Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Aušrinė Armonaitė / ELTA
Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT
Ministrės teigimu, sutartis pasirašyta 2022 m. ir galioja 20 metų, iki 2042 m. Tuo metu iki 2027 m. arba per 5 metus įmonė turi pasiekti sutartyje numatytus rodiklius sutartyje.
„Sutartis galioja. (...) Įmonė kreipėsi į ministeriją elektroniniu paštu neoficialiai dėl sutarties pratęsimo, nes rodiklius iki 2027 m. pasiekti dabartinėmis aplinkybėmis atrodo nerealu“, – savo feisbuko paskyroje pirmadienį rašė A. Armonaitė.
„Svarbu suprasti, kad sutarties rodiklius pasiekti reikia iki 2027 m. Taigi net jeigu reikėtų keisti įstatymą, laiko tam yra“, – tikino ji.
Politikė taip pat patvirtino, kad ministerija turi visus duomenis, reikalingus pradėti teritorijų planavimą ir gamyklos statyboms reikalingo bendrojo plano keitimą.
„Šiuo metu visos institucijos EIMIN’ui yra išdavusios planavimo sąlygas, kad galėtų prasidėti teritorijų planavimo rengimo etapas“, – rašė A. Armonaitė.
Pasak jos, paskutinė institucija, pateikusi duomenis žinios apie projekto stabdymą išvakarėse, lapkričio 14 d., buvo Vilniaus vandenys.
Ministrės teigimu, jos vadovaujama ministerija ieškojo būdų, kaip paspartinti biurokratinius procesus. Tuo tikslu techniniame susirašinėjime su „Teltonika“ ministerija prašė pateikti raštą su argumentais dėl sutarties pakeitimo.
„Toks oficialus raštas būtų argumentas EIMIN ateityje, kad investuotojas iš anksto informavo apie kliūtis dėl sutarties įgyvendinimo“, – dėstė politikė.
Anot jos, neturėti oficialių pasirašytų dokumentų yra „ne tik neatsakinga, bet ir aplaidu“.
„Valstybės institucijos turi turėti oficialius raštus, ne tik pokalbius telefonu ar elektroninius laiškus. Įmonės teisininkas informavo, kad greičiausiai tokio rašto neteiks. Raštas nėra gautas“, – pabrėžė A. Armonaitė.
„Ministerijos vadovybė (kaip dažniausiai ir būna) prašė rasti paprasčiausią ir greičiausią teisinį būdą, bet teisininkai laikėsi nuomonės, kad įstatymus reikia keisti, kitaip sutarties pratęsti negalima. Apie tai buvo informuota ir įmonė“, – teigė politikė.
Dėl „Teltonikos“ EIM nėra gavusi teisėsaugos užklausų
Ministrė taip pat priminė, kad 2023 m. tuometinė Seimo opozicija ir jos atstovas, dabar į ekonomikos ir inovacijų ministrus projektuojamas Lukas Savickas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) dėl Taivano investicijų Lietuvoje.
„EIMIN niekada negavo jokių užklausų iš STT ar prokuratūros šiuo klausimu ir laikome, kad istorija pasibaigė“, – patvirtino A. Armonaitė.
Anot jos, tuometinis galimo būsimo ministro kreipimasis svarbus naujos valdančiosios daugumos ketinimų perkrauti santykius su Kinija kontekste.
„Ateinanti nauja valdžia atvirai komunikuoja siekianti perkrauti santykius su Kinija. Tai, žinoma, turės įtakos ir mūsų įdirbiui su Taivanu“, – tikino ministrė.
„Šiame kontekste vertinu, kaip didelį laimėjimą tai, kad naujieji valdantieji po lapkričio 15 istorijos (A. Paukščio įrašo – ELTA) viešai įsipareigojo padėti projektui išlikti ir jį tęsti. Tai laimėjimas, nors ir ypatingai nemaloniomis aplinkybėmis“, – pabrėžė A. Armonaitė.
Penktadienį pranešęs apie stringančias technologijų parko „Teltonika High-Tech Hill“ statybas, „Teltonikos“ grupei vadovaujantis A. Paukštys užsiminė, jog situacija vystant minėtą projektą esmingai pasikeitė po gegužę vykusių Lietuvos prezidento rinkimų. Verslininkas teigė, kad jo finansinė auka tuo metu perrinkimo siekusiam G. Nausėdai „kažką įskaudino“ ir sutrikdė iki tol vykusį gana sklandų bendravimą su atsakingomis valstybės institucijomis.
Į situaciją sureagavusi Prezidentūra ją pavadino skandalinga. Kaip Eltai teigė šalies vadovo vyriausias patarėjas Frederikas Jansonas, jei A. Paukščio sprendimas paaukoti 18 tūkst. eurų antrosios kadencijos siekusio prezidento Gitano Nausėdos kampanijai iš tikrųjų sukėlė problemų Vilniuje plėtotoms „Teltonika High-Tech Hill“ parko statyboms, tai signalizuoja apie galimą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi.
Savo ruožtu D. Krinickas sako, kad Vyriausybės kanceliarija yra pasirengusi suteikti visą reikiamą informaciją, jei tokie tyrimai būtų inicijuoti.
„Jei bus kažkokie tyrimai atlikti, tai tiek, kiek reikės informacijos iš Vyriausybės kanceliarijos dėl projekto įgyvendinimo eigos, informaciją galėsime suteikti“, – radijuje kalbėjo D. Krinickas.
Pranešė stabdantis 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko statybas
„Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas A. Paukštys penktadienį pranešė, jog stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas Liepkalnyje. Verslininkas nurodė, kad šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis.
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tvirtina, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje, nėra.
Savo ruožtu ministerijų vadovai tikino apie „Teltonikos“ projektui kilusias problemas sužinoję tik iš paties A. Paukščio įrašų socialiniame tinkle „LinkedIn“.
Į žinią apie stabdomą projektą netruko sureaguoti ir politikai. Nueinančios Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė pranešė, jog pirmadienį susitiks su „Teltonikos“, atsakingų ministerijų ir kitų įmonių vadovais ir spręs, kaip užtikrinti sklandų projekto statybų tęstinumą.
Projekto „gelbėjimo“ žada imtis ir būsimoji Vyriausybė – apie būtinybę užtikrinti technologijų parko statybas prakalbo ir kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas, ir potencialus ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Savo ruožtu Prezidentūra pabrėžė – susiklosčiusi situacija išryškino „nedovanotinas institucijų ir valstybės įmonių tarpusavio bendradarbiavimo spragas“. Šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovai teigia, kad renkama informaciją, siekiant nustatyti dėl „Teltonikos“ investicijų sustabdymo atsakingas institucijas ar bendroves.
Į situaciją sureagavus ne tik aukščiausiems šalies politikams, bet ir kitų verslų atstovams, A. Paukštys „nelaidoja vilties“ ir mano, kad bent dalį projektų dar pavyks išgelbėti.