PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 9 d. 11:35

A. Baravykas: stambieji kiaulių augintojai taip pat tikėtųsi paramos

Lietuva

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


48169

Stambiųjų kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas sako, kad stambieji kiaulių augintojai taip pat tikėtųsi paramos biologinės saugos užtikrinimui. Anot jo, tai nebūtų milžiniški pinigai, o pagalbos priemonė būtų efektyvi.

„Mes nuo 2014 metų prašėme, kad būtų atkreiptas dėmesys į ūkių biologinę saugą ir būtų kažkiek pinigų iš paramos kaimo plėtrai skirta įsidiegti saugos priemonėms. Šitos paramos ūkiai negavo, aišku, jie verčiasi savo lėšomis, bet yra kitas aspektas - Lietuva yra ES narė. Teikiama pagalba visam žemės ūkiui, bet kažkodėl kiaulininkystės sektoriui pasakoma: „Jūs patys pasidarykite“. Taip, pasidarys kiek galės, bet šitoje vietoje buvo prašymas pagelbėti. Tai nebūtų milžiniški pinigai, o pagalbos priemonė būtų efektyvi“, - Eltai sakė A. Baravykas.

Anot jo, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) yra pažadėjusi kitais metais ieškoti lėšų skirti paramą stambių ūkių biosaugai, tad tikimasi, kad jų bus surasta.

„Čia nedidelės sumos Kaimo plėtros programos rėmuose, apie 2-3 milijonus eurų visai kiaulininkystės šakai, kai visokiems ūkių modernizavimams skiriama šimtai milijonų eurų“, - kalbėjo A. Baravykas.

Vis dėlto ŽŪM pasiūlymą smulkiems ūkininkams skirti iki 1500 eurų paramos biosaugos priemonėms A. Baravykas vadino abejotinu.

„Aš ministro nekaltinu, tiktai ta pasirinkta kryptis dėti pinigus į tą smulkių ūkių biosaugos stiprinimą yra abejotina. Ji brangi ir vargu ar pasiteisins. O pasitraukimas iš tos šakos yra logiškas ir sveikintinas, nes šitomis sąlygomis turėti labai daug biologiškai nesaugių vietų yra neišmintinga“, - akcentavo jis.

Tuo metu skirti iki 1500 eurų smulkiesiems augintojams, kurie norėtų įsigyti gyvūnų iš kitų ūkio šakų, yra sveikintina, sakė A. Baravykas.

ELTA jau rašė, kad žemės ūkio ministras Giedrius Surplys ketvirtadienį pristatė priemones, kurios padėtų kovojant su afrikinio kiaulių maro (AKM) užkratu: nuo 1 iki 100 kiaulių auginantys ūkininkai už kiekvieną nugaišintą kiaulę gaus po 100 eurų. Taip pat Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo smulkiesiems augintojams pereiti prie kitų gyvūnų auginimo, tai padarę galės gauti iki 1500 eurų paramą kitiems ūkio gyvūnams įsigyti.

Kaip sakė ministras, pasiūlymas būtų aktualus 14 rajonų - tiek dabar yra paliesta AKM. Jeigu visi tų rajonų augintojai sutiktų pasinaudoti siūlomu paketu, šiemet tam reikėtų 3 mln. eurų, kitais metais skaičiavimai būtų naujinami. Skaičiuojama, kad 14-oje AKM paliestų zonų yra apie 6000 kiaulių augintojų, turinčių apie 18 tūkst. kiaulių.

ELTA primena, kad ir toliau sparčiai daugėja AKM protrūkių kiaulių laikymo vietose.

Antradienį pranešta, kad maro protrūkis užfiksuotas Akmenės rajono Papilės seniūnijoje, Skabeikių kaime esančioje bendrovei „Idavang“ priklausančioje kiaulių fermoje, kurioje laikoma apie 20 tūkst. kiaulių. Visos komplekse laikomos kiaulės turės būti nugaišintos, o jų gaišenos - saugiai sunaikintos.

Tai jau 41 AKM atvejis kiaulių laikymo vietose šiais metais užfiksuotas Lietuvoje ir 5 ligos židinys Akmenės rajone. Anksčiau šiame rajone užfiksuoti 4 AKM atvejai buvo fiksuoti smulkiuose ūkiuose.

ELTA