Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dovilės Balčiūnaitės-Svirskės, Živilės Merkininkės ir Giedriaus Bernatavičiaus nuotr.
EtapliusŠaltinis: Alytaus m. savivaldybė
Lankytojus džiugino renginių gausa
„2024-ieji Alytaus kraštotyros muziejui yra ypatingi kultūrinės veiklos metai, žymintys nuoseklią muziejaus plėtrą ir vis didesnį indėlį į miesto ir regiono kultūrinį gyvenimą. Šiais metais muziejus džiugino lankytojus renginių, parodų ir edukacinių veiklų gausa bei gerokai pranoko praėjusių metų pasiekimus. Palyginti su 2023 m. ir net su 2022-aisiais, kai Alytus buvo Lietuvos kultūros sostinė, šiemet muziejaus organizuotų renginių ir veiklų skaičius gerokai išaugo, o jų kokybė bei įvairovė sulaukė teigiamo įvertinimo iš vietos bendruomenės bei kitų miestų ir užsienio lankytojų“, – sakė direktoriaus pavaduotoja muziejininkystei Indrė Kronkaitienė.
2024-aisiais metų pabaigoje muziejuje ir jo padaliniuose įvykusių renginių skaičius sieks 149, 2022 m. jų įvyko 111, o 2023 m. – 110 renginių.
„Smagu, jog tiek esamus, tiek naujus lankytojus galime džiuginti puikių, kūrybingų menininkų darbais. Galime tik didžiuotis, kad visi trys Alytaus miesto savivaldybės Jaunojo menininko stipendijos laimėtojai nusprendė savo kūrybą pristatyti mūsų erdvėse“, – džiaugėsi Aušra Jurčiukonienė, projektų vadovė, vykdanti muziejaus direktoriaus funkcijas.
Neseniai muziejuje buvo eksponuota Gabijos Labutytės fotografijų paroda „Tarp erdvių ir įkvėpimų“. Šią savaitę dar galima pamatyti Gretos Bratkauskaitės parodą „Vizijos ir horizontAI“. O gruodžio 4 d. 17 val. Archeologijos muziejuje vyks poezijos vakaras su Povilu Adomaičiu. Povilo poezijos vakaras lapkričio 19 d. vyko ir Audiovizualiųjų menų centre.
Šiuos metus Alytaus kraštotyros muziejus užbaigs aukšta nata: gruodis bus gausus turiningų renginių, kurie pakvies ne tik pasimėgauti meniniais ir edukaciniais patyrimais, bet ir pajusti šilumą bei bendrystę.
Pirmą žiemos mėnesį lankytojus džiugins jaukios šventinės iniciatyvos, pabrėžiančios vietos tradicijas ir skatinančios bendruomeniškumą.
Parodos, paskaitos, koncertai
Gruodžio 10 d. 17 val. muziejus pakvies į Eglės Kumpikaitės karpinių ir tekstilės parodos „Kalėdų naktį tylią...“ atidarymą. Gruodžio 13 d. 16 val. bus atidaryta Jolitos Česonytės tapybos paroda „Miško akis“.
Gruodžio 19 d. ypatingas reginys akiai ir širdžiai laukia Audiovizualiųjų menų centre, 18 val. bus atidarytas „Spalvingas dailininko Adomo Galdiko (1893–1969) kūrinių lobynas“.
O gruodžio 11 d. 17 val. bus galima išsamiau susipažinti su Stasio Eidrigevičiaus kūryba, pristatoma parodoje „Keliaujanti vaizduotė“.
Žinias alytiškiai gali gausinti ir klausydamiesi paskaitų. Gruodžio 6 d. 16 val. Kraštotyros muziejuje dr. Margarita Matulytė skaitys paskaitą „Portretas en face“: tapatybės liudijimas“, o gruodžio 14 d. 12.30 val. Audiovizualiųjų menų centre bus proga išgirsti Vincento Klipčiaus pasakojimą „Spalva ir simbolis modernioje žydų dailėje“.
Alytiškiai jau yra pamėgę ir gausiai renkasi paklausyti muzikos Audiovizualiųjų menų centre.
Gruodžio 20 d. 19 val. čia skambės kalėdinių dainų ir giesmių koncertas su gyvo garso muzikos grupe „The White Rose Band“, dainininke Egle Malinauskiene ir Kauno Arkikatedros bazilikos mišriu sumos choru „In Vivo Dei“. Šis renginys mokamas.
Gruodžio 23 d. 15 d. alytiškių laukia tradicinis Sakralinės muzikos festivalio koncertas.
O gruodžio 27 d. 18 val. vyks muzikinio projekto „Atlikėjos Sarah Brightman dainos skambančios naujai“ koncertas su Indre Anankaite.
Vietų į advento vainikų dirbtuvėse nebelieka jau spalį
Advento vainikų dirbtuvės – jau gražia tradicija tapusios šeštadieninės priešpietės, į muziejų kasmet pritraukiančios gausų būrį lankytojų. Šiose kūrybinėse dirbtuvėlėse laisvų vietų nebelieka dar spalio mėnesį. Muziejininkus džiugina ir tas faktas, kad advento vainikų dirbtuvės vis dažniau persikelia iš muziejaus į kitų organizacijų ir įstaigų erdves.
Drauge pasiruošti gražiausioms metų šventėms kviečia ir Anzelmo Matučio memorialinis muziejus – čia priešpietės dalyviai gamins ne tik advento vainikus, bet ir kitas kalėdines dekoracijas bei Archeologijos muziejus, kviečiantis daugiau sužinoti apie žiemos saulėgrįžos paslaptis: lietuvių tradicijas ir papročius.
Gruodžio 3 d. 15 val. Audiovizualiųjų menu centre rengiamos Pojūčių dirbtuvės. Jos skirtos paminėti Žmonių su negalia dieną.
Interaktyvios veiklos – ir mažiems, ir dideliems
„Nors edukaciniai užsiėmimai vyksta ištisus metus, bet nuo lapkričio vidurio jų Alytaus kraštotyros muziejuje ir padaliniuose ypač gausu. Jau dabar gruodžio mėnesiui į edukacijas užsiregistravę daugiau nei 70 grupių. Šventiniu laikotarpiu populiariausios edukacijos: „Žvakių liejimas“, „Kaip dvylika mėnesių šventes šventė“, „Veltinukai“, „Gyvybės medis“ (pasiūloje šiuo metu turime 58 edukacines programas). Tačiau nemažai sulaukiame ir tų lankytojų, kurie skuba išmėginti naujas edukacines programas, tokias kaip „Šviesos istorija“ ar „Vanduo ir spalvos“, – pristatė muziejaus direktoriaus funkcijas vykdanti A. Jurčiukonienė.
O Komunikacijos-edukacijos skyriaus vedėja Živilė Merkininkė atkreipė dėmesį, jog, kalbant apie lankytojų pamiltas veiklas ir vietas muziejuje, negalima nepaminėti ekspozicijos „Sodzius Dzūkijon“. Tiek mokinių klases, tiek šeimas traukia interaktyvios veiklos – virtualios realybės akiniai, interaktyvūs ekranai, dėlionės. Šioje ekspozicijoje vyksta ir viena iš dažniausiai pasirenkamų edukacijų „Susikurkime sodybą“, kurios dalyviai – tiek mažieji lankytojai, tiek suaugusieji.
Bus pristatytas katalogas
Alytiškiai muziejininkai nekantrauja pasidžiaugti nauju leidiniu, aktualizuojančiu muziejaus etnografijos rinkinyje saugomas vertybes ir gamtinę jų kilmę. Gruodžio 16 d. 17 val. jie kviečia lankytojus į katalogo „Šiaudas, medis, molis, geležis dzūkų kasdienybėje“ pristatymą.
Leidinys iliustruotas vienais įdomiausių muziejuje saugomų XIX–XX a. I p. artefaktų iš dzūkų kasdienybės. Pagrindinis dėmesys jame skirtas vertybėms, pagamintoms iš šiaudų, medžio, molio ir geležies. Renginio metu bus pristatyti knygos rengimo užkulisiai, turinį papildys vaizdo siužetai, o vakarą dzūkiškomis dainomis šviesins Merkinės jaunimo etnokultūros klubo „Kukumbalis“ atlikėjai.
„Alytaus kraštotyros muziejaus 2024 m. veikla rodo, kad nuoseklus darbas, kūrybiškumas ir glaudus ryšys su bendruomene leidžia puoselėti gyvą kultūrą, istorijos pažinimą ir skatinti naujas kūrybines iniciatyvas. Organizuodami kiekvieną renginį, kurdami naujas paslaugas stengiamės atliepti muziejaus lankytojų lūkesčius, sukurti jaukią aplinką kiekvienam apsilankiusiam. Džiaugiamės galėdami sakyti, jog muziejus – atviras visiems“, – sakė A. Jurčiukonienė, kviesdama alytiškius ir miesto svečius užsukti į muziejų.