PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 30 d. 11:18

5 dažnos klaidos kreipiantis paskolos: pasitikrinkite, ar jų nedarote ir jūs

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


252604

Skolintis pinigų yra įprasta praktika Lietuvoje, vis mažiau žmonių didelius pirkinius įsigyja iš santaupų. Paskolų populiarumas net ir infliacijos akivaizdoje nemažėja, veikiau – atvirkščiai: pavyzdžiui, vartojimo paskola gali būti traktuojama net kaip trumpalaikė investicija renovuojant būstą prieš šildymo sezoną ar įsigyjant tam tikrus pirkinius, kurių kaina ateityje turėtų dar labiau išaugti. 2022 m. antrojoje pusėje vidutinė vartojimo paskolos suma išaugo 900 eurų. Iki tol dažniausiai skolinamasi suma, anot Lietuvos banko, buvo kiek daugiau nei 2 000 eurų.

Ir nors imti paskolą gali atrodyti tiesiog kaip nueiti nusipirkti bilietą į koncertą, taip toli gražu nėra. Prieš sudarant paskolos sutartį svarbu pasidomėti, kokie mokesčiai jos gavėjo lauks, palyginti skirtingų finansuotojų pasiūlymus, pasitikrinti asmeninį kredito reitingą ir, apskritai, neskubėti.

Taigi, kokių klaidų dažnai daroma kreipiantis paskolos?

Nepalyginami kelių skirtingų paskolų bendrovių pasiūlymai

Įprastai prie kiekvienos paskolos pasiūlymo pateikiamos ir jos kainos dedamosios, t. y. išklotinė. Joje dažnai pastebėsite ir dvi santrumpas: MPN bei BVKKMN. MPN – metinė palūkanų norma. Šis rodiklis parodo, kokio dydžio palūkanas reikės mokėti. Kitas rodiklis – BVKKMN – atspindi bendrą vartojimo kredito kainą per vienerių metų laikotarpį.

Svarbiausia – skirti laiko išsiaiškinti visas skolinimo sąlygas, pasirinkti optimalų paskolos grąžinimo laikotarpį, apsvarstyti, kokio dydžio mėnesio įmokos pernelyg nevaržys ir neapribos, pasidomėti, ar bus taikomi kokie nors mokesčiai nusprendus paskolą grąžinti anksčiau laiko ir kita.

Netikrinamas asmeninis kredito reitingas

Kredito reitingas – pagrindinis informacijos šaltinis finansuotojui, nulemiantis jo sprendimą, kokio dydžio paskolos palūkanas taikyti. Tikėtina, kad jei sąžiningai vykdėte visus finansinius įsipareigojimus, laiku mokėjote mokesčius, kredito reitingas bus palankus. Finansuotojas A–B reitingą turintį klientą vertina kaip mažiau rizikingą, todėl taiko mažesnes palūkanų normas.

Beje, kredito reitingą verta pasitikrinti ir dėl to, kad sistemoje esantys duomenys gali būti klaidingi (net ir išmaniųjų technologijų laikais vis dar pasitaiko netikslumų).

Imama maksimalaus dydžio paskola

Skolintis didelės sumos neverta vien dėl to, kad galite tai sau leisti. Apgalvokite ir tokį variantą: gal dabar galėsite mokėti didesnes įmokas, tačiau ką darytumėte likę be darbo ir pagrindinio pajamų šaltinio? Ne veltui yra parengtos rekomendacijos: vartojimo paskolos mėnesio įmokos neturėtų viršyti 10 proc. pajamų, bendri įsipareigojimai (būsto ir vartojimo paskolos; būsto paskolos ir automobilio lizingo ir panašiai) neturėtų viršyti 40 proc. asmens ar šeimos pajamų.

Vengiama paskolų internetu

Vis dar nemažai žmonių vengia pinigines operacijas atlikti internetu neva dėl galimo pinigų praradimo, nepasitiki ir tokiu skolinimo būdu, tad renkasi varstyti bankų ar kredito unijų duris. Taip sugaištama labai daug laiko. Paskola internetu yra greitesnis ir patogesnis būdas prireikus pasiskolinti. Todėl visada vartojimo, būsto ar verslo paskolos palankiau kreiptis visų pirma paraišką pildant virtualioje erdvėje.

Šiuo metu vienas iš paskolų internetu lyderių – „Mano bankas“ – garantuoja saugumą skolinantis, o dėl optimizuotų procesų gali klientams pasiūlyti palankesnę kainodarą, mažesnius paslaugų mokesčius. Jei domitės vartojimo paskola, pats metas su bankininkystės ekspertais aptarti visas skolinimosi detales. Vartojimo paskolos maksimali suma yra 25 tūkst. Eur, grąžinimo terminas – iki 84 mėn.

Išgirdus neigiamą atsakymą iš vieno kreditoriaus nuleidžiamos rankos

Jei kreditoriaus siūlomos paskolos palūkanos atrodo pernelyg aukštos dėl prasto jūsų kredito reitingo arba jis apskritai atsisakė suteikti paskolą, nereikėtų iškart nuleisti rankų – ieškokite išeičių. Pavyzdžiui, gal kitas kreditorius pasiūlys palankesnes skolinimosi sąlygas, gal verta į skolinimosi procesą įtraukti bendraskolį (laiduotoją)? O galbūt rinksitės paskolas su užstatu: tai papildomas garantas paskolų bendrovei. Tiesa, užstato atveju paskolos gavėjas patiria didesnę riziką, tačiau jeigu tai būdas sutaupyti, rizikuoti verta.

Reklama