40 metų ŽIV sirgęs vyras pasveiko: tai ketvirtas atvejis pasaulyje

40 metų ŽIV sirgęs vyras pasveiko: tai ketvirtas atvejis pasaulyje
Pasaulis
Freepik.com nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Vyras, kuriam dar devintajame dešimtmetyje buvo diagnozuotas ŽIV, greičiausiai buvo visiškai išgydytas nuo šio viruso. Tai tik ketvirtas toks atvejis medicinos istorijoje.

Leukemijos gydymo metu pacientas gavo kaulų čiulpus iš donoro, kuris turėjo retą DNR mutaciją, dėl kurios jis yra atsparus virusui, praneša BBC. Pasveikęs vyras dabar yra 66 metų ir jam nebereikia gerti vaistų, reikalingų ŽIV neutralizavimui organizme.

Sužinojęs, kad virusu jau neserga, pacientas pajuto didžiulį dėkingumo jausmą: „Kai 1988 metais man buvo diagnozuotas ŽIV, kaip ir daugelis kitų tuo metu, aš priėmiau tai kaip mirties nuosprendį. Niekada nemaniau, kad sulauksiu dienos, kai nebeturėsiu ŽIV.“

Tačiau pacientas buvo gydomas ne nuo ŽIV, o nuo leukemijos – vienos dažniausių kraujo vėžio rūšių. Medikų komanda nusprendė, kad tuo metu dar 63 metų vyrui reikia kaulų čiulpų transplantacijos, jog vėžinės kraujo ląstelės būtų pakeistos naujomis. Dėl laimingo atsitiktinumo tinkamas donoras turėjo retą natūralią mutaciją, dėl kurios ląstelės tampa atsparios ŽIV.

Po transplantacijos pacientas buvo atidžiai stebimas. Virusas palaipsniui išnyko iš jo kūno. Iki šiol vyras remisijos stadijoje jau 17 mėnesių. „Labai džiaugiamės, galėdami jam pasakyti, kad jam nebereikia antiretrovirusinio gydymo, kuris truko 30 metų“, – sakė infekcinių ligų gydytoja.

Tačiau kaulų čiulpų transplantacija nepadarys revoliucijos, gydant ŽIV, kuriuo šiuo metu pasaulyje užsikrečia apie 38 mln. „Tai sudėtinga procedūra su rimta šalutinio poveikio rizika, todėl dauguma žmonių, užsikrėtusių ŽIV, negali to turėti“, – aiškino ji.

Tačiau mokslininkai tiria galimybę paveikti CCR5 baltymą, vykdant genų terapiją. Komentuodama ketvirtojo paciento gydymą, Tarptautinės AIDS draugijos prezidentė profesorė Sharon Lewin pažymėjo, kad vaistai nuo ŽIV „iki šios dienos lieka neatrastu Šventuoju Graliu mokslininkams“.

„Anksčiau matėme keletą privačių [gydymo] atvejų, kurie suteikė vilties ŽIV užsikrėtusiems žmonėms ir įkvėpė mokslo bendruomenę“, – sakė ji.

Ketvirtasis pacientas, išgydytas nuo ŽIV, yra seniausias iš visų keturių ir ilgiausiai gyvenęs su šia diagnoze.

Parengta pagal Unian.net

Redakcija rekomenduoja