Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt
222 asmenys iš įvairių Lietuvos vietovių prieš šimtą metų vyko į Lietuvai nepaprastai reikšmingą renginį – Vilniaus konferenciją, kurios metu buvo sudaryta Taryba, pasirašiusi lemtingąjį Nepriklausomybės Aktą. Vienas iš jų – radviliškietis Antanas Povylius, Lietuvoje žinomas politikas, socialdemokratas, visuomenininkas, pieno ūkio ir pieno perdirbimo pramonės organizatorius, kooperatininkas.
Netiko nei kunigo sutana, nei jūreivio kepurė
A. Povylius gimė 1871 m. rugpjūčio mėn. Šiaulių apskrities Radviliškio valsčiaus Žiūronų kaime, nedidelio ūkininko šeimoje. Jo senelis Liudvikas mokėjo skaityti, todėl namuose buvo galima rasti senųjų maldaknygių, „kantičkų“, „Živatai szwentuju“ ir kt. Labiausiai mažojo Antano išsilavinimu rūpinosi mama – specialiai pagamintu smeigtuku vesdamas raides, vaikas turėjo mokytis maldeles, litanijas.
Atsiminimuose A. Povylius rašo: „Aukso altoriaus“ tekstus, kad jų nereikėtų mokytis, „dacipulka“ išbadžiau, knygos lakštus sugadinau. <...> Bet mamytė neatsisakė siekusi, kad aš pereičiau visą „Aukso altorių“.
Kartą Kazimieras Galkys padovanojęs jam „Elementorių“, tik mamai juo pasidžiaugti vaikas pabijojęs – paslėpė dovaną tarp malkų, bet galiausiai parodė. Tada, kaip rašo A. Povylius, „buvo įkinkytas“ mokytis. Vėliau vaikas buvo išsiųstas į Radviliškį pas davatką Brajukę mokytis patarnauti mišiose, bet iš ten „išgelbėjo tėvelis, sumanydamas leisti pas sodžiaus kaimynus Galkius mokytis rusų kalbos“. Nuo 1881 m. A. Povylius pradėjo lankyti Radviliškio pradžios mokyklą, o vėliau mokėsi privačiai Šiauliuose.
„Mūsų tuometiniuose Šiauliuose be tiesiogiai lankančių gimnaziją prisiglausdavo dar nemažai netiesiogiai besimokančių sąmoningų jaunuolių. Pagal to meto veikusius švietimo nuostatus buvo draudžiamas bet koks privatus mokymasis, o asmenys, besiverčią privačiu mokymusi, buvo net policijos persekiojami; su pastaraisiais (ypač gimnazijos auklėtiniais) būdavo draudžiama draugauti. Nelegaliai besimokę asmenys buvo vadinami „švedais“, – atsiminimuose rašė A. Povylius, kaip „švedas“ mokęsis dvejus metus, padedamas mokytojo Petro Galkio ir kt.
A. Povyliaus tėvas norėjo, kad sūnus taptų kunigu. Vis tik šiam pavyko išprašyti leisti paragauti pasaulietiško mokslo. Gavęs pinigų, A. Povylius išvyko į Pskovo matininkų mokyklą, o neišlaikęs rusų k. egzamino nusprendė keliauti į Peterburgą. Ten darbo neradęs, grįžo pas tėvus.
Sulaukęs 20 metų jaunuolis nebuvo paimtas į kariuomenę, tad nutarė Liepojoje baigti laivininkystės kursus. Tiesa, iš karto nebuvo priimtas, todėl grįžo į Šiaulius ir pradėjo privačiai mokyti vaikus. Galiausiai jis buvo pakviestas mokytis, bet laivininkystės sumanymui nepritarė tėvas, kuriam susirgus, teko grįžti į namus ūkininkauti. Vėliau (1897 m.) A. Povylius įsidarbino medžio apdirbimo įmonės tarnautoju-raštininku.
Netikėtas spaudos platintojo vaidmuo
Nuo 1902 m. A. Povylius įsitraukė į caro valdžios draudžiamos lietuviškos spaudos platinimą. Iš Tauragės gabendavo „Varpą“, „Ūkininką“, „Naujienas“ ir kt. Apsigyvenęs Šiauliuose, Gubernijos dvare, ir iš bičiulio Jono Miliaus perėmęs buhalterio pareigas, pirmą kartą sulaukė „siuntinio“.Atsiminimuose jis rašo: „Man tik įsikūrus Šiauliuose, kartą į mano butą pasibeldė kažkoks gimnazistas su uniforma, kuris, tepareiškęs „palieku prekes“, įsėdo į vežimą ir dingo. Tariamos paliktos „prekės“ susidėjo iš dviejų didokų pintinių. Patikrinus veikiai paaiškėjo esant nelegalią lietuvišką literatūrą. Literatūrą tuoj padėjo suslėpti įmonės meisterio pavaduotojas H. Eichvaldas, latvis, visada nuoširdžiai talkinęs mūsų lietuviškame reikale.“
A. Povylius prisimena, kad 1903 m. juos aplankė iki tol nepažinoti asmenys: „vienas su nedidele barzda, plika galva, o kitas – ilga ruda barzda“. Tai buvęs Jonas Jablonskis ir studentas Kazimieras Venclauskis. Tąkart aptarti spaudos laikymo ir platinimo reikalai, suskirstyti leidiniai. Nuo tada prasidėjusi nuosekli A. Povyliaus lietuviškos spaudos platinimo veikla.
A. Povylius su kitais grafo V. Zubovo įgaliotais asmenimis priimdavo iš Prūsijos tuščiose alaus statinėse atvežtą spaudą, ją slėpdavo ir perduodavo knygnešiams platinti. Kai kurios spaudos atgabenimu pasirūpindavo P. Višinskis ir V. Putvinskis. Gautos siuntos buvo slepiamos alaus daryklos sandėliuose, perduodamos platinti knygnešiams. Dėl to A. Povyliui buvo iškelta byla, keliskart jis vos išvengė arešto.
Politinė veikla kainavo laisvę
A. Povylius žinomas kaip uolus socialdemokratas, greitai įsitraukęs į 1905 m. revoliucinius įvykius. Tų pačių metų sausį jis prisidėjo organizuojant streiką Šiauliuose, gruodžio 4–5 d. kaip Šiaulių apskrities atstovas dalyvavo Didžiajame Vilniaus Seime.
1907 m. A. Povylius iš Kauno gubernijos buvo išrinktas Antrosios Rusijos valstybės dūmos deputatu. Socialdemokratų grupės vardu Dūmai pateikė pasiūlymą dėl agrarinio klausimo Lietuvoje sprendimo, o su kitais deputatais paskelbė atsišaukimą, kurį caro valdžia įvertino kaip priešvalstybinio sąmokslo rengimą, už kurį A. Povylius buvo nuteistas ir įkalintas Kaune.
Grįžęs į Šiaulius, A. Povylius įsitraukė į „Varpo“ draugijos veiklą, daug prisidėjo prie kooperatyvų, pieninių steigimo Radviliškio krašte ir Lietuvoje, „Varpo“, „Žiburėlio“ ir kt. veiklos, kultūrinio darbo gaivinimo, organizavo lietuviškas gegužines, vakarėlius.
Paskutinius gyvenimo metus praleido ūkininkaudamas
Pirmojo pasaulinio karo metu A. Povylius ūkininkavo Žiūronuose, bendravo su kitais ūkininkais, steigė komitetus Lietuvos nepriklausomybei siekti.
Atsiminimuose jis rašo, kad nutarus surengti Vilniaus konferenciją, įvyko pavienių lietuvių susirinkimas, į kurį buvo numatyta kviesti Peliksą Bugališkį. Tiesa, dėl nenumatytų aplinkybių pastarasis atvykti negalėjo, todėl oficialus įgaliojimas įteiktas A. Povyliui.
Susirinkimas dėl Vilniaus konferencijos vykęs už uždarų durų, neįleisti net spaudos atstovai, o dalyviai įpareigoti į būsimą konferenciją savo nuožiūra iš apskrities parinkti 6–8 atstovus. Po susirinkimo A. Povylius susitiko su P. Bugailiškiu ir sudarė kandidatų vykti į Vilniaus konferenciją sąrašą 1917 m. rugsėjo 18–23 d.
Atkūrus Nepriklausomybę, A. Povylius buvo Šiaulių apskrities valdybos nariu, vėliau paskirtas Šiaulių apskrities Žemės ūkio ir valstybės turtų ministerijos įgaliotiniu. 1920 m. gegužės 15 d. – 1922 m. lapkričio 13 d., V. Sirutavičiui atsisakius mandato, A. Povylius tapo Steigiamojo Seimo atstovu. 1937 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 3-iojo laipsnio ordinu. Sulaukęs garbingo amžiaus, grįžo į savo ūkį Žiūronuose, kur praleido likusį gyvenimą.