A. Stočkus: „Šiaulių politikoje trūksta tolerancijos“

Šiauliai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artėjant savivaldos rinkimams, portalas Etaplius.lt pristato tiesiogines transliacijas socialiniame tinkle „Facebook“ su kandidatais į Šiaulių miesto merus ir tarybą. Studijoje – pokalbis su Laisvės partijos atstovais ir kandidatais į Šiaulių miesto tarybą Arminu Stočkumi ir Edvinu Ramanausku.

Politikoje reikalingas jaunimas

Jaunimo atstovas, politikos mokslus kremtantis ir miesto gyvenimu, kultūra bei ateitimi besirūpinantis A. Stočkus tikina, kad Miesto taryboje būtini nauji vėjai, šviežios idėjos iš jaunosios kartos politikų. Kandidatas į tarybą pastebi, kad jaunimo įsitraukimas miesto savivaldoje vis mažėja ir siūlo sprendimus, kaip pritraukti jaunuolius domėtis politika.

„Aš turiu ką pasakyti ir turiu ką duoti miestui. Jaunimo įsitraukimas į politiką labai mažėja. Manau, tai lemia daug priežasčių, bet viena iš pagrindinių yra tai, kad vyresni žmonės, politikai dažnai nekreipia dėmesio ar rimtai nevertina to, ką gali pasakyti ir žinoti jaunas žmogus. Aš ir pats esu su tuo susidūręs. Kai vyksta argumentuota diskusija, tu remiesi faktais, o tau atrėžia: „tu jaunas, dar pienas nuo lūpų nenudžiūvęs“. Tu nesulauki to pripažinimo, kokio sulauktum tas pačias idėjas išsakęs būdamas vyresnio amžiaus. Lygiai tas pats buvo ir 2018 metais, kai aktyviau pradėjau dalintis savo nuomone socialiniuose tinkluose. Bet dabar pradedu jausti, kad mano nuomonės pradeda paisyti“.

Kalbant apie jaunimo įsitraukimą, politikas neslėpė matantis problemų įvairių jaunimo organizacijų finansavime.

„Jaunimas noriai priimamas, bet didelė problema Šiauliuose yra tai, kad nuo 2016-2017 metų dauguma organizacijų yra arba numirusios, arba arti mirties slenksčio. Jeigu prieš kelis metus turėjome tikrai gana stiprią jaunimo politiką mieste, tai šiuo metu, ji yra labai stagnavusi. Organizacijos negali stabiliai išsilaikyti. Labai trūksta finansavimo, palaikymo. Kitų miestų praktika rodo, kad bent kartą į ketvirtį yra vykdomi jaunimo iniciatyviniai projektai, kuriuos užpildžiusios jaunimo organizacijos gali įvykdyti savo projektus – debatus, diskusijas, konferencijas ir t.t. O Šiauliuose mes turime vieną didelį projektą, kuris yra labai ribojantis, nes įsivaizduokite, kuri įmonė galėtų veikti gavusi 1000 ar 1500 eurų finansavimą visiems metams“, – pasakojo A. Stočkus.

Ką būtina pakeisti Šiauliuose?

Laisvės partijos atstovai sako, kad Šiaulių mieste būtini pokyčiai – jaunimo pritraukimas ir bendruomenės stiprinimas bei sveikatinimas.

„Tikrai galime daug ką pakeisti, turime pakankamai pinigų, vienintelis dalykas, ko trūksta yra politinė valia. Šiais metais vykstančiame debatų cikle labai aiškiai pasirodė kaip trūksta išsilavinimo ir suvokimo, kas yra jaunimas ir ko jam trūksta. Yra labai daug sprendimų, kuriuos reikėtų priimti – nuo finansavimo didinimo iki finansavimo tvarkos keitimo. Šiauliuose privalo atsirasti jaunimo taryba, jaunimo meras, kurie taptų patariamuoju organu Šiaulių miesto tarybos nariams, Jaunimo reikalų tarybai. Tai prisidėtų prie to, kad jaunimo balsas būtų atstovaujamas politikos arenoje“, – sako A. Stočkus.

Jam antrino ir kolega Edvinas Ramanauskas, kuris pabrėžė visuomenės skatinimo gyventi sveikiau svarbą.

„Tiek laiko praleidęs sporte, mačiau visko. Net penkerius metus buvau emigravęs. Gyvenau Anglijoje ir mačiau kaip bendruomenė įsitraukia į sportines veiklas, pavyzdžiui, senjorai sportuoja kartu su vaikais. Tai pasimatė skirtumas bei kaip Lietuvoje trūksta to paties. Mūsų visuomenė sparčiai sensta, ypač jaunimo mažėja Šiauliuose. Tad, sveikatinimas yra viena iš galimybių pagerinti gyvenimo kokybę. Reikėtų lyderystės iš savivaldybės, šnekėtis su sporto klubais, sporto mokyklomis. Turime gerą infrastrūktūrą, sporto sales, tad tereikia savivaldybės įsitraukimo, kad galėtume viską įgyvendinti ir turėti tai, kas yra kitose šalyse.

Manau, kad mūsų ežeras miesto centre yra dar per mažai įveiklintas. Užuomazgos yra. Truputį buvo sutvarkyta pakrantė, bet dar toli gražu nuo to, ką esu matęs užsienyje. Turime unikalią vietą ir ji nėra įveiklinta. Ta būtina padaryti. Užsienyje tokie ežerai yra pritaikyti ne tik profesionaliems sportininkams, bet turi visas erdves gyventojams praleisti aktyviai savo laiką, važinėti riedučiais, dviračiais, sportuoti“, – sako E. Ramanauskas.

Šiaulių politikos padangėje trūksta tolerancijos

Laisvės partijos kandidatai į miesto tarybą sako, kad Šiauliuose būtina naikinti priešiškumą ir ugyti toleranciją.

„Mieste jaučiama bendra neapykantos banga. Ji nuteikta prieš asmenis, kurie atneša kitokias idėjas, netradicines mintis. Pretenduojant į miesto tarybą komentarai yra ne oponuojantys, bet atvirai grasinantys, žeminantys. Tai kelia daug klausimų. Kas mūsų mieste netaip? Gal trūksta edukacijos, pagarbos. Aš labai daug dėmesio norėčiau skirti tam, kad Šiauliuose įsivyrautų tam tikra kultūra. Viskas prasideda nuo pavyzdžio. Jei pats vesi gražią ir tvarkingą diskusiją, ilgainiui tai taps norma. Savivaldybėje labai dažnai pastebiu, kad diskusijos nukrenta į labai žemą lygį, pradedama vienam ant kito pilti purvus. Bet juk mes visi dirbame dėl bendro tikslo, savo miesto“, – sako A. Stočkus.

Koks turi būti Šiaulių identitetas?

Šiauliai vis dar neturi savo veido ir tvirto identiteto, bent jau taip mano kandidatai į tarybą.

„Lietuvoje Šiauliai – tai saulės miestas, kiti dar asocijuoja su Kryžių kalnu. Bet, manau, galėtume stiprinti identitetą. Kad būtume žinomi ne dėl architektūros, bet dėl savo menininkų, sportininkų. Juk turime vieną geriausių sporto gimnazijų“, – tvirtino E. Ramanauskas.

„Mūsų miestas neturi to svarbaus progreso, kuris vestų mus į priekį. Net ir mūsų šūkis „Šiauliai 150 tūkstančių gyventojų miestas“ nėra apie tai, kad mes norime per vieną kadenciją prie to privesti. Bet tai yra rinkinys idėjų, kuris ilgainiui veda prie to tikslo. Tai yra ambicija augti, tobulėti, sukurti geresnį gerbūvį mums visiems, turėtI tą miestą, kokio norime“, – atskleidė A. Stočkus.

Politinė reklama bus apmokėta iš Laisvės partijos rinkiminės sąskaitos. Užsakymo nr. 100735