PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2017 m. Rugpjūčio 8 d. 11:10

7 patarimai kaip išvengti atostogų streso

Vilnius

Paulina KuzmickaitėŠaltinis: Etaplius.lt


11497

Apie atostogas svajojame ištisus metus, tačiau, joms atėjus, neretai pamirštame atsipalaiduoti, palikti darbus ir skirti laiko sau. Kylanti įtampa ir stresas apsunkina poilsio dienas. Kartais atsitinka ir blogiau – grįžę po atostogų vis tiek jaučiamės pavargę. Kaip pasiruošti atostogoms, išvengti neigiamų emocijų ir tinkamai išnaudoti poilsio laiką pataria KTU psichologė Kauno technologijos universiteto (KTU) Filosofijos ir psichologijos katedros profesorė Rosita Lekavičienė.

1. Atostogoms pasiruoškite

Likus bent savaitei iki atostogų, psichologė pataria apgalvoti savo lūkesčius, o jei planuojama keliauti – pradėti krautis lagaminus, turėti planą, ką norisi pamatyti ar aplankyti. Tam, kad atostogos prasidėtų kokybiškai, nerekomenduojama dirbti iki paskutinės minutės: kad kūnui ir psichikai nebūtų sukeliama įtampa, žmogui svarbus adaptacinis periodas.

2. Atostogaukite ne trumpiau nei savaitę

Nerekomenduojama savo turimo atostogų laiko labai smulkiai išskaidyti – geriausia atostogauti keletą kartų per metus. Atostogoms patariama skirti bent jau 7-10 dienų, nes per trumpesnį laiko tarpą (3-4 dienas) žmogui sunku atsipalaiduoti ir pailsėti.

3. Pabaikite ar perduokite svarbius darbus

Daugelis žmonių bijo palikti savo darbus, jaudindamiesi, kad niekas už juos jų nepadarys, todėl net atostogaudami tikrina savo elektroninį paštą, atsiliepia skambinantiems darbo reikalais, patys skambina ar net nuvyksta į darbą. Taip elgtis nereikėtų, todėl būtina prieš išeinant atostogauti atlikti neatidėliotinus darbus ar perduoti juos kitiems atsakingiems asmenims. Taip sumažinama galimo streso tikimybė atostogų metu.

4. Išbandykite ką nors nauja

Svarbu ir tai, ką veiksite atostogų metu, kaip jas praleisite. Pavyzdžiui, R. Lekavičienė nerekomenduoja kasmet atostogauti toje pačioje vietoje. Ji siūlo pasidomėti naujomis, dar nematytomis pasaulio vietomis ar užsiimti naujomis veiklomis. Turime leisti sau patirti, ko dar nesame patyrę, nes tai suteikia naujų įspūdžių ir sukelia teigiamas emocijas.

5. Suderinkite tarpusavio lūkesčius

Psichologė perspėja – jei, atostogaudami su draugais ar šeima, neaptarsite atostogų lūkesčių, įtampos neišvengsite. Gali atsitikti taip, kad vieni norės poilsiauti gulėdami ant jūros ar ežero kranto, o kiti – leisti laiką aktyviai. Skirtingi interesai gali sugadinti ne tik atostogas, bet ir tarpusavio santykius.

6. Per atostogas leiskite elgtis sau laisvai

Atostogų esmė ta, kad per jas turėtumėme elgtis taip, kaip norime mes, o ne tenkinti kieno nors kito lūkesčius ir poreikius. Dirbdami taip atsipalaiduoti negalime, tad poilsio dienos turėtų būti skirtos mėgstamai veiklai, kelionėms, pramogoms ar tiesiog atsipalaidavimui nuo įvairių darbų.

7. Planuokite grįžimą po atostogų

Atostogų pabaiga ir grįžimas į darbą taip pat neturėtų sukelti įtampos ar streso, todėl reikėtų apgalvoti, ką rasime grįžę. Adaptacinis periodas, kuris, kaip rodo tyrimai, trunka 7-10 dienų, būtinas ne tik prieš atostogas, bet ir po jų. Dėl šios priežasties staigus grįžimas į darbą (pavyzdžiui, kitą dieną po kelionės) nerekomenduojamas: mintys dar bus likusios atostogose, bus sunku susikaupti darbui.