PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 29 d. 13:38

A. Bartulis: yra šiauliečiai ir yra šiukšlintojai (siūlė tramdyti vaizdo kameromis)

Šiauliai

A. Petrausko nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


43495

Šiauliečiai skundžiasi miestą užtvindžiusiomis šiukšlėmis. Atliekų administratorius ir vežėjas pasigenda pačių šiauliečių kultūros bei sąmoningumo. Joniškyje šiukšlintojai gaudomi muliažinėmis ir tikromis vaizdo kameromis – panašiu pavyzdžiu paseks ir Šiauliai?

„Nelegalus sąvartynas“ ar nesusipratimas?

Vakar Kontrolės komitete nagrinėtas šiauliečio Stasio Pusčiaus skundas dėl nesurinktų šiukšlių Dainų gatvėje. Komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas gyventojų prie konteinerių paliktas šiukšles pavadino „nelegaliu sąvartynu“.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) Rinkliavos tarnybos vadovas Mantas Tamošiūnas teigia, kad toks epitetas nėra tikslus. „Tai – daugiau didelių gabaritų atliekos. Kai vyksta tokių atliekų surinkimas pagal grafiką, nepykstame, jeigu didelių gabaritų atliekos prie konteinerių atsiranda diena ar trimis anksčiau negu numatyta jas išvežti. Kodėl? Todėl, kad žmonės užimti. Minėtoje Dainų gatvėje atliekos buvome vežamos birželio 21 d. Skundo data panaši, todėl tikėtina, kad dėl to ir galėjo susidaryti atliekų sankaupa“, – aiškina jis.

Numatyta, kad didžiosios atliekos, paliktos prie bendrųjų konteinerių, Šiaulių mieste vežamos 4 kartus per metus. Artimiausi patvirtinti didžiųjų atliekų vežimai vyks rugpjūčio 16 d. ir spalio 11 d. „Nors patvirtinta 4 kartus, iš praktikos pasakysiu, kad vežimus vykdome mažiausiai 24 kartus per metus. Be to, Šiaulių mieste veikia dvi didelio gabarito atliekų surinkimo aikštelės“, – priduria M. Tamošiūnas.

Kaip noriu, taip ir palieku

Atliekas vežančios įmonės „Ecoservice projektai“ vadovas Artūras Prokarenka teigia, kad didžiųjų atliekų 2018-aisiais surinkta 25 proc. daugiau negu praėjusiais metais. „Žmonės jaučia absoliutų nebaudžiamumą – palieka atliekas kada nori, kaip nori ir, svarbiausia, yra įsitikinę, kad elgiasi teisingai“, – sako jis.

Į šiauliečių daržą akmenį meta ir M. Tamošiūnas: „Pastebime, kad atliekų turėtojai sprendžia problemą ne nuo to galo. Šiaulių mieste už atliekų tvarkymą atsakingas ŠRATC, bet klientai pirmiausia pasiskundžia žiniasklaidai arba Tarybos nariui. Nors būtų užtekę paskambinti mums.“

„Komunikacijos problema iš tiesų egzistuoja, – sako A. Lankauskas. – Žmonės galvoja, kad Savivaldybė yra tiesiogiai atsakinga už šiukšlių išvežimą. Reikėtų paskleisti žinią, kad šiukšles kontroliuoja ŠRATC. ŠRATC apskritai turėtų labiau informuoti gyventojus. Pavyzdžiui, kad pasikeitė stiklo taros išvežimo grafikas, turbūt sužinojo 1 ar 2 proc.“

5b2991d83092c.jpg

Išgali tik muliažus

Šiaulių miesto savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis mano, kad didelio gabarito atliekos nėra opiausia problema: „Šioje vietoje sistema veikia. Aišku, jeigu žmonės laikytųsi grafikų, šiukšlinų dienų būtų mažiau. Didesnė problema – „bešeimininkės“ atliekos. Čia turėtume pripažinti, kad na ne Kelmė mus šiukšlina – patys šiauliečiai šiukšlina. Yra šiauliečiai – pilietiški šiauliečiai – ir yra šiukšlintojai.“

UAB „Ecoservice projektai“ vadovas A. Prokarenka teigia, kad problemą būtų galima išspręsti perimant Joniškio patirtį. „Mes atliekas vežame ne tik Šiauliuose, bet ir aplinkiniuose rajonuose. Netrukus pradėsime dirbti Joniškyje. Joniškio atstovai teigė, kad labai gera prevencinė priemonė – vaizdo kameros“, – teigia jis.

Tam pritaria ir M. Tamošiūnas. „Joniškis, berods, turi 15 muliažinių kamerų ir 1 kilnojamą kamerą. Ir tai padarė didžiulį efektą. Tarybos nariai irgi yra įgyvendinę vieną iš prevencinių priemonių. Tik ji kol kas dar neveikia – matyt, reikia laiko. Jie patvirtino, kad, nustačius atliekų turėtoją, kuris naudojasi ne sau skirtu konteineriu, jam indeksuojama du kartus mokėti rinkliavą“, – aiškina ŠRATC Rinkliavos tarnybos vadovas.

Galima ginčytis: tam, kad Tarybos narių patvirtinta priemonė veiktų, reikia laiko ar galimybių užfiksuoti patį pažeidėją? A. Bartulis sako, kad mieste įrengti papildomų kamerų, gaudančių šiukšlintojus, nėra. „Miesto gyvenimui, kuriame gatvės, sankryžos, nusikalstamumas šiukšlės nėra pirmenybė. Tikrai negalime daryti šimtatūkstantinių investicijų ir gaudyti šiukšlintojų. Yra primityvesnių būdų. Tie patys muliažai“, – sako jis.

Savivaldybės administracijai nurodyta paruošti priemonių planą, kaip kovoti su šiukšlinimu ir paskatinti pilietiškus, problemą viešinančius žmones. Užsiminta apie galimybę juos apdovanoti.