PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 27 d. 16:02

A. Kubilius ir visa naujoji Komisija patvirtinta, bet kas iš lietuvių EP jos nepalaikė?

Lietuva

Andrius Kubilius. EP nuotr.

Evaldas LabanauskasŠaltinis: Alfa.lt


331312

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį be entuziazmo patvirtino naująją Europos Komisiją (EK), kurioje Andrius Kubilius yra atsakingas už gynybą ir kosmosą. Dauguma Lietuvos europarlamentarų balsavo už EK, tačiau ne visi.

Naujosios EK pirmininkė Ursula von der Leyen trečiadienio rytą EP Strasbūre pristatė savo naująją komandą ir būsimų penkerių metų jos prioritetus. Pasak jos, EK imsis Konkurencingumo kompaso, kuris stovės ant trijų ramsčių: inovacijų atotrūkio nuo JAV ir Kinijos mažinimas, dekarbonizacijos ir konkurencingumo planas, saugumo didinimas ir priklausomybių mažinimas. Vėliau kalbėjo EP nariai ir vidurdienį vyko balsavimas.

Dar prieš balsavimą mažai kam kilo abejonių, ar naujoji EK bus patvirtinta. Mat didžiosios EP frakcijos (Europos liaudies partija ir socialistų frakcija) sudarė politinį susitarimą ir net „nenukirto“ nė vieno kandidato į komisarus klausymų metu. Prieš penkerius EP parodė savo galią pramesdamas net tris nominuotus komisarus.

„Visi buvo praleisti, skirtingai nei prieš penkerius metus. (...) EP nepanaudojo savo galios dėl politinio susitarimo“, – penktadienį žurnalistams sakė EP Žaliųjų frakcijos narys Virginijus Sinkevičius, kuris, beje, skirtingai nei didelė dalis jo frakcijos, žadėjo palaikyti naująją EK.

Taip ir įvyko. Jis ir dar septyni EP nariai iš Lietuvos balsavo už EK. Įdomu, kad pats nominuotas komisaras A. Kubilius irgi, galima sakyti, balsavo už save. Tokia praktika, kai EP nariai, kurie paskirti komisarais, balsuoja už EK, kai kuriems nevyriausybininkams kelia klausimų dėl interesų konflikto.

Dar viena įdomybė, kad balsavime susilaikė Vytenis Andriukaitis, kurio socialistų frakcija palaikė EK. Anksčiau politikas piktinosi U. von der Leyen flirtu su Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija bei Vengrijos komisaru. Be to, V. Andriukaitis tikino, kad EK programoje per mažai dėmesio sveikatos sričiai, o ir visa programa – per daug dešinioji.

Iš Lietuvos atstovų EP, Komisijos nepalaikė Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos atstovas Waldemaras Tomaszewskis ir Suverenių tautų Europos frakcijos atstovas Petras Gražulis.

„Jūs esate siaubas, jūsų komisarai yra siaubas. Mano frakcija jums tikrai nepritars. (...) Jūs esat korumpuota iki paskutinio siūlelio“, – prieš balsavimą šaukė EK pirmininkei U. von der Leyen P. Gražulio bendražygė iš „suverenų“ frakcijos.

Naujosios EK taip pat nepalaikė kita kraštutinės dešinės frakcija – Vengrijos premjero Viktoro Orbáno suburta „Patriotai už Europą“ bei komunistuojanti Kairės frakcija. Įdomu, kad pastarosios atstovai kaltino U. von der Leyen susidėjus su kraštutine dešine.

Iš viso už naująją EK balsavo 370 EP narių; 36 susilaikė; 282 buvo prieš (balsavime dalyvavo 688 parlamentarai). T.y. gerokai mažiau nei prieš penkerius metus, kai už tuometinę irgi U. von der Leyen vadovaujamą EK balsavo – 461 europarlamentaras, prieš – 157, susilaikė 89. Didžioji dalis Lietuvos atstovų EP tuomet taip pat palaikė EK.

Naujoji EK darbą oficialiai pradės gruodžio 1 d. Bendrai analitikai ir dalis politikų vertina, kad ši EK yra silpnesnė, nėra daug politinių asmenybių, o nauja jos struktūra, kurią kai kurie vadina matricine, leis pirmu smuiku groti U. von der Leyen. Kai kurie Briuselio leidiniai tai jau vadino Versalio rūmais arba Baltaisiais rūmais, kuriuose visos galios sukauptos vienose rankose, o kiti yra tik vykdytojai.

A. Kubilius, kurio pirmoji užduotis per 100 dienų parengti ES gynybos baltąją knygą, bus atskaitingas EK vicepirmininkei suomei Hennai Virkkunen, atsakingai už technologijų suverenumą, saugumą ir demokratiją, bei koordinuos veiksmus su ES užsienio politikos įgaliotine este Kaja Kallas. Kalbant apie gynybos pramonės skatinimą, buvusio Lietuvos premjero neišvengiamai laukia darbas su vicepirmininku prancūzu Stéphane’u Séjourné, kuris atsakingas už pramonę. Be to, ieškodamas pinigų gynybai A. Kubilius turės darbuotis su komisaru iš Lenkijos Piotru Serafinu, kuris bus atsakingas už biudžetą. Bendrai A. Kubiliui teks pačiam susikurti savo portfelį, nes iki šiol ES neturėjo gynybos komisaro.

Naujoji Europos Komisija

Ursula von der Leyen (66 metai, Vokietija) – Komisijos pirmininkė;

Teresa Ribera Rodríguez (55 metai, Ispanija) – vykdomoji vicepirmininkė, atsakinga už švarų, teisingą ir konkurencingą perėjimą;

Henna Virkkunen (52 metai, Suomija) – vykdomoji vicepirmininkė, atsakinga už technikos suverenumą, saugumą ir demokratiją;

Stéphane’as Séjourné (39 metai, Prancūzija) – vykdomasis vicepirmininkas, atsakingas už klestėjimo ir pramonės strategiją;

Kaja Kallas (47 metai, Estija) – vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Europos Komisijos vicepirmininkė;

Roxana Mînzatu (44 metai, Rumunija) – vykdomoji vicepirmininkė, atsakinga už žmones, įgūdžius ir pasirengimą;

Raffaele Fitto (55 metai, Italija) – vykdomasis pirmininko pavaduotojas, atsakingas už sanglaudą ir reformas;

Marošas Šefčovičius (58 metai, Slovakija) – komisaras, atsakingas už prekybą ir ekonominį saugumą; tarpinstitucinius santykius ir skaidrumą;

Valdis Dombrovskis (53 metai, Latvija) – komisaras, atsakingas už ekonomiką ir našumą; įgyvendinimą ir supaprastinimą;

Dubravka Šuica (67 metai, Kroatija) – komisarė, atsakinga už Viduržemio jūros regioną;

Olivéris Várhelyi (52 metai, Vengrija) – komisaras, atsakingas už sveikatą ir gyvūnų gerovę;

Wopke Hoekstra (49 metai, Nyderlandai) – komisaras, atsakingas už klimatą, nulinę taršą ir švarų augimą;

Andrius Kubilius (67 metai, Lietuva) – komisaras, atsakingas už gynybą ir kosmosą;

Marta Kos (59 metai, Slovėnija) – komisarė, atsakinga už plėtrą;

Jozefas Síkela (57 metai, Čekija) – komisaras, atsakingas už tarptautines partnerystes;

Costasas Kadisas (57 metai, Kipras) – komisaras, atsakingas už žuvininkystę ir vandenynus;

Maria Luís Albuquerque (57 metai, Portugalija) – komisarė, atsakinga už finansinių paslaugų ir taupymo ir investicijų sąjungą;

Hadja Lahbib (54 metai, Belgija) – komisarė, atsakinga už pasirengimą ir krizių valdymą, lygybę;

Magnusas Brunneris (52 metai, Austrija) – komisaras, atsakingas už vidaus reikalus ir migraciją;

Jessika Roswall (51 metai, Švedija) – komisarė, atsakinga už aplinką, vandens atsparumą ir konkurencingą žiedinę ekonomiką;

Piotras Serafinas (50 metų, Lenkija) – komisaras, atsakingas už biudžetą, kovą su sukčiavimu ir viešąjį administravimą;

Danas Jørgensenas (49 metai, Danija) – komisaras, atsakingas už energetiką ir būstą;

Ekaterina Zaharieva (49 metai, Bulgarija) – komisarė, atsakinga už startuolius, mokslinius tyrimus ir inovacijas;

Michaelas McGrathas (48 metai, Airija) – komisaras, atsakingas už demokratiją, teisingumą ir teisės viršenybę;

Apostolosas Tzitzikostasas (46 metai, Graikija) – komisaras, atsakingas už tvarųjį transportą ir turizmą;

Christophe’as Hansenas (42 metai, Liuksemburgas) – komisaras, atsakingas už žemės ūkį ir maistą

Glennas Micallefas (35 metai, Malta) – komisaras, atsakingas už sąžiningumą tarp kartų, jaunimą, kultūrą ir sportą.

#ANDRIUS KUBILIUS#EUROPARLAMENTAS#URSULA VON DER LEYEN