9 keistos ir netikėtos galvos skausmo priežastys

9 keistos ir netikėtos galvos skausmo priežastys
Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Galvos skausmą bent kartą gyvenime yra patyręs kiekvienas. Kartais tai būna tik nemalonus spaudimas, tačiau kai kurie žmonės kenčia nuo migrenos, kuri gali gerokai apkartinti gyvenimą ir jo kokybę. Migrenos priežastys iki šiol domina mokslininkus, mat vieno ir konkretaus atsakymo vis dar nėra. Žinoma, kad veriantį galvos skausmą gali išprovokuoti įvairūs, kartais net itin keisti ir netikėti, veiksniai.

 

1. Jautrios smegenų ląstelės

Nepaisant itin pažengusios medicinos, gydytojai iki šiol negali atsakyti, kas tiksliai sukelia migreninius galvos skausmus. Tačiau viena teorija teigia, kad sergančiųjų migrena smegenys iš esmės yra jautresnės nei kitų žmonių, sako Frederickas Freitagas, Teksaso Baylor universiteto medicinos centro galvos skausmo klinikos direktorius. Kai žmonės serga migrena, pernelyg įjautrintos smegenų ląstelės gali sukelti impulsų bangą, kuri plinta per smegenis. Manoma, kad ši banga skatina prostaglandinų išsiskyrimą bei išplečia kraujagysles – visa tai gali sukelti žudantį galvos skausmą.

2. Hormonai

Nuo migrenos dažniau kenčia moterys ir tai nenuostabu: hormoniniai pokyčiai gali turėti įtakos migrenos atsiradimui. 2012 m. žurnale „Journal of Headache and Pain“ atliktas tyrimas parodė, kad beveik pusė moterų, kenčiančių nuo migrenos, menstruacijų metu gali patirti stiprų skausmą. Tačiau nors hormonai gali būti skausmo priežastis, jie taip pat gali būti ir vaistas: kitas tyrimas parodė, kad meilės hormonu vadinamas oksitocinas gali sumažinti galvos skausmo dažnį.

3. Šviesos blyksniai

Beveik 85 procentai sergančiųjų migrena teigia, kad priepuolių metu yra itin jautrūs ryškiai ar blyksinčiai šviesai. Tiesa, neseniai atliktas tyrimas parodė, kad kai pacientai buvo veikiami mirksinčių šviesų, galvos skausmo dažnis šiek tiek padidėjo, tačiau to nepakanka, jog būtų įrodyta, kad šviesos tikrai sukėlė skausmą.

4. Žaibavimas

Kita blykčiojanti šviesa taip pat gali sukelti migreną – tai žaibas. 2012 m. atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Cephalagia“, parodė, kad pacientai maždaug 28 procentais dažniau kenčia nuo migrenos tomis dienomis, kai žaibuoja šalia jų namų. Nors neaišku, kaip tiksliai žaibo smūgis gali sukelti pulsuojančius galvos skausmus, viena teorijų yra ta, jog oro krūvio pokyčiai gali sutrikdyti smegenų impulsus.

5. Kvepalai

Nors kai kuriems aitresni kvepalai gali kvepėti seksualiai, kitiems tai gali būti tiesus kelias į migreną. 2011 m. atliktas tyrimas parodė, kad daugelis nuo migrenos kenčiančių pacientų teigia, jog kvepalai ir kiti stiprūs kvapai sukėlė priepuolius.

6. Alkis

Daugelis žmonių sako, kad alkis sukelia migreną. 2005 m. atliktame tyrime nustatyta, kad alkis dažnai buvo susijęs su migrena. Tiesa, tai neturėjo jokios įtakos dėl streso ir nerimo patiriamiems galvos skausmams, nuo kurių kenčia daugelis žmonių.

7. Vynas ir sūris

Romantiška vakarienė su vynu ir sūriu gali būti tikras peilis sergančiam migrena. Daugelis pacientų teigia, jog tam tikri maisto produktai jiems sukelia veriantį galvos skausmą. Raudonasis vynas, šokoladas ir sūris dažniausiai būna galvos skausmo kaltininkai, tačiau ekspertai dar neišsiaiškino, kokios cheminės medžiagos iš tikrųjų yra už tai atsakingos.

8. Oro slėgis

Žaibas nėra vienintelis su oru susijęs veiksnys, galintis sukelti pulsuojantį galvos skausmą. Ankstesni tyrimai parodė, kad greiti barometrinio slėgio pokyčiai gali sukelti migreninius skausmus.

9. Stresas

Keletas tyrimų rodo, kad vienas dažniausiai minimų migreną provokuojančių veiksnių – tiesiog stresas, galintis paskatinti skausmą, kurį sukelia migrena. 2012 m. žurnale „Journal of Health Psychology“ atliktame tyrime stresas buvo nurodytas kaip dažniausia migrenos priežastis.

Parengta pagal livescience.com