Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Pranešus apie planuojamą užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio vizitą į Jungtines Amerikos Valstijas, Europos Parlamento narys konservatorius Andrius Kubilius atkreipė dėmesį, kad, jo nuomone, JAV inicijuotas vizitas yra akivaizdi Lietuvos paramos Taivanui pasekmė.
Anot A. Kubiliaus, G. Landsbergis į Vašingtoną vyksta aptarti JAV pagalbos Lietuvai atlaikant Kinijos spaudimą dėl Taivano atstovybės atidarymo Vilniuje. Eltos kalbintų politologų teigimu, didesnis JAV dėmesys Lietuvai gali būti susijęs su Taivano klausimu, tačiau, akcentuoja jie, vyksiantį vizitą reikėtų vertinti platesniame kontekste.
„Nežinodamas daugiau aplinkybių, gali ir nesuprasti tokio vizito reikšmės. O juk yra visiškai akivaizdu, kad tai yra unikalus vizitas, nes tai yra tiesioginė Lietuvos paramos Taivanui pasekmė. Ne veltui vizitas vyksta kelios dienos po Taivano atstovybės atidarymo Vilniuje ir po Kinijos garsiai paskelbto protesto ir grasinimų, kad Kinijos diplomatiniai santykiai su Lietuva bus peržiūrėti ir atstovavimo lygis bus pažemintas, kad Kinija imsis ir ekonominių sankcijų Lietuvos verslui“, – savo socialiniame tinkle „Facebook“ rašė A. Kubilius.
Anot A. Kubiliaus, dar rugsėjo mėnesį G. Landsbergio vizito Vašingtone metu JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas pažadėjo, kad padės Lietuvai atlaikyti Kinijos spaudimą.
„Savo pažado JAV neužmiršo: ministras G. Landsbergis dabar vyksta į Vašingtoną aptarti konkrečių šio pažado įgyvendinimo detalių“, – teigė Europos Parlamento narys.
Politologai: vizitą reikėtų vertinti platesniame kontekste
Kaip teigia Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorius dr. Giedrius Česnakas, yra pagrindo manyti, kad vienas iš susitikimo aspektų gali būti Taivano atstovybės atidarymo Lietuvoje klausimas. Vis dėlto, anot jo, G. Landsbergio vizitą reikėtų vertinti platesniame kontekste.
„Vienas iš klausimų, neabejoju, bus Taivano atstovybė, nes JAV labai stipriai remia Lietuvą šiuo klausimu ir, reikia pripažinti, kad Lietuva tikrai patiria Kinijos diplomatinį spaudimą. Veiksmai dėl Taivano diplomatinės atstovybės potencialiai galėtų būti derinami, sakykime, ir su JAV, ir su partneriais“, – teigė G. Česnakas.
„Vis dėlto vizitą vertinčiau ir kiek platesniame kontekste. Nepamirškime, kad nėra pasibaigusi krizė prie Baltarusijos-Lietuvos bei Baltarusijos-Lenkijos sienų. JAV situaciją nuolat stebi ir tikrai yra ką aptarti šiuo klausimu. Kitas aspektas, keliantis mums nerimą, tai Rusijos kariuomenės telkimas prie Ukrainos sienos. Lietuva Ukrainą remia, nėra nutolusi nuo šio regiono, ir kariuomenė gali iš vieno regiono greitai pereiti ir į Baltijos pusę“, – kalbėjo G. Česnakas.
Anot jo, Taivano atstovybės atidarymas Lietuvoje susilaukia daug dėmesio, tačiau yra kitų klausimų, dėl kurių į JAV kviečiami ir kitų šalių atstovai.
„Šis klausimas susilaukia daugiausia dėmesio, bet, žiūrint į tai, kad ir Ukrainos, ir Rusijos pareigūnai vyksta su vizitais į JAV, tai reikia žiūrėti į platesnį kontekstą“, – teigė G. Česnakas.
G. Česnakui antrina ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas. Anot jo, Taivano atstovybės atidarymas Vilniuje galėjo prisidėti prie JAV inicijuoto susitikimo su Lietuvos atstovais, tačiau yra ir kitų Lietuvai ir JAV aktualių klausimų, kurie galėjo tapti vizito priežastimi.
„Po Taivano atstovybės atidarymo Lietuvoje tikrai suintensyvėjo ryšiai su JAV. Manau, kad Lietuvos sprendimai šiuo klausimu neabejotinai turėjo atkreipti JAV administracijų dėmesį. Visgi tikriausiai atsiranda ir papildomų temų, kurios gali būti aptariamos Amerikos ir Lietuvos atstovų susitikimuose“, – teigė R. Vilpišauskas bei pridūrė, kad Taivano atstovybės atidarymas ir Kinijos grėsmė gali būti vieni iš esminių susitikimo klausimų.
„Mes žinome, kad JAV svarbu tai, kas vyksta žvelgiant į šalių santykius su Kinija. Natūralu, kad Lietuvos sprendimai atidarant Taivano atstovybę taip pat buvo įdomūs, nes, JAV požiūriu, tai vienas iš aktualiausių šiuo metu klausimų užsienio politikoje. Tačiau tikėtina, kad atsiranda dar ir papildomų bendrų interesų ir temų pokalbiams šalia to, kas susiję su mūsų regionu ir Europos reikalais“, – pridūrė R. Vilpišauskas.
ELTA primena, kad Vilniuje ketvirtadienį oficialiai atidaryta Taivano atstovybė Lietuvoje. Lietuvos sprendimas leisti atidaryti atstovybę, kurios oficialiame pavadinime yra žodis „Taivanas“, įsiutino komunistinę Kiniją, kuri Taivaną laiko maištaujančia savo provincija. Pekinas kitų valstybių veiksmus, kurie faktiškai ar simboliškai stiprina Taivano nepriklausomybę, laiko kišimusi į Kinijos vidaus reikalus ir prieštaravimu „Vienos Kinijos principui“.
Dar rugsėjo mėnesį keliolika JAV Kongreso narių pareiškė paramą Vilniui diplomatiniame ginče su Kinija ir pabrėžė „ryžtingą Lietuvos valią kovoje su augančia žalinga Kinijos komunistų partijos (KKP) įtaka Europoje“.
Atidarius Taivano atstovybę Vilniuje, Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad G. Landsbergis lapkričio 23–25 dienomis lankysis Vašingtone, JAV. Kaip teigia Užsienio reikalų ministerija, vizito metu bus aptariamas klausimas dėl palankesnių sąlygų dvišalės prekybos plėtrai sudarymo ir tiekimo grandinių diversifikavimo. Vizito metu numatoma užbaigti susitarimą su JAV eksporto kreditų agentūra Eksporto-importo banku (Export-Import Bank of the United States − EXIM).
Taip pat ministras dalyvaus pirmajame Lietuvos−JAV strateginio dialogo Indijos−Ramiojo vandenynų klausimais susitikime. Konsultacijų metu bus aptariamos dvišalio bendradarbiavimo perspektyvos ir ryšių plėtra su partneriais Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.
ELTA