Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuviai aktyviai naudojasi pirkimo išsimokėtinai galimybėmis, nes bemaž kas antras Lietuvos gyventojas šiuo metu yra sudaręs lizingo sutartį, o kas ketvirtas teigia per pastaruosius dvejus metus ėmęs vartojimo paskolą. Tačiau, kaip teigia finansinių paslaugų bendrovės „Mokilizingas“ pardavimų vadovė Lina Luneckienė, šie skaičiai nereiškia, kad lietuviai nesugeba taupyti ar per mažai uždirba, nes 2017 m. bendrovės atliktas tyrimas atskleidė, kad paskolas dažniau ima didesnes nei vidutines pajamas gaunantys žmonės.
„Didelis lizingo ar paskolų paslaugų populiarumas, atvirkščiai nei dažnai manoma, nerodo finansinių įgūdžių stokos, tačiau žymi kultūrinį virsmą ir kartų skirtumus, kai norima daiktu ar paslauga naudotis iškart, užuot kelerius metus taupius. Tai – natūralus procesas, nes šiandien visuomenė gyvena pagal kitokius dėsnius nei, tarkime, prieš 40 metų, mat dabar žmogaus perkamoji galia laikoma bene svarbiausiu jo gerovę apibrėžiančiu rodikliu. Dažniausiai nuostata, kad gyvename tik vieną kartą, todėl reikia maksimaliai gerai gyventi šiandien, vadovaujasi Y kartos atstovai, o auganti Z karta šį įprotį papildo ir socialine atsakomybe. Tokie žmonės nėra linkę taupyti, tačiau tai nėra blogai, nes svarbiausia, ar tenkindami savo poreikius jie tinkamai įvertina galimybes už visa tai susimokėti“, – sako finansinių paslaugų bendrovės „Mokilizingas“ pardavimų vadovė L. Luneckienė.
Labai dažnai girdima, kad, norint paimti paskolą ar pirkti išsimokėtinai, būtina įvertinti savo finansines galimybes, tačiau daugumai vis dar neaišku, kaip tai padaryti savarankiškai, nesinaudojant paskolų skaičiuokle. Tačiau tai atlikti nesudėtinga, tereikia žinoti kelis svarbius niuansus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.
Pajamų ir išlaidų balansas
Norėdamas įsivertinti finansines galimybes, pirmiausia kiekvienas paskolos ar lizingo gavėjas turėtų žinoti sumą, kuri jam lieka kas mėnesį įvykdžius visus būtinus įsipareigojimus – apmokėjus komunalinius mokesčius, automobilio priežiūrą, išlaidas maistui, galbūt – įmokas už buto paskolą. Iš pajamų atėmus šias nuolatines išlaidas, bus galima įvertinti liekančią nepanaudojamą sumą, kuri leis įvertinti, kokia paskolos ar lizingo įmokos suma kas mėnesį gali būti išleista nejaučiant diskomforto.
Papildomų pajamų stebėsena
„Papildomas pajamas, kurios asmeninį biudžetą papildo dažnai, būtina fiksuoti ir išvesti jų vidurkį – taip žinosite, kokia vidutiniška suma galėsite papildomai apmokėti paskolos ar lizingo įmokas. Tokių pajamų sumuoti prie bendro biudžeto kas mėnesį nereikėtų, nes gali nutikti atvejų, kai jų negausite, o jūsų apskaičiuotas „laisvų“ pinigų vidurkis bus iškreiptas ir nepagrįstai didesnis“, – sako „Mokilizingas“ pardavimų vadovė L. Luneckienė.
Treniruotė prieš įsiskolinant
Kad būtų galima tinkamai įvertinti savo mokumą, idealiu atveju reikėtų keletą mėnesių pagyventi taip, tarsi paskola jau būtų gauta – tereikia keletą mėnesių atsidėti sumą, kuri atitiktų paskolos įmokas. Jeigu tai pavyks lengvai, nauda bus dviguba – bus ne tik treniruotė, bet ir būsite sukaupę tam tikrą santaupų sumą. Be to, taupymo įpročius ir išlaidų kontrolę šiandien skatina ir inovatyvūs finansiniai įrankiai, padedantys realiu laiku matyti savo atsiskaitymus ir įsipareigojimus.
Minimalaus atlyginimo kartelė
Kad gavus paskolą/lizingą būtų galima gyventi oriai, didmiesčio gyventojui po visų įsipareigojimų turėtų likti 300–400 eurų. Jeigu tiek pavyksta savo sąskaitos balanse išlaikyti – drąsiai galima įsigyti norimą daiktą ar paslaugą skolon.
Kritinis vertinimas
„Ir svarbiausias dalykas – kritinis noro įsigyti daiktą ar paslaugą vertinimas. Jeigu išlaikėte visus prieš tai buvusius finansinius egzaminus, jeigu pavyksta gyventi ne „nuo atlyginimo iki atlyginimo“, prieš pasirašydami paskolos ar lizingo sutartį, kritiškai įvertinkite – ar tikrai jums daiktas ar paslauga reikalingi. Jeigu apsvarstę atsakote „taip“ – esate finansiškai raštingas ir atsakingas žmogus, tad sutartis jums nesukels jokių sunkumų“, – sako „Mokilizingas“ pardavimų vadovė L. Luneckienė.