Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris ViktorijaŠaltinis: Etaplius.lt
Vieną klausimą, kurį kelia medikų mitingo organizatoriai, aš iš tiesų suprantu. Taip pakeliui į mitingą „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“, kurį ketvirtadienį prie Seimo surengė Lietuvos medikų sąjūdis, Eltai teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Klausimas dėl procento nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), tenkančio sveikatos priežiūrai, man yra aiškus, bet turėtų būti adresuotas ne sveikatos apsaugos ministrui. Be abejo, jis teisingas, aktualus“, - sakė ministras, pridurdamas, kad šiuo metu, sudėjus ir pacientų išlaidas, ir sveikatos priežiūros sistemai skiriamas lėšas, procentas nuo BVP, skiriamas sveikatos priežiūrai, siekia apie 7 proc.
Pasak A. Verygos, mitingo organizatoriai, remdamiesi kitų šalių praktika, kalba apie 10 proc. nuo BVP. „Tai būtų reikšmingas didėjimas, bet ne sveikatos apsaugos ministro jurisdikcijoje spręsti tokius dalykus“, - pabrėžė jis.
Paklaustas, ar jau kalbėta apie tai Vyriausybėje, A. Veryga sakė, kad Ministrų Kabinetas girdėjęs.
„Aišku, yra ir daugiau sričių, kurios nori, reikalauja ir pretenduoja į didesnį finansavimą, - krašto apsauga, švietimas, socialiniai reikalai, socialinė rūpyba. Politikų sprendimas, - kur sudėlioti prioritetus. Jeigu visuomenė sutars, kad dar daugiau pinigų reikia skirti sveikatos apsaugai, gal pritars ir mokesčių peržiūrėjimui, kad daugiau skirtume tam, kad sveikatos priežiūros sistema efektyviau veiktų?“ - svarstė A. Veryga.
Lietuvos medikų sąjūdžio organizuojamame mitinge taip pat keliamas sistemos efektyvinimo klausimas.
„Bet čia man pačiam neaišku, ko medikų bendruomenė nori, - vieni sako, kad reikia išsaugoti viską, kaip yra, kad sveikatos sistemoje kuo mažiau pokyčių būtų. Kiti pasisako už sistemos efektyvinimą, kai kurias sveikatos priežiūros paslaugas koncentruojant ir panašiai. Medikų bendruomenės viduje nėra sutarimo šiuo klausimu, ir mintis, kurią dažnai girdžiu, - efektyvinkit sistemą, bet ne mūsų sąskaita. Padarykit ką nors kitur, bet kad neliestų manęs asmeniškai. Taip padaryti neišeina, tad bus labai įdomu išgirsti mitinge, ką medikų bendruomenė apie tai galvoja“, - sakė ministras.
Kaip pridūrė A. Veryga, penktadienį jis vyksta į Kauną, kur Lietuvos jaunųjų medikų asociacija balandžio 27-ąją minimą Lietuvos medicinos darbuotojų dieną rengia šventinę eiseną Kauno Laisvės alėja.
Šventės išvakarėse Vilniuje rengiamo mitingo „Ką pasiūlysite medikams rytoj?“ tikslas - pristatyti svarbiausius pokyčius, kurių laukia medikų bendruomenė.
Į gatves išėję medikai teigė, kad sveikatos apsauga - vis dar podukra.
„Sveikatos apsauga mūsų valstybėje vis dar išlieka podukros vaidmenyje. Lietuvos medikų sąjūdis griežtai sako - jau laikas Seimui, Vyriausybei ir SAM vadovybei nuo 2018 m. gegužės 1 d. vykdyti mūsų bendruomenei duotus pažadus“, - pabrėžė mitingo organizatoriai, reikalaujantys valdžios vykdyti 42 tūkst. medikų ir pacientų bendruomenės peticijoje pareikštą valią.
Pasak Lietuvos medikų sąjūdžio, pokyčiams įvykti būtinas realus prioritetas sveikatai 2019 metų valstybės biudžete, valstybės deleguotų funkcijų priskyrimas valstybės biudžeto išlaidoms ir tinkamas valstybės draudžiamųjų asmenų finansavimas, bazinio medikų atlyginimo įteisinimas, adekvatus medikų darbo krūvio reglamentas, Lietuvos ekonomistų siūlomos kaštų ir naudos analizės metodikos diegimas, medicinos specialistų poreikio planavimo metodikų diegimas, viešumas ir diskusija su Lietuvos medikų sąjūdžiu visais sistemos reformos ir finansavimo klausimais.
„Mes garsiai ir aiškiai sakome - norime skaidrios, efektyvios ir deramai finansuojamos sveikatos apsaugos sistemos, kurioje saugiai jaučiasi pacientai ir juos gydantys medikai“, - teigia Nepriklausomybės aikštę užtvindę sveikatos sistemos darbuotojai ir juos palaikantieji.
Ieva Urbonaitė-Vainienė Eltos korespondentė