Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pexels.com nuotr.
Viktorija KundrotaitėŠaltinis: CNN
Pasak Anyos Rosen, Niujorke įsikūrusios registruotos funkcinės dietologės, valgyti daug maistinių medžiagų turintį, subalansuotą maistą yra vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos reikėtų daryti dėl savo fizinės ir psichinės sveikatos.
Kai esame alkani, mes linkę priimti sprendimus, kurie gali nesiderinti su mūsų sveikatos ar finansiniais tikslais. Skirdami bent truputį laiko iš anksto pasiruošti ingredientų patiekalams, išvengsite noro užsisakyti brangaus ir dažniausiai ne itin maistingo maisto į namus.
Pagrindui – greitai paruošiami grūdai
Maisto gaminimo laiką itin sutrumpina patiekalo pagrindui pasirinkus mėgstamas kruopas ar grūdus kaip, pavyzdžiui, ryžiai, grikiai, bulguro ar sorų kruopos, bolivinė balanda. Šios kruopos puikiai tinka tiek prie daržovių, tiek prie mėsos.
Tokie grūdų dubenėliai yra maistingas, sotus bei pigus pasirinkimas, kuris varijuojant skirtingomis kruopomis ir grūdais, neatsibosta. Kruopas galima išsivirti iš vakaro ir laikyti sandariame inde, darbo dieną tiesiog pasišildant prie greitai paruošiamų daržovių ar mėsos patiekalų.
Naudokitės šaldymo kamera
Jei šaldiklyje visada turėsite vertingų maisto produktų, tai gali padėti susilaikyti nuo noro užsisakyti maisto į namus. Pavyzdžiui, galite atskirai nusipirkti šaldytų brokolių, krevečių ir apvirtų ryžių, kuriuos keptuvėje sumaišius su trupučiu aliejaus ir prieskonių, gausite sveiką vakarienę per 10 minučių.
Užšaldžius greitai gendančius produktus kaip daržovės ar vištiena, prailginsite jų galiojimo laiką ir visada po ranka turėsite maistingų produktų.
Išbandykite augalinius baltymus
Jei norite praturtinti savo mitybą naudingais baltymais, galite kartais pakeisti mėsą ir rinktis augalinius baltymus, tokius kaip tofu, tempeh, pupelės ar ankštiniai augalai. Šie maisto produktai yra praturinti ne tik sveikais baltymais, bet ir vitaminais bei mineralais, ir dažnai yra daug pigesni nei gyvuliniai baltymai.
Tofu, kuriame gausu baltymų ir visų organizmui reikalingų nepakeičiamų aminorūgščių, taip pat labai paprasta gaminti. Supjaustykite kubeliais, pabarstykite druska, pipirais, česnaku ir paprika (ar kitais pasirinktais prieskoniais) ir pašaukite į keptuvę arba orkaitę kol apskrus iki auksinės rudos spalvos. Jei norite, kad jie būtų dar traškesni, į mišinį įpilkite šiek tiek kukurūzų krakmolo. Sumaišykite su daržovėmis ir jau minėtais grūdais ar kruopomis ir gausite sotų bei skanų patiekalą.
Pigūs ir maistingi produktai
Kai kuriuose iš labiausiai prieinamų maisto produktų gali būti daugiausia maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, 1 kilogramas bulvių, kurios yra pilnos skaidulų, vitaminų, mineralų ir antioksidantų kainuoja mažiau nei eurą. Bulves galima gaminti įvairiausiais būdais, todėl jos niekada nepabosta.
Kiti sveiko ir nebrangaus maisto variantai yra pupelės, ryžiai, kiaušiniai, avižos ir lęšiai, kurie gali tapti daugelio sveikų ir skanių patiekalų pagrindu.
Kitas būdas sutaupyti pinigų virtuvėje yra perdirbti maisto atliekas ir likučius. Pavyzdžiui, sultiniui ruošti naudokite likusius mėsos ar paukštienos kaulus, likusį makaronų padažą ar sriubą supilkite į ledukų formeles kitiems receptams, o vaisius ir daržoves, kurie netrukus suges, užšaldykite, kad vėliau juos panaudotumėte kokteiliui, sriubai ar troškiniui.
Kokteiliai
Vienas iš paprasčiausių ir pigiausių būdų į savo racioną įtraukti maistingų ir skanų užkandį ar patiekalą yra kokteiliai. Naudodami tinkamus ingredientus, per kelias minutes galite pagaminti sotų patiekalą.
Kokteilio pagrindui dažniausiai naudojami bananai, kurie yra vieni pigiausių vaisių, o priedams galima rinktis įvairiausias uogas ir daržoves, kurias taip pat galima laikyti šaldiklyje ir bet kada išsitraukti. Sotumo kokteiliui suteiks maistingasis avokadas arba riešutai. Įvairiausių kokteilių variacijų galima rasti internete.