PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Gruodžio 27 d. 09:00

4 požymiai, kad jums prasidėjo tylusis infarktas

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


159353

Širdies smūgiai ne visuomet yra tokie akivaizdūs ir dramatiški, kaip jie vaizduojami kino filmuose. Kartais požymiai yra tokie subtilūs, kad jūs iš pradžių nė nesuprasite, kas vyksta.

Taip vadinamas tylusis infarktas yra širdies smūgis be akivaizdžių simptomų, neretai atpažįstamas tik po kelių dienų, savaičių ar net mėnesių. Jeigu žmogus jaučia bet kurį iš šių 4 požymių, tai gali reikšti, kad jam prasidėjo tylusis infarktas:

  • Diskomforto jausmas krūtinėje, trunkantis kelias minutes ir po to praeinantis, bet vėl sugrįžtantis. Jis gali pasireikšti kaip nepatogus spaudimas ar kelti skausmą;
  • Diskomforto jausmas kitose viršutinėse kūno dalyse, tokiose kaip viena arba abi rankos, nugara, kaklas, žandikaulis ar skrandis;
  • Dusulys prieš pajaučiant diskomforto jausmą krūtinėje ar jo metu;
  • Šaltas prakaitavimas, galvos svaigimas ar pykinimas.

Dr. Jogre Plutzky, Brighamo ir moterų ligoninės Masačusetse kraujagyslių ligų prevencijos programos direktorius, sako: „Širdies smūgio požymiai gali būti tokie subtilūs ir tokie trumpalaikiai, kad dažnai jie yra painiojami su ne tokiomis rimtomis sveikatos problemomis, todėl žmonės juos ignoruoja.“

„Širdies smūgio metu ir po jo žmogus gali jaustis visiškai normaliai, o tai dar labiau padidina tikimybę nekreipti dėmesio į įspėjančius požymius, – tęsė jis. – Iš tikrųjų tylusis infarktas yra labai garsus signalas, kurį jūsų kūnas jums siunčia.“

Kadangi širdies smūgio metu paveikiama kraujo cirkuliacija, dalis širdies raumens jo metu miršta, skelbia sveikatos naujienų portalas „CardioSecure“.

„Tylusis infarktas dažniau pasitaiko vyrų negu moterų tarpe; tačiau jis moterims dažniau yra mirtinas, – skelbia portalas. – Dar daugiau, po širdies smūgio tikimybė mirti nuo širdies ligos padidėja tris kartus, o bendra mirties rizika išauga iki 34 proc.“

Kaip atpažinti

Harvardo medicinos mokykla skelbia, kad tylusis infarktas paprastai yra aptinkamas per elektrokardiagramą arba echokardiogramą, kurios gali padėti atpažinti širdies raumens žalą.

Kitas metodas – tai molekulinių troponino T pėdsakų tyrimas kraujyje. Šį baltymą išskiria pažeistos širdies ląstelės. Tyrimas dažniausiai atliekamas skubos tvarka, pacientams su širdies smūgio simptomais.

Tuo tarpu dažniausi „įprasto“ širdies smūgio požymiai yra stiprus krūtinės skausmas, pulsuojantis skausmas rankoje ir staigus galvos svaigimas.

Sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę galite šiek tiek pakeitę savo mitybos ar gyvenimo būdo įpročius. Pavyzdžiui, sveika ir subalansuota mityba sumažins tikimybę arterijose kauptis riebalų ląstelėms.

Jeigu jaučiate bet kurį iš straipsnyje paminėtų tyliojo infarkto požymių, labai svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją.