PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 4 d. 09:09

VPT nekritiškai įvertino padidintai „Foxpay“ kainodarai įtakos turėjusius veiksnius (papildyta)

Lietuva

„Foxpay“. Karolinos Gudžiūnienės (ELTA) nuotr.

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT


327254

Nustačius, kad teisėsaugos tyrime figūruojanti „Foxpay“, tarpininkaudama valstybės mokėjimams, taikė padidintus paslaugos įkainius Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūrai (VSSA), jos direktoriaus pavaduotojas Arminas Rakauskas sako, jog institucija ginčija, jos vertinimu, nekritišką Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vertinimą.

VPT nustatė kainodaros neatitikimus dviejuose 2020 ir 2022 metų VSSA, prižiūrinčios sistemą „Elektroniniai valdžios vartai“, atsiskaitymų tarpininkavimo paslaugų viešuosiuose pirkimuose, kuriuos laimėjo teisėsaugos akiratyje esanti įmonė „Foxpay“.

„Mes dar šiek tiek ginčijamės su Viešųjų pirkimų tarnyba dėl jos išvados. Jos išvada yra, kad (...) Viešųjų pirkimų tarnyba remiasi tik „Foxpay“ raštu, kur įmonė pasakė, kad (sistemos) integracija buvo labai brangi ir dėl to kaina buvo tokia“, – LRT radijui pirmadienį sakė A. Rakauskas.

„Mes su tokia išvada nenorėtume sutikti – šiuo metu esame pateikę Viešųjų pirkimų tarnybai skundą ir, tikimės, jis šiuo metu yra nagrinėjamas“, – kalbėjo VSSA atstovas.

Anot jo, VPT išvada nepakankamai objektyviai įvertina visą veiksnių, kurie galėjo paveikti kainą, spektrą.

„Mes sakome, kad kainą nulemia žymiai daugiau veiksnių, kas nulemia tam tikrus konkurencijos apribojimus. Mūsų nuomone, Viešųjų pirkimų tarnyba į šitą reikalą pažiūrėjo per siaurai, ir rėmėsi tik „Foxpay“ raštu, vertino jį nekritiškai“, – tikino A. Rakauskas.

Jo teigimu, valstybė institucijoms leidžia pačioms pasirinkti, kas padengia komisinį tarpininkavimo mokestį – verslas, savivaldybės įstaigos ar gyventojai, gaunantys galutinę paslaugą.

„Mes (VSSA) integruojame valstybės institucijų ar savivaldybių institucijų sistemas ir leidžiama joms pačioms pasirinkti, kas apmoka šitą komisinį mokestį“, – teigė A. Rakauskas, pridurdamas, kad, VSSA vertinimu, komisinį mokestį turėtų finansuoti valstybė.

Anot VPT, „Foxpay“ trejų metų veiklos sąnaudas siekė susigrąžinti per pirmus metus. 2020 metais su įmone buvo pasirašyta 360 tūkst. eurų vertės sutartis, o 2022 metų rugsėjį – beveik 906 tūkst. eurų vertės trejų metų trukmės sutartis ją kasmet pratęsiant.

Šiuo metu vietoje „Foxpay“ mokėjimų tarpininku pagrindinėms valstybės institucijoms rudenį tapo naują viešąjį pirkimą laimėjusi „Paysera“. Pasak A. Rakausko, finansinių technologijų įmonė paslaugą teikia tinkamai, o techniniai trikdžiai – minimalūs.

„Tikrai taip („Paysera“ veikia tinkamai). Galbūt tam tikrų techninių nesklandumų būna, (...) bet iš esmės viskas vyksta tinkamai“, – pažymėjo agentūros atstovas.

Kaip yra sakęs „Paysera“ vadovas Marijus Plančiūnas, įmonė yra visiškai pajėgi pilna apimtimi aptarnauti valstybės institucijų mokėjimus.

„Iš esmės pagal dabartinius pajėgumus galėtume drąsiai atlaikyti du-tris kartus daugiau klientų pervedimų negu kad dabar turim. Sakyčiau, tokie konkursai mums yra pakankamai lengvai įkandami“, – kalbėjo įmonės vadovas.

„Šiuo metu nelabai žinau Lietuvoje kito fintecho, kuris turėtų tokias infrastruktūros galimybes kaip „Paysera“. Galbūt bankai turi daugiau, turbūt ne lietuviški bankai, bet mes esame visiškai ramūs (dėl savo pajėgumų)“, – tikino M. Plančiūnas.

Dar rugpjūčio 13 d. VSSA su „Paysera“ buvo sudariusi ir rezervinio paslaugų tiekėjo sutartį, kurios vertė siekė 333 tūkst. eurų (su PVM).

#VSSA#FOXPAY#RAKAUSKAS#MOKĖJIMAI