REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2017 m. Spalio 13 d. 13:25

Afrikinis maras: ramu rajono kiaulių ūkiams, bet nebe šernams

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


17016

Padėtis kontroliuojama, bet grėsmė čia pat – kiaulių augintojai raginami neprarasti budrumo ir laikytis saugos reikalavimų, o patys medžiotojai ragina savo kolegas kuo skubiau mažinti rajono šernų populiaciją.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite svarbiausias Jurbarko naujienas!

Rajono kiaulių augintojai dar gali būti ramūs. Kaip ir medžiotojai, kurie gali laisvai medžioti šernus. „Rajonas šiai dienai saugus. Esame pirmoje buferinėje zonoje, kur mažiausiai apribojimų. Tik reikia ūkius stebėti ir laikytis saugos reikalavimų“, - apie afrikinio kiaulių maro situaciją Jurbarko rajone Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje kalbėjo Jurbarko rajono maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Algirdas Pocius, pridurdamas, kad grėsmė išlieka, todėl negalima prarasti budrumo. Ši informacija skirta pirmiausiai kiaulių augintojams, kurių Jurbarko rajone išties nemažai. Iš viso deklaruotas 861 kiaulių ūkis su 35,4 tūkst. kiaulių. Smulkių ūkių, kuriuose auginama iki 10 kiaulių, - 856 ūkiai su 2675 kiaulėmis. Afrikinis kiaulių maras jau apėmęs Alytaus, Anykščių, Biržų, Kėdainių, Lazdijų, Molėtų, Panevėžio, Pasvalio, Rokiškio, Širvintų, Ukmergės, Varėnos, Vilniaus, Jonavos, Ignalinos ir Kauno rajonus ir yra priartėjęs prie Raseinių nuo Kėdainių pusės.

Tikrina visus ūkius

Tarnybos vadovas informavo, kad privatūs veterinarijos gydytojai ir tarnybos specialistai privalo patikrinti visus ūkius – jau patikrino 583 ūkius, arba 68 proc. Pažeidimų rado 23 ūkiuose, penkiems taikytos administracinės nuobaudos. A.Pocius kreipėsi į atvykusius rajono seniūnus, kad šie praneštų savo gyventojams, kad paskerdus kiaules ir jas savo reikmėms sunaudojus, apie tai reikia pranešti tarnybai. Atkreipė dėmesį, kad privaloma deklaruoti ir naujus ūkius – informuoti apie tai jų tarnybą, kad ši galėtų juos patikrinti. A. Pocius priminė, kad nuo deklaracijų priklausys jų išmokos. „Jei nebus deklaravę, nebus ūkiuose įvykdę biosaugos reikalavimų, jie ne tik paramos negaus, o dar ir dideles nuobaudas dėl savo neveiksmingumo“, - kalbėjo A. Pocius.

A. Pocius pasidžiaugė rajono medžiotojų pažanga. Rajone veikia 14 medžiotojų būrelių, iš jų tik trys neturi stacionarių pirminio apdorojimo aikštelių nušautiems šernams.

Už nušautą šernę – net 300 eurų

A. Pocius pranešė gerų žinių medžiotojams – padidėjo išmokos už sumedžiotus šernus. Nuo spalio 1 dienos už nušautas vyresnes nei 24 mėnesių šernų pateles bus mokama ne 100 eurų, kaip buvo iki šiol, o net 300 eurų. Taip pat medžiotojai finansiškai skatinami ieškoti ir sutvarkyti šernų gaišenas savo medžiojamuose plotuose. Gaus po 30 eurų ne tik už gaišenos sutvarkymą, bet ir už jos suradimą po 30 eurų, t. y. Iš viso 60 eurų. Iki šiol medžiotojai pagal visus įstatymus savo teritorijoje turėjo gaišenas privalėjo ir taip sutvarkyti. Jurbarko rajone per šių metų devynis mėnesius sumedžiota 800 šernų.

Į padidėjusias išmokas sureagavo Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas, beje, taip pat medžiotojas, pajuokavęs, kad kainos už paskerstą kiaulę ir nušautą šernę galėtų būti adekvatesnės. Mat, už paskerstą kiaulę mokama 100 eurų, kai už šernę – 300 eurų. „Pripažinkime, kad maras ateina ne iš kiaulių gardo, o sankcijos taikomos į kiaulių gardą“, - apmaudavo R. Jovarauskas.

Visą straipsnį rasite "Mūsų laikas" laikraštyje.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA