A. Armonaitė verslo atstovams pristatė naujas pagalbos priemones

Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė ketvirtadienį su verslo asociacijų atstovais aptarė pagalbos verslui priemones, kurios padės įmonėms išgyventi energetikos krizę, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Siekiame greitų ir ilgalaikių sprendimų, kurie leistų verslui efektyviai spręsti kylančias problemas. Mums svarbu, kad Lietuvos įmonės išliktų konkurencingos ir galėtų tęsti suplanuotas veiklas, o žmonės neprarastų darbo vietų.
 
Todėl įmonėms bus kompensuojama elektros kaina, atsiras galimybė automatiškai atidėti mokesčių mokėjimą, o energijai imlioms įmonėms numatytos subsidijos“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
 
Kaip teigiama pranešime, Lietuvos verslams yra suplanuotas 2,5 mlrd. eurų pagalbos priemonių paketas. Jame numatytos tiek trumpuoju, tiek ilguoju laikotarpiu suplanuotos priemonės.
 
Viena pagrindinių priemonių – elektros kainų augimo dalies kompensavimas, valstybei padengiant pusę kainos nuo Vyriausybės patvirtintos ribos.
 
„Ši priemonė bus taikoma 2022 m. IV ketvirtį – 2023 m. I ketvirtį, kai energijos suvartojimas didžiausias“, – pažymima pranešime.
 
Verslams, kurių sąnaudos energetikai sudaro ne mažiau kaip 10 proc., bus siūloma pasinaudoti mokestinėmis atostogomis. Mokesčių išieškojimas bus sustabdytas pusei metų ir už šį laikotarpį bus galima nemokėti mokestinių palūkanų.
 
30 mln. eurų yra numatyta subsidijoms energijai imlioms įmonėms, jų dydį susiejant su jų sumokėtais mokesčiais. Planuojama, kad priemone galės pasinaudoti Europos Komisijos Karo komunikate įvardintuose sektoriuose veikiančios įmonės, kurios priskiriamos prie itin nukentėjusių.
 
„Planuojama, kad lėšos verslus galėtų pasiekti iki metų pabaigos, bet tai priklausys ir nuo Europos Komisijos sprendimo, kuri derina valstybės pagalbos verslui priemones“, – teigiama pranešime.
 
Taip pat verslo pagalbos pakete numatyta ir 600 mln. eurų saulės elektrinių diegimui. Tikimasi, kad tai padės užsitikrinti energetinę nepriklausomybę bei sumažinti verslo energetines sąskaitas.
 
Vyriausybė, atsižvelgdama į su sunkumais susiduriančius sektorius, siekia pratęsti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą pusmečiui iki 2023 metų II ketvirčio pabaigos maitinimo ir kultūros, poilsio ir sporto renginių bei atlikėjų paslaugoms. Apgyvendinimo paslaugoms lengvatinį 9 proc. PVM siūloma pratęsti neribotam laikui. Šie pasiūlymai pateikti svarstyti Seimui.