PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 21 d. 09:03

A. Toleikio „Dubysa“ mirks vandenyje?

Šiauliai

Prof. Aloyzo Toleikio skulptūra „Dubysa“ šiuo metu stovi Pramonės g. privačios įmonės automobilių aikštelėje. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


205205

Sprendimas dėl prof. Aloyzo Toleikio skulptūros „Dubysa“ perkėlimo iš Pramonės gatvės į labiau šiauliečiams prieinamą vietą kol kas iki šiol nėra priimtas. Nors dar prieš metus Šiaulių miesto savivaldybė žadėjo imtis veiksmų vos tik karantinui pasibaigus. Architektai siūlo skulptūrą perkelti į viename iš miesto parkų esantį vandens telkinį. Skulptūros autorius pernai gruodį mirė būdamas 90-ies.

Perkelti neskuba

Klausimas dėl prof. Aloyzo Toleikio skulptūros „Dubysa“ perkėlimo buvo iškeltas pernai sausį. Skulptūra yra privačiame sklype įmonės teritorijoje Pramonės gatvėje. Susirūpinę aktyvūs šiauliečiai siūlė šią skulptūrą perkelti į garbingesnę ir miesto gyventojams labiau matomą vietą. Juo labiau, kad garsaus skulptoriaus kitos skulptūros taip pat yra miesto centre.

Šiauliečiai pernai vasarį gavo raštišką Šiaulių miesto mero pasirašytą raštą, kad kai baigsis karantinas (tuo metu galiojo griežti karantino reikalavimai), bus imtasi veiksmų. Karantinas oficialiai baigėsi 2021 m. liepos 1 d., nors griežti karantino reikalavimai buvo švelninami jau pavasarį. Tačiau kol kas skulptūra iki šiol stovi kaip stovėjusi.

„Atsižvelgiant į Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pateiktą nuomonę, kad meno kūrinio vieta turėtų būti tvarkomų visuomeninių erdvių, pėsčiųjų takų, parkų teritorijoje, ir į tai, jog prof. Aloyzo Toleikio skulptūra „Dubysa“ turi stovėti vandenyje, svarstoma galimybė ją perkelti į vieną iš miesto parkuose esančių vandens telkinių“, – portalui „Etaplius“ raštu atsakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyr. specialistė Toma Kvietkauskaitė.

Išlaidos nėra žinomos

Paprašėme patikslinti, kiek buvo surengta pasitarimų ar diskusijų dėl minėtos skulptūros perkėlimo, taip pat kokiu būdu buvo gauta architektų nuomonė. Savivaldybės atstovai atsakė, kad nuomonė buvo gauta raštu. Skulptūros perkėlimo išlaidos ir konkreti vieta kol kas nėra žinoma.

Savivaldybė iki tol ilgą laiką dirbo be vyriausiojo miesto architekto. Savivaldybės atstovai atkreipė dėmesį, kad miesto vyr. architektė jau dirba ir su ja derinama vieta skulptūrai.

„Kuomet su vyr. architekte bus išrinkta nauja vieta skulptūrai, tuomet ir paaiškės, kokia gali būti perkėlimo kaina, kadangi darbų kaina gali varijuoti priklausomai nuo pasirinktos vietos, kur ji bus pastatoma. Skulptūros perkėlimas bus vykdomas iš Savivaldybės biudžete numatytų lėšų. Planuojama perkelti metų eigoje.

Ši skulptūra yra Šiaulių miesto savivaldybės administracijos turtas, todėl nesklandumų, susijusių su perkėlimu, neturėtų kilti“, – teigė Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus atstovai.

Šiaulių miesto savivaldybės tinklalapyje nurodyta, kad vyriausioji architektė (patarėja) yra Vilija Vaičekauskienė. Specialistė anksčiau ilgus metus dirbo Šiaulių rajono savivaldybėje, vadovavo Architektūros ir urbanistikos skyriui.

Perkėlimo nesulaukė

Kaip portalui „Etaplius“ pasakojo šiaulietis Antanas Silius, dėl skulptūros perkėlimo jis pernai metų pradžioje žinute kreipėsi į tuomet dar Šiaulių mero pavaduotojo pareigas ėjusį Domą Griškevičių. Pasak pašnekovo, tuometinis vicemeras problema iš karto labai susidomėjo. Dar kartą po mėnesio A. Silius pasiteiravo, ar priimti kokie sprendimai, buvo gautas mero pasirašytas raštas. Bet tuo viskas ir baigėsi.

„Maniau, kad ta mintis visiems priimtina. Kadangi rezultato nebuvo, tai aš vėl užklausiau Domo. Iš jo gavau patikinimą, jog procesas vyksta. Jis man atsiuntė mero pasirašytą raštą. Tačiau iki šio momento postūmio nėra. Manau, kad rinkimai dar tolokai. Politikams nėra poreikio didintis reitingų“, – teigė A. Silius.

Skulptūros autorius prof. A. Toleikis proceso postūmio nesulaukė – 2021 m. gruodžio 17 d. profesorius mirė, būdamas 90-ies metų.

„Aišku, labai norėjosi, kad perkėlimas būtų įvykęs dar skulptoriui esant gyvam. Tai svarbiausia. Norėjosi, kad jis parinktų vietą ir dalyvautų jos perstatyme. Bet politikai, matyt, pažiūrėjo per savo naudos prizmę“, – apgailestavo A. Silius.