PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 5 d. 08:30

Aiškėjant aplinkybėms apie užsidegančias siuntas, K. Budrys ragina nepalikti to be atsako

Lietuva

Kęstutis Budrys / Dainius Labutis/ELTA

Saulius JakučionisŠaltinis: BNS


327391

Aiškėjant naujoms aplinkybėms apie savaime užsidegančių siuntų gabenimą iš Lietuvos, prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sako, kad NATO negali be atsako palikti pastarojo meto Rusijos sabotažo operacijų.

„Mes negalime to palikti be atsako, nes tai tik eskaluosis ir mes pereisime prie naujo lygio veiksmų“, – Žinių radijui antradienį sakė šalies vadovo Gitano Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.

Taip jis kalbėjo amerikiečių laikraščiui „The Wall Street Journal“ (WSJ) paskelbus, kad Iš Lietuvos į Vokietiją ir Jungtinę Karalystę siųstos savaime užsidegančios siuntos buvo Rusijos slaptos operacijos, kuria siekta sukelti gaisrus į JAV ir Kanadą skrendančiuose transportiniuose ir keleiviniuose lėktuvuose, dalis.

Publikacijoje leidinys rėmėsi Vakarų saugumo pareigūnais, tačiau Rusija savo indėlį neigia.

Pasak K. Budrio, kalbant apie šiuos incidentus, „kalba eina apie tiesioginę grėsmę valstybės infrastruktūrai“.

„To pasekmės gali būti baisios“, – kalbėjo patarėjas.

Jo teigimu, incidentai su siuntomis buvo viena priežasčių NATO lygiu kelti klausimą dėl Aljanso teritorijoje vykdomų Rusijos nekonvencinių operacijų.

Su jomis pastaruoju metu siejami įvairūs Vidurio ir Rytų Europoje kilę gaisrai, Lietuvoje buvo niekinti svarbūs valstybingumui paminklai.

„Reikia neutralizuoti ir užkardyti šaltinį, o šalinis šių operacijų, mes žinome, kas – tai yra Rusijos karinė žvalgyba“, – sakė K. Budrys.

Jo teigimu, reaguodama į minimas operacijas NATO galėtų regione sustiprinti ar dislokuoti žvalgybos pajėgumus.

WSJ skelbė, kad užsidegę prietaisai – elektriniai masažuokliai su degia medžiaga magnio pagrindu – į Jungtinę Karalystę buvo išsiųsti iš Lietuvos ir atrodo, kad tai buvo „bandymas siekiant išsiaiškinti, kaip padaryti, kad tokie užsidegantys prietaisai atsidurtų lėktuvuose, skrendančiuose į Šiaurės Ameriką“.

Tyrimą dėl minimų incidentų atlieka ir Lietuvos teisėsauga.

Pasak K. Budrio, Lietuvos pareigūnai incidentų nekomentuoja dėl tebesitęsiančių aktyvių tyrimo veiksmų.

„O tai, kad išmetama po trupinuką (informacijos – BNS), tai aš kaip profesionalas galiu pasakyti, kad tai nėra gerai“, – teigė prezidento patarėjas.

Lenkijos pareigūnai spalį pranešė, kad buvo sulaikyti keturi asmenys, įtariami dalyvavimu tarptautiniame sabotaže ir sabotažo grupėje. Taip pat buvo paskelbta tarptautinė dar dviejų įtariamųjų paieška.