos moterys sako prieš pirkdamos gėles ar žvakes apgalvoja, pasvarsto, kas su kuo derės, kiek ko reikės ir gėlių puokšteles pasidaro pačios. Ir žvakių parduotuvėse per akcijas prisiperka, nes kainos turguje pribloškiančios.

– Ir tas mūsų prekybininkų pasakymas „neskaičiuokite litais“ suerzina. Kas gali už žvakidę mokėti 18 eurų – daugiau kaip 60 litų, už dirbtinių gėlių puokštę – 40 eurų – beveik 140 litų?! Ar kainavo kada chrizantemos žiedas 7 litus, kai dabar prašo dviejų eurų, arba puokštelė su gyvomis gėlėmis 10–15 eurų – apie 35–50 litų... Taip, prekybininkams niekas nepabrango, tiesiog valiutos įvardijimas pasikeitė, o skaičiai liko tie patys. Tik mūsų „litinės“ pensijos kažkodėl pusketvirto karto tapo mažesnėmis „eurinėmis“... O prekybininkai liepia neskaičiuoti... – tiesiai šviesiai rėžia moterys.

Tačiau ir pačios save nuramina, ir kitiems pataria: nebūtina pirkti kuo brangesnių, didesnių kapo papuošimų. Mirusiesiems svarbiausia malda ir atsiminimas, o to neatstos nei ryškiausios puokštės, nei kaitriausios žvakės...

Marija BURBIENĖ