REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 20 d. 16:18

Afrikinio kiaulių maro židinio likvidavimo darbai – įkarštyje

Kaunas

Kėdainių rajono savivaldybės nuotr.

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


42334

Visos užsikrėtusios kiaulių maru 850 kiaulių, augintos Svilių kaime, nugaišinamos, vežamos į BIOVAST gamyklą Rietave ir ten utilizuojamos. Šiuo metu darbai vyksta labai intensyviai.

Paskelbta ekstremalioji situacija, imtasi skubių priemonių

Savivaldybės lygio ekstremalioji situacija Josvainių, Dotnuvos, Kėdainių miesto, Krakių, Pelėdnagių ir Pernaravos seniūnijose buvo paskelbta birželio 18 dieną. Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys.

Kaip jau buvo skelbta, skubūs veiksmai ir tyrimai pradėti birželio 16 dieną gavus informaciją apie staiga Svilių kaime (Josvainių sen.) esančiame kiaulininkystės ūkyje ėmusias gaišti kiaules. Per naktį krito apie 30 kiaulių. Nedelsiant buvo atrinkti kritusių kiaulių mėginiai laboratoriniams tyrimams. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute patvirtinta afrikinio kiaulių maro diagnozė. Dabar stengiamasi kuo skubiau likviduoti židinį ir užkirsti kelią šiai ligai plisti toliau.

Kiaulės išvežamos utilizuoti, stebimi kiti ūkiai

„Pirmiausia − negalima kiaulių išvežti ar įvežti seniūnijose, kuriose paskelbta ekstremalioji situacija, t. y. sustabdytas jų judėjimas. Iš Rietavo, kur yra moderni gamykla, surenkanti, sunaikinanti arba perdirbanti visų kategorijų šalutinius gyvūninės kilmės produktus, siunčiami tam tikri automobiliai nugaišusioms ir nugaišintoms kiaulėms vežti.

Iš pradžių nugaišo 36 kiaulės, paskui dar apie 60, o kitos jau buvo užmigdomos CO2 dujomis“, − pasakojo A. Genys. − Šį sunkų darbą dirba ne tik pats ūkininkas ir jo žmonės, bet ir seniūnijų darbuotojai, kiti asmenys. Padėti atvyko veterinarijos darbuotojai, mūsų kolegos, iš Raseinių, Jonavos, Kauno. Būtiną darbams atlikti techniką, medžiagas skubiai pateikė AB „Lifosa“ ir dar 4 bendrovės. Policija užtikrina ligos židinio kontrolę“.

Aplink ligos židinį nustatytos 3 ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose bus tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai diagnostikai. Pasak A. Genio, 3 km spinduliu yra tik vienas nedidelis kiaulių ūkis, o 10 kilometrų spinduliu − septyni ūkiai. Šių ūkių savininkams įteikti raštai su nurodymu 30 dienų laikotarpiu kiaulių neišvežti ir neįvežti.

Šiuo metu taip pat aiškinamasi, ar virusas nepateko į kitas kiaulių laikymo vietas, įsigijus iš šio ūkio paršelių. Tad bus tiriami paršeliai, kurie buvo pirkti iš Svilių kaimo ūkininko. Tokių augančių paršelių yra rajono seniūnijose, kuriose paskelbta ekstremalioji situacija, taip pat ir kituose − Radviliškio, Raseinių, Kauno − rajonuose. Visų šių paršelių augintojai įspėti, paršeliai bus stebimi ir nuolat tiriami.

Augintojai prašomi būti atsakingi ir sąmoningi

„Labai prašome būti atsakingus ir tuos asmenis, kurie augina kiaules ir nėra įregistravę savo ūkio. Jei sužinosime, kad kažkas negerai, žinoma, nuvyksime ir pas tuos neregistruotus, pagelbėsime. Prašome ūkininkus būti sąmoningus, registruoti savo ūkius, rūpintis tinkamai jų priežiūra, nes priešingu atveju tokie nuslėpti ūkiai gali pridaryti daug bėdų visiems“, − ragina A. Genys.

„Informacijos, ką reikia daryti, kad ši liga neplistų, yra labai daug, reikia tik jausti atsakomybę pasidomėti. Elementari higiena, švara, dezinfekavimas turi labai daug įtakos. Mūsų tarnyba nuolat aprūpina metodine medžiaga seniūnijas, veterinarijos gydytojus, gausu informacijos ir internete, − sakė A. Genys. − Pirmiausia reikia pasirūpinti tinkamu kiaulių laikymo vietos, mėšlidės aptvėrimu, nešerti savo augintinių šviežiais grūdais, nekreikti tvarto šviežiais šiaudais, nenaudoti ką tik nupjautos žolės.

Padėkite prie įėjimo į tvartą dezinfekcinį kilimėlį, jį nuolat sulaistykite dezinfekciniu skysčiu, dėvėkite tik darbui tvarte skirtais drabužiais. Nuolat tvarte naikinkite graužikus, vabzdžius, kitus kenkėjus, − patarė Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas A. Genys.

A.Genys sakė, kad kas neaišku, kaip šiame Kėdainių rajono ūkyje atsirado maro užkratas, todėl tiriamos visos galimos versijos. Šiuo metu dirba tyrėjų grupė iš Sveikatos mokslų universiteto, tikimasi, kad greitai bus pateiktos išvados. Tiriamos kelios versijos, viena jų, kad užkratas galėjo patekti su kraujasiurbiais vabzdžiais, erkėmis.

Afrikinis kiaulių maras

Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės. Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms.

Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.

Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.

Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Kėdainių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro Visuomenės informavimo grupės vadovė
Rūta Švedienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA