PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Lapkričio 6 d. 11:36

A. Misiūno advokatui nepavyko nušalinti riaušių prie Seimo bylą nagrinėjančių teisėjų (papildyta)

Lietuva

Arnoldas Misiūnas / ELTA / Andriaus Ufarto nuotr.

Gytis PankūnasŠaltinis: ELTA


327639

Vilniaus miesto apylinės teismui trečiadienį toliau nagrinėjant riaušių prie Seimo bylą, vieno kaltinamųjų, kovinio sporto atstovo Arnoldo Misiūno advokatas Viktoras Gecas pateikė prašymą nušalinti nuo bylos visus tris ją nagrinėjančius teisėjus. Teismas šį prašymą atmetė.

Kaip paskelbė teismas, V. Gecas nurodė, jog teismo posėdžio metu, kai buvo sprendžiama dėl kardomosios priemonės A. Misiūnui sugriežtinimo, skiriant jam suėmimą, vienas iš teisėjų kolegijos narių Mindaugas Striaukas pasakė frazę „Germanas sumokėjo 30 tūkstančių eurų, o jūs už laisvę siūlote 100 eurų“. Advokatas mano, kad tokia fraze teisėjas pažemino A. Misiūną, pažeidė jo teisę teisingą teismą.

V. Gecas tvirtino, kad kiti du teisėjų kolegijos nariai niekaip nesureagavo į M. Striauko repliką, tad, advokato įsitikinimu, toleravo tokį kolegos elgesį. Dėl tokių teisėjų veiksmų A. Misiūno gynėjas prašo nušalinti visus tris teisėjus nuo bylos nagrinėjimo.

„Manau, kad tokia teismo nuomonė A. Misiūno atžvilgiu padaryta netinkamai ir neetiška“, – teismo posėdžio metu sakė V. Gecas.

Vilniaus miesto apylinkės teismas po pertraukos paskelbė, kad prašymas nušalinti teisėjus nuo bylos yra netenkinamas.

„Teismas nutarė pareiškimą atmesti. Teismas nenustatė jokių konkrečių pagrindų dėl teismo šališkumo“, – nurodė teisėjas M. Striaukas.

Anot teisėjo, jo replika apie galimą užstato taikymą A. Misiūnui galėjo būti suprasta kaip juokas arba kaip neetiškas pasisakymas, tačiau tai nesudarė įspūdžio apie teismo šališkumą.

Kaltinamasis A. Misiūnas, kuris šiuo metu yra suimtas, trečiadienį į teismo posėdį buvo atvestas konvojaus pareigūnų.

Vilniaus miesto apylinkės teismas spalio 23 d. nutarė, kad A. Misiūnas turėtų būti suimtas, paskelbta jo paieška. Šis sprendimas buvo skundžiamas, tačiau aukštesnės instancijos teismas paliko galioti anksčiau priimtą nutartį.

A. Misiūnui anksčiau taikyta kita kardomoji priemonė, tai yra namų areštas, tačiau ši pakeista į suėmimą, atsižvelgiant į tai, kad kaltinamasis neatvyksta į teismo posėdžius, nebendradarbiauja su jį atvesdinti turinčiais pareigūnais (klaidina pareigūnus, neatsiliepia į skambučius, pakeitė gyvenamosios vietos adresą ir apie tai niekam nepranešė), sąmoningai sudaro įvairias kliūtis pareigūnams (neatidaro durų, neįleidžia į aptvertą teritoriją ir pan.), kad šie negalėtų jo atvesdinti į posėdžius.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, jog kaltinamajam anksčiau už nedalyvavimą posėdžiuose skirtos baudos 300 ir 500 eurų baudos.

A. Misiūnas prašė būti apklaustas kitą savaitę

Trečiadienį teisme planuota apklausti du likusius neapklaustus kaltinamuosius byloje – Igorį Siubarovą ir A. Misiūną. Tiesa, pastarasis pasiprašė teismo būti apklausiamas kitą savaitę, nes šiuo metu, anot jo, jo advokatas V. Gecas nėra susipažinęs su byla.

Teismas trečiadienį anksčiau A. Misiūną gynusį advokatą Valerijų Kirpičnikovą atleido nuo minėto kaltinamojo gynybos.

Kaltinamasis byloje I. Siubarovas, liudydamas teisme, pasakojo, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. atvyko prie Seimo, pamatęs, kad apie neramumus skelbia žiniasklaida. Jis pripažino į Seimo pusę metęs kelis akmenis.

„Pareigūnai purškė dujas. Paėmiau akmenį ir mečiau, tada dar paėmiau akmenį ir mečiau. Vėliau mane sulaukė“, – liudijo I. Siubarovas.

Jis teigė, kad akmenis metė „iš pykčio“.

Iš pradžių I. Siubarovas teigė, kad pareigūnai nereikalavo atsitraukti nuo Seimo, bet vėliau pripažino girdėjęs raginimus atsitraukti 70 metrų. Kaltinamasis negalėjo paaiškinti, kodėl neatsitraukė nuo Seimo.

Vyras nurodė, jog prie Seimo atėjo, būdamas neblaivus, namie gėrė alų.

I. Siubarovas teisme atsakinėjo tik į teisėjų klausimus.

Kaltinimai pateikti 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Astrai Genovaitei Astrauskaitei pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, kovinio sporto atstovas A. Misiūnas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

#MISIŪNAS#RIAUŠĖS#TEISĖJAI#BYLA#SEIMAS