A. Romanovskis apie Baltarusijoje priimtą įstatymą dėl „nedraugiškų šalių“ įmonių nusavinimo: jis visomis spalvomis atskleidžia kaip veikia režimas

Lietuva
Karolinos Gudžiūnienės nuotr.
Žygimantas Šilobritas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Penktadienį Baltarusijos režimas priėmė įstatymą „Dėl turto paėmimo“, kuriuo bus galima paimti nuosavybės teisės objektus, kurie priklauso kitų valstybių piliečiams. Karą Ukrainoje sukėlusios Rusijos pusėje esantis Minskas teigia, jog tokiu dokumentu siekiama užtikrinti Baltarusijos nacionalinį saugumą, jos ekonominį stabilumą, apginti jos visuomenės ir valstybės interesus. Reaguodamas į šį Minsko režimo įstatymą, Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis teigia, kad toks turto nusavinimo legalizavimas Baltarusijoje buvo tik laiko klausimas.

Anot jo, daugelis lietuviškų verslo bendrovių jau pasitraukusios iš Baltarusijos rinkos, tad nereikėtų baimintis neigiamo poveikio lietuviškiems verslams ir Lietuvos ekonomikai. Visgi, pasak jo, toks Minsko politikos pokytis galbūt reikš, kad Vakarai geriau supras, koks iš tikrųjų yra Aliaksandro Lukašenkos režimas.
 
„Nieko netikėto iš neprognozuojamo Baltarusijos režimo nebuvo ir tikriausiai mes visi supratome, kad laiko klausimas, kada jie nusavins ten likusį lietuvišką verslą. Ir čia nieko nestebina, kad Baltarusijos režimas elgiasi taip drastiškai ir necivilizuotai. Tik dar kartą patvirtina, kad bet koks ekonominių santykių turėjimas su ta šalimi gali baigtis tokiais sprendimais“, – Eltai teigė A. Romanovskis.
 
Sprendimą dėl turto nusavinimo buvo galima nuspėti jau prieš metus, verslas prie to prisitaikė
 
LVK prezidentas tikino, kad Baltarusijai vis labiau konfliktuojant su Vakarais, jau prieš metus buvo galima matyti tokį režimo sprendimą. Todėl, jo teigimu, daugelis verslo bendrovių jau yra pasitraukusios iš Baltarusijos.
 
„Verslai, kurie ten buvo prieš karą ir sankcijas, jie buvo supratę, kas vyksta ir jau daugelis išėjo. Arba, jeigu neturėjo galimybės išeiti, sugalvojo kažkokias pilkas schemas kaip akcizininkų keitimai ir kitokie dalykai. Bet šiaip nemanau, kad aktyviai turėtume rūpintis“, – tvirtino jis.
 
„Aš jau prieš metus galėjau pasakyti, kad galutinis rezultatas bus nusavinimas“, – pridėjo verslo atstovas.
 
Taip pat LVK prezidentas tikino, kad jeigu yra verslų, kurie vis dar vykdo veiklą Baltarusijoje, jie veikia su Minsko leidimu, apeidami Lietuvos ir Vakarų sankcijas. Tad turto nusavinimas, jo manymu, tokiam verslui negrės ir savo veiklą jie tęs ir toliau.
 
„Aš manau, kad kai tu veiki tose šalyse, ypatingai dabartinėmis sąlygomis, karo sąlygomis, neįmanomas verslo veikimas be valdžios palaimos. Tai reiškia, jeigu tie verslai operuoja pilkose zonose, tai, be abejonės valdžia žino, kad tu veiki. Jeigu tu gali taip apeiti sankcijas ir draudimus ir veikti, tai turi leidimą tą daryti. Aš nemanau, kad tokie pasikeitimai kažką paveiks ir, aš manau, kad tie kurie jau veikia pilkose zonose, jau veikia turėdami sutikimą. Ir jų dabar tikrai iš Baltarusijos pusės nekaltins „neteisėta veikla“ ir atstums, kai tokie verslai jau apeidinėja sankcijas jų naudai“, – aiškino A. Romanovskis.
 
Vakarai supras, kad su Baltarusija neįmanomas „civilizuotas veikimas“
 
Visgi LVK prezidentas teigia, kad šis įstatymas gali būti labai svarbus tam, kad Vakarai suprastų, kokio tipo režimas iš tikro valdo Baltarusijoje. Pasak jo, iki dabar Minskas bandė kurti vaizdą, lyg yra nuošalyje nuo Rusijos vykdomos politikos, nors tikrovėje taip nėra.
 
„Aišku, ekonomiškai Baltarusija vis bandydavo truputį ir politiškai būti nuošalyje. Toks ėjimas link agresijos yra labai geras signalas toms šalims, kurios nėra tiesiogiai su Baltarusija susijusios ryšiais. Toks veiksmas atskleidžia visomis spalvomis, kaip režimas veikia ir yra labai geras signalas ir kitoms šalims ir jų verslams, ypač Vakarams, kurie dar galbūt galvodavo, kad dar įmanomas „civilizuotas veikimas“, – tikino jis.
 
A. Romanovskis sakė, kad tokie Lukašenkos veiksmai reikš griežtesnes Europos Sąjungos (ES) ir JAV sankcijas ir pasikeitusią politiką Baltarusijos atžvilgiu, kadangi Baltarusija galimai nebebus laikoma kaip antrinė grėsmė.
 
„Aš manau, kad jie iš tikrųjų iš ES ir JAV vienareikšmiškai gaus atsakomuosius veiksmus. Čia vienareikšmiškai nebus toks veiksmas tiesiog taip paliktas. Ir iki dabar sankcijos Baltarusijai visada buvo truputį švelnesnės ir tokios antrinės. Jos tiesiog nebuvo prioritetinės palyginus su Rusija. Tai galbūt į darbotvarkę Vakarų ateis aptarimas idėjos, kad galbūt ši valstybė nėra geresnė už Rusiją. Tai ačiū jiems už tai, kad parodė Vakarams, kaip reikia elgtis su jais“, – komentavo LVK prezidentas.