PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Lapkričio 14 d. 20:22

4 į Seimą išrinktiems politikams neprisiekus, jų mandatai bus perleidžiami už rinkimų brūkšnio likusiems kandidatams (PAPILDYTA)

Lietuva

Naujasis Seimas. ELTA / Josvydas Elinskas

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT


329145

Ketvertą į Seimą išrinktų, tačiau neprisiekusių politikų parlamentas pripažino netekusiais Seimo nario mandatų.

Tokį sprendimą parlamentas priėmė 115 balsų dauguma. 1 pasisakė prieš, dar 7 balsuojant susilaikė.

Ketvirtadienį pirmojo naujojo Seimo posėdžio metu neprisiekė Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderė Vilija Blinkevičiūtė, iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko pareigų atsistatydinęs Gabrielius Landsbergis, europarlamente dirbantys demokratas Virginijus Sinkevičius ir „valstietis“ Aurelijus Veryga.

Tiesa, politikai jau anksčiau buvo informavę Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), kad dirbti Seime neketina.

Jų mandatai bus perleisti kandidatų sąrašuose už brūkšnio likusiems politikams. V. Blinkevičiūtę Seime turėtų pakeisti Kauno rajono vicemeras Paulius Visockas, G. Landsbergį – konservatorius Vytautas Juozapaitis, V. Sinkevičių – „Vardan Lietuvos“ narė Rūta Miliūtė, A. Verygą – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentas Rimas Jonas Jankūnas.

VRK dar turės priimti atitinkamus sprendimus ir perleisti minėtiems politikams Seimo nario mandatus.

E. Gentvilas ragino balsuoti prieš: kandidatavo, tegul dirba Lietuvai

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Eugenijus Gentvilas nesutiko su siūlomu nutarimo projektu ir siūlė parlamentarams balsuoti prieš. Anot jo, politikai kandidatavo į Seimą, todėl turėtų garbingai tarnauti Lietuvai.

„Mieli Lietuvos žmonės, ar galėčiau paklausti? Ar tikrai čia viskas tvarkoje ir ar visi pasirengę balsuoti už? Aš siūlau balsuoti prieš ir nepritarti šiam nutarimui. Tegul dirba Lietuvai, kandidatavo. Nereikia jokių apgaulių, visi žmonės garbingi, tvarkingi, Lietuvos patriotai – tegul darbuojasi“, – kalbėjo E. Gentvilas.

„Manau, jūs, kaip senas liberalas, pripažįstantis žmogaus apsisprendimo laisvę, turbūt neturėtumėte to siūlyti“, – kolegai atsakė Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Nėra prievartos tarnauti Lietuvai. Galbūt tarnystė yra būnant Europos Parlamente taip pat labai svarbi valstybei“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad ketvirtadienį į pirmąjį posėdį susirinko naujasis 2024-2028 m. kadencijos Seimas. Darbą parlamente pradėję politikai ketvirtadienio vakarą išrinko ir naująjį Seimo pirmininką – juo tapo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji dauguma – pirmadienį parlamento rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.

Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami.

Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

#SEIMAS#RINKIMAI#MANDATAI