Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Rugsėjo 4–9 d. fotomenininkai, kaip ir kasmet, rinksis į Nidos fotografų seminarą – keturiasdešimt pirmąjį kartą. Šių metų programoje 12 teorinių paskaitų, 16 menininkų prisistatymų, 3 parodos, 3 meistriškumo dirbtuvės, prekyba naujais fotografijos leidiniais, du projekcijų vakarai, NIDA-OFF renginys, gausybė smulkesnių ir spontaniškų įvykų.
Šiųmečiame renginyje antrą kartą bus įteikta Neringos savivaldybės įsteigta Mero premija fotografui. Neringos savivaldybė jau antrą kartą nusprendė taip įvertinti fotografus ir atsidėkoti jiems už ilgalaikį bendradarbiavimą ir nuoseklų krašto garsinimą.
Šiais metais programą sudaro keturios teminės dienos: „Fikcija ar dirbtinumas? “, „Savistaba“, „Istorija–tyrimas–knyga“, „Galerija–erdvė–institucija“.
Teorinės paskaitos yra tapusios pagrindine Nidos seminaro ašimi, ir tai leidžia menininkams ne tik suvokti savo kūrybą platesniame vizualiosios kultūros kontekste, bet ir susipažinti su naujomis kūrybos interpretacijomis bei vertinimais. Seminaro dalyviai šiemet klausysis tokių Lietuvos akademinio pasaulio lyderių kaip Agnė Narušytė, Natalija Arlauskaitė, Skaidra Trilupaitytė, Virginijus Kinčinaitis, Tomas Pabedinskas ir kt. įžvalgų. Viena diena bus skirta knygų leidybai ir rinkai. Joje „Cosmos Books Arles“ įkūrėjas Sebastian Hau, nepriklausoma leidėja Valentina Abenavoli bei nepriklausoma kritikė Hester Keijser aptars esminius ir kritinius šiandienos leidybos ir distribucijos momentus. „Galerija, erdvė, institucija“ temoje kalbėsime apie portfolio pristatymo ir savęs reprezentavimo galimybes, diskutuosime apie galerijos idėjų ribas.
Teorines paskaitas seminare keis popietiniai vizualiniai menininkų prisistatymai, kuriuose autoriai ne tik demonstruos savo sukurtus darbus, bet kartu ir kalbės apie kūrinių atsiradimo intencijas bei prielaidas, arba tariant paprastai, atskleis savo darbo virtuvę. Šiuose susitikimuose bus galimybė pabendrauti su gerai žinomomis fotografėmis Violeta Bubelyte, Akvile Anglickaite, susipažinti su jaunais autoriais Dalia Mikonyte ir Adomu Žudžiu, Alvydu Donėla, Ieva Baltaduonyte, Mindaugu Ažušiliu. Bus pristatytos naujos Violetos Bubelytės ir Mindaugo Ažušilio knygos.
Kaip dažniausiai nutinka, seminare labiausiai laukiami menininkai iš užsienio. Ir šiemet čia išvysime tikrai svarbių ir aktualių fotografijos lauko veikėjų. Susitiksime su Elina Brotherus iš Suomijos, kuri skaitys paskaitą ir vadovaus meninio meistriškumo dirbtuvėms. Ji gerai žinoma Suomių fotografijos mokyklos atstovė, jau gerus 20 metų savo kūryboje naudojanti autobiografinius motyvus, peizažo žanrą, video formatą ir nuosekliai tai jungianti į vieną bendrą pasakojimą. Julija Borisova iš Sankt Peterburgo pristatys savo labai asmenišką kūrybą riboto tiražo knygos formatu. Agnieška Rayss iš kūrybinės grupės „Sputnik“ savo kūryboje kvestionuoja fotografiją kaip dokumentuojančią mediją. Fotografė iš buvusios Jugoslavijos Dragana Jurišič kalbės apie savo tetos istoriją, balansuojančią ant fiktyvumo ribos. Ege Kanar iš Turkijos šnekės apie archyvo naudojimą ir jo aproprijavimą savo kūryboje.
Šiais metais pirmą kartą buvo surengtas atviras konkursas projekcijų vakarui „Savistabos“ tema. Dvidešimt aštuonios atrinktos fotografijų serijos bei videodarbai buvo įtraukti į projekcijų vakaro programą. Komisijai buvo svarbi plati temos interpretacija: nuo asmeninių ar šeimos naratyvų, bendruomenių ar šalių istorijų, žvilgsnio į žmoniją iki refleksijų fotografijos medijos tema. Vienodai aukštus balus surinko dvi autorės: Marija Kapajeva iš Estijos ir Alba Zari š Italijos. Jos renginyje pristatys savo kūrybą pokalbiuose su menininkais.
Parodos šiais metais vyksta dviejose vietose: VDA Nidos meno kolonijoje ir Kuršių nerijos istorijos muziejuje. Meno kolonijoje bus eksponuojama Paul Paper kuruota paroda „Nauji fotografijos įrankiai: nuo Google'o iki algoritmo“, kuri vėliau bus rodoma ir Vilniuje. Joje nagrinėjama, kaip programos, aplikacijos ir dirbtinio intelekto technologijos formuoja ir keičia fotografijos diskursą, mesdamos iššūkį tradicinėms medijos riboms. Šia paroda atidaromas visas „Nida 2018” renginys. Rugsėjo 5 d. „Kassel Dummy Award 2018“ apdovanojimo paroda, kurioje eksponuojamos 53 į finalą patekusios knygos. Šio konkurso laimėtojai buvo paskelbti 2018 m. liepos mėnesį: pirmojo prizo laimėtojas Michael Danner (Vokietija), „Migration as Avantgarde“, antrojo prizo laimėtojas Karim El Maktafi (Italija, Marokas), „Hayati“, trečiojo prizo laimėtojas Filippo Romano (Italija), „Water Tanks in Mathare Slum“. Rugsėjo 6 d. Kuršių nerijos istorijos muziejuje bus atidaryta Vytauto Balčyčio fotografijų paroda. Darbai skolinami iš Edmondo Kelmicko („e.k.art galerija“) kolekcijos.
Rugsėjo 4–8 d. seminaro dalyviai galės pavartyti ir įsigyti leidinių ir fotoalbumų už leidyklų kainas. Improvizuotame renginio knygyne bus pristatomi ne tik pagrindiniai fotografijos leidėjai, bet ir mažesnės įstaigos ar pavieniai autoriai, publikavę savo knygas. Tad besidomintieji čia išvys visą spektrą lietuviškų fotografijos leidinių.
Trys menininkai seminare organizuos meistriškumo dirbtuves. Suomė Elina Brotherus gilinsis į esamus autorių darbus ir ieškos atspirties taško. Gintautas Trimakas analoginės fotografijos dirbtuvėse išryškins senųjų technikų privalumus ir neribotą galimybių lauką. Su knygos kūrimo ir gamybos praktika bus galima susipažinti italės Valentinos Abenavoli kūrybinėse dirbtuvėse.
Vakarais ir naktimis, kaip ir visuomet Nidos fotomenininkų seminare, bus rengiami neformalūs pokalbiai, pasidalijimai patirtimi bei informacija, o keletą jų papuoš ir naktinės fotografijos peržiūros viešose ir specifinėse Nidos kurorto erdvėse.