PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Balandžio 6 d. 15:30

4 didžiausi mitai apie dantų ėduonį

Vilnius

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


170708

Įvertinus tai, jog dantų ėduonis (kariesas) – viena labiausiai paplitusių ligų visame pasaulyje, nenuostabu, jog yra daugybė ją supančių mitų. Didelė tikimybė, kad bent su vienu teko susidurti ir jums. Taigi, kokie mitai apie dantų ėduonį yra populiariausi ir kodėl nevertėtų „aklai“ pasikliauti kiekviena išgirsta nuomone?

 1. Ėduonį sukelia tik saldumynai

Kalbant apie dantų ėduonį, dažnai galima išgirsti, jog jį sukelia saldumynai. Visgi tikslesnė šios ligos priežastis būtų angliavandeniai, kurių yra ne tik saldžiuose maisto produktuose. Jie pradedami skaidyti burnoje. Būtent todėl po kiekvieno valgio ją rekomenduojama išsiskalauti vandeniu. Taip pašalinami maisto likučiai ir sumažinama ėduonies atsiradimo rizika. Žinoma, labai svarbu reguliariai (kiekvieną dieną, ryte ir vakare) valytis dantis šepetėliu, pasirinkti tinkamą dantų pastą, naudoti tarpdančių siūlą ir burnos skalavimo skystį.

 2. Kariesą lengva pastebėti

Dar vienas plačiai paplitęs mitas yra tas, jog kariesą lengva pastebėti. Iš tiesų pirmieji ligos požymiai pacientams paprastai nesukelia jokio diskomforto, todėl juos atpažinti gali tik gydytojas. Dėl šios priežasties itin svarbu reguliariai lankytis odontologijos klinikoje. Jeigu jums reikalinga profesionali burnos higiena Vilniusyra tas miestas, kuriame rasite geriausius savo srities specialistus. Susisiekti ir susitarti dėl jums patogiausio procedūros laiko galite jau dabar.

Dantų ėduonies atsiradimą dažniausiai išduoda baltos nepermatomos dėmės, kurios nesukelia jokio skausmo. Esant tokiai ligos stadijai, įprastai taikomas gydymas specialiais tirpalais ir geliais, savo sudėtyje turinčiais fluoro, fosforo ir kalcio.

Jeigu nėra imamasi jokių priemonių, kariesas toliau progresuoja, padidėja dantų jautrumas šalčiui ir karščiui, atsiranda skylių. Jų taisymui naudojamos plombos. Tačiau jei ir tuomet dar nėra kreipiamasi į specialistus, gali būti pažeidžiamas dentinas, atsirasti stiprus skausmas. Akivaizdu, kad tokiu atveju jau nebelieka kitos išeities, o tik skubiai vykti į odontologijos kliniką. Pasirūpinkite, kad jums nereikėtų atsidurti tokioje situacijoje – reguliariai lankykitės pas specialistus ir užkirskite kelią rimtiems dantų emalio pažeidimams.

 3. Išgydytas dantų ėduonis neatsinaujina

Net ir kartą išgydžius, ši liga gali atsinaujinti. Priežasčių, kodėl tai įvyksta, yra keletas. Viena iš jų – prasta asmeninė burnos higiena. Taigi būtina suprasti, kad kruopšti dantų priežiūra svarbi visiems ir visada. Kita priežastis, dėl kurios gali atsinaujinti kariesas, yra netinkamai uždėta plomba, po kuria palikti pilnai neišgydyti audiniai, arba kitaip ėduonies židiniai.

Ligos atsinaujinimą kartais lemia ir klaidos: jei plomba yra dedama nesilaikant taisyklių, netinkamai naudojamos procedūrai reikalingos medžiagos ir dėl to ant gydomo danties patenka drėgmės.

4. Kramtomoji guma skirta karieso prevencijai

Vis dar yra nemažai žmonių, tikinčių, kad kramtomoji guma padeda išvengti ėduonies. Visgi jos paskirtis kiek kitokia. Kramtomoji guma skatina seilių išsiskyrimą, taip padėdama pašalinti maisto likučius iš sunkiau pasiekiamų burnos vietų. Skamba neblogai, tiesa? Tačiau dažnai pastebima tendencija, kad guma yra kramtoma per ilgai. Iš tiesų, tai daryti rekomenduojama ne ilgiau nei 10–15 min. Kitu atveju gali būti per daug apkraunami kramtomieji veido raumenys, įsitempti raiščiai, pasireikšti skausmai ar netgi išnirti žandikaulis.

Be to, verta paminėti, kad gumos kramtymas skatina skrandžio rūgščių išsiskyrimą, todėl nepatariama to daryti nevalgius. Priešingu atveju atsiranda rizika susirgti gastritu, pankreatitu ar kitomis virškinamojo trakto ligomis.

Tegul šie mitai, kad ir kokie jie būtų populiarūs, nesutrukdo pasirūpinti dantų sveikata. Pasitikėkite geriausiais savo srities profesionalais – jie žino visas tobulos šypsenos paslaptis.