PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 17 d. 14:25

A. Armonaitė apie siūlymus griežčiau reguliuoti sutelktinio rėmimo sektorių: „Contribee“ atvejis neturėtų stabdyti inovacijų

Lietuva

Aušrinė Armonaitė / ELTA

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA


314333

Paaiškėjus, kad prokuratūra tiria galimą buvusio sutelktinio rėmimo platformos „Contribee“ direktoriaus Gedimino Ratkevičiaus lėšų pasisavinimą iš platforma besinaudojusių kūrėjų, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė atsargiai vertina siūlymus griežtinti sektoriaus reguliavimą. Anot Laisvės partijos vadovės, tinkamai neįvertinus situacijos griežtesni įstatymai galėtų stabdyti sektoriaus plėtrą.

„Tai, kad žmonės piktnaudžiauja ir nesilaiko susitarimų ir egzistuojančių tvarkų, nebūtinai reiškia, kad su nauju reguliavimu mes turime užkirsti kelią inovacijoms ir naujų platformų atsiradimui. Aš tiesiog tikiuosi, kad situacija (dėl „Contribee“ – ELTA) išsispręs ir visi ateis į protą“, – Eltai sakė A. Armonaitė.

„Naujas reguliavimas kažkiek gal ir yra reikalingas, ką sako ekspertai, aš tuo pasitikiu. Tačiau mano baimė yra, kad bandydami išspręsti vieną problemą mes sukursime naujas“, – pridūrė politikė.

Šią savaitę apie galimybes imtis sutelktinio rėmimo sektoriaus reguliavimo pasisakius prezidento patarėjui Vaidui Augustinavičiui, „laisviečių“ lyderė pabrėžia, kad šia tema pirmiausia reikia tarpinstitucinės diskusijos, kurioje dalyvauti galėtų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), Lietuvos bankas (LB) bei pati Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM).

„Kita vertus, įstatymai yra kuriami ne vagims. Įstatymai yra kuriami tam, kad jų būtų laikomasi, tai jeigu bus noras piktnaudžiauti, visada kažkokią landą, matyt, bus galima surasti“, – pridūrė A. Armonaitė.

Prokuratūrai vykdant su „Contribee“ susijusį tyrimą, generalinė prokurorė Nida Grunskienė šią savaitę teigė, kad įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti.

Pirmadienį tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas taip pat paskelbė, kad buvęs bendrovės direktorius Gediminas Ratkevičius iš platforma besinaudojančios nevyriausybinės paramą Ukrainai renkančios organizacijos „Blue/Yellow“ sąskaitos pasisavino daugiau nei 130 tūkst. eurų.

Kaip nurodė pati organizacija, tam tikros sumos trūkumas sąskaitoje metų pradžioje pastebėtas buvo, tačiau, pasikreipus į „Contribee“, lėšos buvo sugrąžintos, tad organizacija nuostolių nepatyrė. Pati „Blue/Yellow“ teigė kol kas iš platformos trauktis neplanuojanti.

Apie pasitraukimą iš „Contribee“ jau pranešė žurnalistikos platformos „Redakcija“ ir „NARA“, tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“, turinį apie kriminalus kuriantis žurnalistas Dailius Dargis, Andriaus Tapino vadovaujama „Laisvės TV“ ir tinklalaidė „Pralaužk vieną šaltą“.

Kaip skelbė naujienų portalas „Delfi“, įmonės direktorius Adrijus Jakučionis platforma besinaudojančius kūrėjus laišku informavimo apie buvusio direktoriaus Gedimino Ratkevičiaus atleidimo aplinkybes. Teigta, kad vienas „Contribee“ akcininkų buvo atleistas iš pareigų, nes su įmone sudarė paskolos sutartį – tai reiškia, kad galimai neteisėtai pasisavino platformos kūrėjų lėšas.

Pats G. Ratkevičius apie planus parduoti turimas platformos „Contribee“ akcijas paskelbė šį antradienį, kartu jis prisiėmė visišką atsakomybę už įmonėje susidariusią situaciją. Leidimo parduoti akcijas G. Ratkevičius ketina prašyti rugpjūčio 21 d. vyksiančiame visuotiniame „Contribee“ akcininkų susirinkime.

A. Jakučionio teigimu, praeityje „Contribee“ taip pat laiku neteikė finansinių deklaracijų. Kaip portalui nurodė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), mokestinė bendrovės nepriemoka siekia 73 tūkst. eurų. Šių metų birželio pabaigoje įmonė buvo skolinga „Sodrai“ 3,2 tūkst. eurų, o rugpjūčio 8 dieną skola siekė 6 eurus.

Finansines ataskaitas Registrų centrui „Contribee“ paskutinį kartą teikė už 2021 metus, tuomet įmonės nuostoliai siekė daugiau nei 51 tūkst. eurų, pajamos sudarė 26,9 tūkst. eurų.

Anot portalo, „Contribee“ turi 13 akcininkų: 31,5 proc. priklauso A. Jakučioniui, 30,34 proc. – G. Ratkevičiui, 16 proc. – Mantui Michalauskui, įkūrusiems įmonę 2020 metais. Dar 10,5 proc. bendrovės akcijų turi „Antrasis koinvestavimo fondas“, likusias – smulkesni investuotojai.

Lietuvos kūrėjai į „Contribee“ vis labiau ėmė pereiti 2022 metais, kai prasidėjus karui Ukrainoje jos konkurentė amerikietiška platforma „Patreon“ neleido Ukrainos kariams pervesti paramos.

#CONTRIBEE#AUŠRINĖ#ARMONAITĖ