Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
pixabay.com nuotr.
Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Atėjus rudeniui, atšalus orams, nemažą dalį žmonių apninka slogios emocijos, prasta nuotaika ar net depresija. Kodėl taip įvyksta ir kaip to galima išvengti, pasakoja Išlaisvinksave.lt įkūrėja, emocijų paleidimo trenerė Zita Juodsnykytė-Jocevičė.
1. „Nepririškite“ savo emocijų prie išorinių aplinkybių
„Dauguma žmonių nesąmoningai sieja savo emocijas su išoriniais įvykiais, kurie nuo jų nepriklauso. Pavyzdžiui: jeigu bus gražus oras, tuomet mano nuotaika bus džiugi, o jeigu oras bus apsiniaukęs, man bus liūdna.
Jeigu mane pagirs aplinkiniai, aš apsidžiaugsiu, o jeigu sulauksiu kritikos, nusiminsiu. Tačiau tai tik asociacijos, kurioms patys suteikiame prasmę, ir tai mums tikra tik todėl, kad tuo patys tikime“, – teigia Z. Juodsnukytė-Jocevičė.
Pasak pašnekovės, pirmas žingsnis, kurį reikia žengti, norint išsilaisvinti iš negatyvių jausmų, – prisiimti atsakomybę už savo jausmus ir mintis, suprasti, kad patys renkamės, kaip reaguoti į situacijas, žmones, aplinkybes. O kadangi patys tai renkamės, tai tik patys ir galime pakeisti savo reakciją, būseną ir jausmus.
2. Suraskite mėgstamų veiklų, kuriomis galite užsiimti rudenį
Vasarą yra gausybė pramogų ir veiklų, kuriomis galime užsiimti. Vandens pramogos, maudynės, pasivaikščiojimas gamtoje, iškylos, plaukimas baidarėmis, pasivažinėjimai dviračiu, išvykos į gamtą ir daugybė kitų. Atšalus orams ir prapliupus lietui daugeliu šių pramogų jau negalime pasimėgauti, ir tiems, kurie mėgsta aktyvų gyvenimo būdą, tai yra viena iš slogių emocijų rudenį priežasčių. Tačiau yra daugybė veiklų, kuriomis galima užsiimti ir šaltuoju periodu.
Kiekvienas žmogus yra skirtingas ir turi skirtingų pomėgių, tačiau dauguma turi neįgyvendintų norų, veiklų, svajonių, kurioms neatranda laiko. „Pasiimkite baltą popieriaus lapą ir užsirašykite 10 veiklų, kurios jums patiktų, ką galite daryti ir šaltuoju periodu, pavyzdžiui: skaityti knygą, kuriai nerasdavote laiko, išmokti naują kalbą ar išmokti groti muzikos instrumentu. Tuomet iš tų 10 išsirinkite 3 veiklas ir užsiimkite jomis“, – rekomenduoja Z. Juodsnukytė-Jocevičė.
3. Bendraukite su artimais žmonėmis
Vesdama asmenines emocijų paleidimo sesijas, Zita pastebėjo, kad dauguma žmonių yra linkę slopinti savo jausmus, emocijas ir bijo juos išsakyti. „Visus jausmus ir emocijas galima paleisti, atpalaiduoti. Paleidus liūdesį, apatiją, depresiją, natūraliai sugrįžta džiugesys, meilė ir vidinė ramybė. Slopinant jausmus, nepripažįstant jų, neišsipasakojant kitiems, jie dar labiau auga, o išorinės, net menkiausios aplinkybės, kaip nesekmė darbe, santykiuose ar suprastėjęs oras, slogius jausmus dar labiau paaštrina, iškelia į paviršių.
Viena iš emocijų paleidimo dalių – atviras išsikalbėjimas, pripažinimas sau, ką jaučiate, todėl svarbu nuolatos išsikalbėti su artimu žmogumi ar draugu, kuriuo galite pasitikėti“, – teigia Išlaisvinksave.lt įkūrėja, emocijų paleidimo trenerė Z. Juodsnukytė-Jocevičė.
man-1394395-960-720.jpg
4. Padėkite kitiems
Paprastai liūdintį, prislėgtą žmogų norisi paguosti, paglostyti, nuraminti, skirti jam ypatingą dėmesį, tačiau ar tikrai jam tai padeda išeiti iš tos būsenos? O gal kaip tik skatina pasilikti depresijoje, dėl atsiradusių privalumų?
Pagrindinė depresijos priežastis – žmogaus egoizmas, teigia daugiau nei 5000 metų senumo vedų išmintis. Kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų, depresijos kamuojamam žmogui svarbu tik jis pats. Todėl geriausias vaistas – padėti kitiems žmonėms, daryti gerus darbus artimiesiems, draugams ar savanoriauti ne pelno siekiančiose organizacijose.
5. Sudalyvaukite saviugdos kursuose
Šiais laikais yra daug įvairių saviugdos kursų, kurie vyksta tiesiogiai arba internetu. Ruduo puikus metas atsigręžti į save, į savo vidų: mintis, jausmus ir emocijas. „Yra gausybė puikių kursų, kurių metu galite išmokti valdyti savo jausmus, mintis, emocijas, išmokti medituoti, taisyklingai kvėpuoti. Visi šie metodai veda link sąmoningumo, galite ne tik išmokti tvarkytis su negatyviomis emocijomis, tačiau taip pat augti kaip asmenybė, praplėsti pasaulėžiūrą, įgyti naujų įgūdžių, kurie padės kasdieniame gyvenime. Svarbiausia yra atsirinkti, kas jums asmeniškai tinka“, – teigia Zita.
6. Kurkite savo gyvenimo viziją
XXI a. žmogaus gyvenimas bėga nepastebimai greitai. Darbas, namai, buities darbai, kitos įvairios pareigos, vakarėliai – taip prabėga visa savaitė, mėnuo, metai, dešimtmečiai, gyvenimas... Pasak pašnekovės, žmonės dažnai įsisuka į įvairias veiklas ir neturi laiko sustoti, apmąstyti, ar jie juda ta kryptimi, kuria nori, ar gyvena tokį gyvenimą, kokį nori gyventi.
„Mus nuo pat ankstyvos vaikystės programuoja įvairiais įsitikinimais tėvai, artimieji, aplinkiniai, mokykla, draugai, televizorius, todėl suaugę jau turime tam tikrus mąstymo šablonus, įsitikinimus apie visas gyvenimo sritis, o nuo to priklauso ir mūsų veiksmai, visas gyvenimas. Deja, ne visada visuomenės primesti įsitikinimai sutampa su tuo, kokio mes iš tikrųjų gyvenimo norime. O jeigu veikiame ne tai, ko norime, jaučiamės blogai, jaučiame vidinį pasipriešinimą, pyktį, liūdesį, ilgainiui ateina depresija ar apatija.
Raginu išnaudoti rudens laikotarpį savo gyvenimo apmąstymui. Siūlau kiekvienam pasižiūrėti, kokia yra esama situacija santykiuose, darbe, sveikatos sferoje, emocijose ir kitose jums svarbiose gyvenimo srityse. Rekomeduoju aprašyti kiekvieną iš šių gyvenimo sričių: kokios norite sveikatos? Kokių norite santykių? Kokia turėtų būti jūsų mėgstama veikla? Kai tiksliai žinome, ko norime, atsiranda ir energijos veikti, atlikti konkrečius veiksmus, kad pasiektume tai, ko trokštame“, – sako Z. Juodsnukytė-Jocevičė.
Kiekvienas žmogus geba išeiti iš jam nemalonių būsenų, tokių kaip apatija, liūdesys ar depresija. Tuomet visai nesvarbu tokios aplinkybės kaip atšalęs oras ar aplinkinių nuomonės. Kiekvienas žmogus gali rasti alternatyvių veiklų, kurios jam patinka, nepriklausomai nuo sezono, kiekvienas gali atsiverti ir išsakyti savo jausmus, padėti kitiems. Kiekvienam yra atviros galimybės dalyvauti įvairiuose saviugdos kursuose, įvertinti savo gyvenimą iš naujo, susikurti naują gyvenimo viziją ir pradėti ją įgyvendinti.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg