PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugsėjo 2 d. 19:02

A. Hidalgo planas palikti Eiffelio bokštą puošiančius olimpinius žiedus sulaukė kritikos

Pasaulis

Eifelis / Scanpix nuotr.

BNS.LTŠaltinis: BNS.LT


316637

Prancūzų inžinieriaus Gustave'o Eiffelio palikuonys pasmerkė Paryžiaus merės Anne Hidalgo planą pasibaigus šiuo metu vykstančioms paralimpinėms žaidynėms palikti Eiffelio bokštą puošiančius olimpinius žiedus.

Šiems planams taip pat prieštarauja kai kurie paryžiečiai.

Liepos 28–rugpjūčio 11 dienomis Prancūzijos sostinėje vykusių olimpinių žaidynių metu milžiniški žiedai buvo mėgstamas lankytojų ir turistų akcentas.

A. Hidalgo šeštadienį pranešė, kad ketina nuimti originalius žiedus, kurie yra per sunkūs, kad ilgai išsilaikytų, ir pakeisti juos naujais.

„Mums neatrodo tinkama, kad prie Eiffelio bokšto, kuris nuo jo pastatymo prieš 135 metus tapo Paryžiaus ir visos Prancūzijos simboliu, būtų visam laikui pridėtas išorinės organizacijos simbolis, kad ir koks būtų jos prestižas“, – sakoma G. Eiffelio palikuonių asociacijos pareiškime.

Asociacijos pirmininkas Olivier Berthelot-Eiffelis naujienų agentūrai AFP sakė, kad šeima nemato jokių problemų palikti žiedus dar kuriam laikui po paralimpinių žaidynių pabaigos rugsėjo 8-ąją.

„Tačiau Eiffelio bokštas neturėtų tapti reklaminiu stendu. Anne Hidalgo turėjo pasakyti, kad nori išsaugoti olimpinius žiedus, o ne kad ji priima sprendimus, ir tada aptarti šią idėją su Paryžiaus taryba bei atitinkamais asmenimis“, – aiškino jis.

Kultūros ministrė Rachida Dati (Rašida Dati), ilgametė A. Hidalgo kritikė ir oponentė, taip pat suabejojo šia idėja, sakydama, kad socialistė miesto merė turėtų laikytis istorinių pastatų apsaugos procedūrų.

„Eiffelio bokštas yra saugomas paminklas, didžiulis inžinieriaus ir konstruktoriaus darbas“, – teigiama R. Dati pareiškime.

„Pagal saugomų pastatų įstatymą, prieš atliekant bet kokius didesnius pakeitimus reikia gauti leidimą ir atlikti poveikio tyrimą“, – pridūrė ji.

„Klaida“

Žmonių reakcija socialiniuose tinkluose buvo nevienareikšmė, tačiau dauguma paryžiečių miesto, kuris taip pat yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, simbolio keitimą vertino skeptiškai.

„Eiffelio bokštas turi 135 metų istoriją ir pranoksta 17 dienų trunkantį sporto ir žiniasklaidos renginį“, – komentavo grupė „SOS Paris“, vykdanti Paryžiaus įžymybių ir istorinio charakterio apsaugos kampaniją.

„Mano nuomone, tai – klaida“, – „France Bleu Paris“ radijui sakė prezidento Emmanuelio Macrono centristų partijai priklausantis Paryžiaus parlamentaras Sylvainas Maillard'as.

„Žaidynės buvo labai galingas momentas, bet Eiffelio bokštas įkūnija kažką laikui nepavaldaus“, – teigė jis.

A. Hidalgo šeštadienį Prancūzijos dienraščiui „Ouest-France“ sakė, kad nori išsaugoti žiedus ir pridūrė: „Sprendimą priimu aš ir turiu Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sutikimą.“

Eiffelio bokštas buvo iškilmingai atidengtas 1889 metais Prancūzijos sostinėje vykusios pasaulinės parodos proga.

Tuo metu 324 m aukščio metalinių konstrukcijų bokštas, kuris irgi patiko toli gražu ne visiems paryžiečiams, buvo pastatytas kaip laikinas statinys Prancūzijos statybų meistriškumui pademonstruoti, bet vėliau tapo veikiančiu telekomunikacijų bokštu, naudojamu radijo ir televizijos transliacijoms.

Nuo to laiko bokštas tapo sostinės simboliu ir yra vienas populiariausių turistų lankomų objektų pasaulyje. 2023 metais jį aplankė 6,3 mln. lankytojų.