Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Blinkenas / Scanpix
EtapliusŠaltinis: BNS.LT
Kadenciją baigiančio prezidento Joe Bideno administracijos diplomatijos vadovas trečiadienį susitiks „su savo kolegomis iš NATO ir Europos Sąjungos, kad aptartų paramą Ukrainai jai ginantis nuo Rusijos agresijos“, sakoma Valstybės departamento atstovo spaudai Matthew Millerio pareiškime.
D. Trumpo išrinkimas, kartu su politine krize Vokietijoje, Europoje sukėlė baimę dėl paramos Ukrainai ateities, kol šioji kovoja su Rusija.
D. Trumpas anksčiau yra išreiškęs susižavėjimą Vladimiru Putinu bei šaipėsi iš 175 mlrd. dolerių (165 mlrd. eurų) paramos, kurią JAV skyrė Ukrainai nuo invazijos pradžios 2022-aisiais.
78 metų verslo magnatas gyrėsi, jog karą užbaigtų per vieną parą. Tikėtina, kad tai įvyktų Ukrainos sąskaita, ir šioji būtų priversta nusileisti tam tikrais klausimais. Kita vertus, Mike'as Waltzas, būsimasis respublikono nacionalinio saugumo patarėjas, tikina, jog D. Trumpas gali daryti spaudimą ir V. Putinui.
Leidinys „The Washington Post“ pranešė, jog D. Trumpas, vos laimėjęs rinkimus, jau spėjo susisiekti su V. Putinu telefonu ir reikalavo karo Ukrainoje neeskaluoti. Kremlius neigė, kad koks nors pokalbis su išrinktuoju JAV prezidentu apskritai vyko.
JAV rinkimai įvyko tokiu metu, kai Ukraina jau ruošėsi atremti tūkstančius naujai atvykstančių Šiaurės Korėjos karių, kurie, anot JAV žvalgybos, atvyko kovoti už Rusiją ir taip padidinti jos esamą karinio personalo skaičiaus persvarą.
Griežčiausia įmanoma pozicija
J. Bideno administracija detalizavo planus paskutiniosiomis kadencijos savaitėmis prastumti daugiau nei 9 mlrd. dolerių (8.5 mlrd. eurų) likusią paramą iš lėšų, tam skirtų Kongreso. Pinigai bus panaudoti Ukrainai apginkluoti bei kitais būdais sustiprinti jos gynybinius pajėgumus.
„Mūsų požiūris lieka toks pat, koks buvo pastaruosius dvejus su puse metų, tai yra suteikti Ukrainai didžiausią įmanomą pranašumą mūšio lauke tam, kad ji liktų stipriausioje pozicijoje derybų metu“,– žiniasklaidos tinklo „CBS News“ laidoje „Face The Nation“ teigė Jake'as Sullivanas (Džeikas Salivanas), J. Bideno saugumo patarėjas.
Markas Cancianas, Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnysis patarėjas tikėjosi, jog JAV susitelks ties transporto priemonių, medicinos reikmenų bei šaudmenų lengvajai ginkluotei tiekimu, kurios būtinai reikia Ukrainai ir kuria JAV gali ją aprūpinti.
„Manau, jog nuo dabar iki kadencijos galo jie išsiųs viską, ką tik gali“,– sakė M. Cancianas.
Europa turi pasitempti
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pirmadienį įspėjo, jog V. Putinas gali bandyti pasinaudoti JAV valdžios pereinamuoju laikotarpiu ir stengtis sustiprinti savo pranašumą.
„Neturime laiko laukti iki pavasario“, – teigė ji.
Ir Kyjivas, ir Maskva patiria intensyvesnes atakas dronais. Leidinys „The New York Times“ pranešė, jog Rusija sutelkė apie 50 tūkst. karių, įskaitant Šiaurės Korėjos pajėgas, kurie sieks išstumti ukrainiečius, įsitvirtinusius dalyje Rusijos Kursko regiono, užimtoje prieš kelis mėnesius.
D. Trumpas savo pirmoje kadencijoje aktyviai skatino Europos valstybes sustiprinti savo gynybos biudžetus ir kėlė klausimus, ar NATO – JAV vadovaujamas transatlantinis aljansas, gyvuojantis nuo Šaltojo karo laikų ir stipriai remiamas J. Bideno – vienodai teisingas visiems savo nariams.
„Drąsiai galima sakyti, jog nesvarbu kokių veiksmų Ukrainos atžvilgiu imsis JAV valdžia, Europa privalės pasitempti ir perimti lyderystę palaikant Ukrainos gynybą bei finansini stabilumą“, – pareiškė Olena Prokopenko, Vokietijos Marshallo fondo atstovė.
„Deja, D. Trumpo pergalė atėjo galimai Europai blogiausiu įmanomu momentu, turint omenyje jos politinius ir ekonominius pajėgumus bei gebėjimą staigiai reaguoti ir derinti tarpusavio veiksmus“,– teigė JAV organizacijos, kurios tikslas yra skatinti bendradarbiavimą bei abipusį supratimą tarp Europos bei Šiaurės Amerikos, atstovė.