PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Spalio 2 d. 06:30

5 patikrinti būdai apsaugoti savo širdį

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


101259

Širdies ir kraujagyslių ligos Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, yra viena dažniausių mirties priežasčių. Nors apie šias ligas girdime sąlyginai rečiau nei apie vėžį, kas metus nuo kardiovaskuliarinių ligų visame pasaulyje miršta apie 18 mln. žmonių. Praėjusį savaitgalį minėta Pasaulinė širdies diena yra puiki proga ne tik prisiminti sergančius, bet ir pradėti rūpintis savo sveikata bei laiku padėti savo širdžiai. Tam, kad rūpintis širdimi būtų paprasčiau, pateikiame penkis laiko patikrintus patarimus:

Savo sveikata pradėkite rūpintis kuo anksčiau

Nors pradėti rūpintis sveikata nebūna vėlu net senatvėje, gyvenimo būdas jaunystėje turi įtakos širdies ir kraujagyslių susirgimams vėlesniame amžiuje. Arterijos neužsikemša per vieną dieną, šis procesas dažnai vyksta daugelį metų, o blogėjančios savijautos galime ir nejausti.

Be to, verta atkreipti dėmesį ir į faktą, kad pasaulyje daugėja antsvorio turinčių jaunuolių, o tai taip pat širdies, kraujagyslių ir diabeto rizikos veiksnys. Todėl pati geriausia investicija į sveikatą ateitį yra kuo ankstesnis aktyvaus laisvalaikio, sveiko gyvenimo būdo bei mitybos įpročių ugdymas.

Prisiminkite, jog vien sveikatas maistas neužtikrins visų naudingųjų maistinių medžiagų

Įrodyta, kad sveikas gyvenimo būdas ir mityba yra bene efektyviausios širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos priemonės. Tačiau vien sporto nepakanka, o net maitindamiesi sveikai su maistu ne visada gauname visas mūsų organizmui reikalingas naudingąsias medžiagas.

Norėdami sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką pasirūpinkite, kad kartu su maistu gautumėte pakankamai omega-3 riebalų rūgščių. Net jei žuvį valgote sąlyginai dažnai, papildomai vartokite žuvų taukų aliejų ar kapsules. Pakankamą kiekį omega-3 riebalų rūgšties, nepriklausomai nuo lyties ar amžiau, turime gauti nuolat. Širdies ir kraujagyslių ligos sezoniškumo neturi – jei nesirūpiname svarbiausiu savo organu, susirgti galime ir žiemą, ir vasarą.

Renkantis žuvų taukus ar kapsules svarbu atkreipti dėmesį, kad juose būtų atitinkamas kiekis omega-3 riebalų rūgščių EPR ir DHR. Teigiamas poveikis širdžiai atsiranda kasdien suvartojant bent 250 mg EPR ir DHR, kraujo spaudimui – 3 g EPR ir DHR.

Ieškokite balanso tarp kai kurių „malonumų“ ir sveikatos

Fizinio aktyvumo trūkumas ir blogi mitybos įpročiai didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl būtina juos įvertinti ir keisti. Rizika susirgti širdies ligomis dar labiau padidėja, jei šie faktoriai sąveikauja su nesveiku gyvenimo būdu, pavyzdžiui, nuolatiniu rūkymu ar nesaikingu alkoholio vartojimu. Balanso tarp kai kurių „malonumų“ ir neigiamo poveikio sveikatai atradimas yra būtinas norint išvengti bet kokių susirgimų.

Stebėkite savo kūną

Nenumokite ranka į savo kūno siunčiamus signalus ir reguliariai konsultuokitės su gydytojais. Kartais aukštas kraujospūdis apie save signalizuoja galvos skausmu, svaigimu, dusuliu, skausmais krūtinės plote, širdies ritmo sutrikimais ar kraujavimu iš nosies, bet tai vyksta ne visada. Dauguma hipertenzija sergančių žmonių nepatiria jokių simptomų. Nediagnozuota hipertenzija gali sukelti miokardo infarktą, insultą ar širdies nepakankamumą.

Skirkite pakankamai laiko poilsiui

Žmonių gyvenimo tempas spartėja ir organizmui darosi vis sunkiau prie jo prisitaikyti. Širdžiai ypatingai svarbus darbo bei poilsio režimas, todėl skirkite pakankamai valandų miegui ir poilsiui. Nekokybiškas miegas ir nuolatinė įtampa didina arterinį kraujo spaudimą, provokuoja dažnesnį širdies plakimą, permušimus.

Rūpinkitės savo ir artimųjų sveikata: stebėkite savo kūną, reguliariai konsultuokitės su profesionalais – gydytojais arba vaistininkais, papildykite savo mitybą reikalingiausiomis medžiagomis ir puoselėkite sveiką gyvenimo būdą. Visa tai yra daug paprasčiau, nei atrodo!