PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2022 m. Vasario 8 d. 18:33

A. Armonaitė su NATO vadovo pavaduotoju aptarė platesnį lietuviškų technologijų panaudojimą Aljanso reikmėms

Vilnius

NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Mircea Geoana. KAM nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


204032

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė antradienį Vilniuje susitiko su NATO generalinio sekretoriaus pavaduotoju Mircea Geoana ir aptarė, kaip būtų galima paspartinti abipusį bendradarbiavimą, technologijų plėtrą ir inovacijas, kurios padėtų aljansui dėl kylančių naujų saugumo iššūkių. 

Pasak pranešimo, susitikime pabrėžta auganti vadinamųjų pokyčio technologijų (angl. Emerging Disruptive Technologies) svarba. Pabrėžtas Lietuvos indėlis šiose srityse: optikos ir lazerių, gyvybės mokslų ir biotechnologijų, kosmoso technologijų, robotikos, dirbtinio intelekto, itin mažo diapazono mikrobangų prietaisų kūrimo ir gamybos.

Taip pat ministerija dalyvauja NATO gynybos technologijų vystymo programoje NATO DIANA (angl. Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic).

„Lietuvos įmonės, dirbančios lazerių, robotikos, biotechnologijų ir kitose aukštųjų technologijų srityse, labai susidomėjusios NATO DIANA veikla. Lietuvoje kuriamos technologijos leidžia padėti operatyviai ir kokybiškai reaguoti į kibernetines grėsmes, o šalies inžinerinės pramonės, mokslo ir kariuomenės bendradarbiavimas suteikia galimybę kurti, tobulinti bei eksportuoti karinę įrangą. Turime visokeriopai skatinti šią sąveiką. Be to, Lietuvos įmonės aktyviai dalyvauja NATO viešuosiuose pirkimuose“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.

Lietuva gali didžiuotis ne viena karinės įrangos eksporto sėkmės istorija. Pavyzdžiui, Lietuvoje investavusi bendrovė „Kitron“ gamina labai sudėtingus elektronikos produktus, teikia inžinerines paslaugas pramonės, medicinos, gynybos, aviacijos, energetikos, telekomunikacijų ir kitų sričių įmonėms. Elektronikos produkcija ir jos dalys eksportuojamos į Vokietiją, Olandiją, Norvegiją ir kitas šalis.

Giraitės ginkluotės gamykla pagal NATO standartus gamina aukštos kokybės šovinius, skirtus NATO, ES ir kitų šalių ginkluotosioms pajėgoms, specialiosioms tarnyboms ir karinėms struktūroms.

Įmonė „NT service“ gamina nepilotuojamų orlaivių (dronų) blokavimo sistemas, dronų radijo signalo detektorius, didelių teritorijų radijo signalų apsaugos sistemas, nuotolines sprogmenų neutralizavimo sistemas, autonominius intervencinius robotus, siūlo kibernetinės saugos sprendimus fiziniams tinklams ir debesų kompiuterijai, civilinės saugos perspėjimo sistemas ir kitą. Dalį šių sistemų ir įrangos naudoja JAV karinės pajėgos.

ELTA