2022-ieji – ryškių ir svarbių Trakams kultūros pasiekimų metai

Trakai
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Trakų raj. savivaldybės inf.

Praėję metai sėkmingi Trakų kultūros istorijoje. Ne tik nustatytas ir paminėtas Trakų miesto gimtadienis, Karaimų ir Lietuvos jaunimo metai, bet ir po ilgo laiko apdovanoti „Auksine krivūle“ už kultūros puoselėjimą.

Trakams 700: pirmą kartą istorijoje pažymėta miesto įkūrimo sukaktis

Pasitarus su istorikais, savivaldybės taryba nusprendė Trakų miesto įkūrimo data laikyti 1322 m. rugsėjo 8 dieną, todėl 2022-aisiais miestas pirmą kartą istorijoje žymėjo net 700 metų sukaktį. Šia proga bendradarbiaujant su Vilniaus dailės akademija sukurtas naujas logotipas – tai Trakų pilies formą iš paukščio skrydžio primenantis aukso spalvos kablelis mėlyname fone.

Kablelis – tai skiriamasis ženklas, kuris parodo, jog sakinys turi pradžią, bet ne pabaigą. Dėl šios priežasties jis tinka konceptualiai reprezentuoti Trakus. Tai miestas, turintis turtingą istoriją ir šviesią ateitį, todėl jo istorija tęsiasi.

Trakuose vyko nauji aukšto lygmens kultūriniai projektai ir renginiai. Trakų kultūros rūmai kvietė pamatyti neįprastoje scenoje – vilkiko priekaboje – keliaujančią Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operą ,,Tarnaitė ponia“. Užutrakio dvaro Europos salėje vyko žydų kultūrą reprezentuojantis koncertas ,,Sounds of Jerusalem“. Gyventojai ir svečiai galėjo nemokamai stebėti šalia Užutrakio dvaro Europos salės vykusią operą po atviru dangumi („Open air opera“).

2022 metai paskelbti Lietuvos karaimų ir Lietuvos jaunimo metais, todėl į tai savivaldybė atsižvelgė rengdama 700-mečio minėjimui skirtus projektus. Karaimų gatvės pradžioje (Trakuose) įrengtas informacinis stendas, supažindinantis su karaimų atvykimo į Lietuvą istorija, taip pat jų gyvenimu šiandien. Savivaldybė finansiškai prisidėjo ir prie karaimų metams skirtų renginių. Įrengtame naujame Lentvario jaunimo parkelyje pasodintas Jaunimo metams skirtas ąžuolas. Trakų gimtadienio dieną, rugsėjo 8-ąją, Trakų Salos pilies vidiniame kieme vyko iškilmingas minėjimas ir nemokamas renginys. Miestui ir kraštui nusipelniusiems žmonėms buvo įteikti jubiliejų žymintys proginiai medaliai. Šiuos Trakų 700-mečiui skirtus vienetinius medalius planuojama įteikti ir Trakų rajono savivaldybės miestų partnerių atstovams.

„Auksinė krivūlė“ Trakams

2022-aisiais, po ilgos septynerių metų pertraukos, Lietuvos savivaldybių asociacijos surengtose iškilmėse „Auksinės krivūlės“ apdovanojimas už kultūros puoselėjimą įteiktas Trakų rajono savivaldybei. Kultūros ministerija įvertino visos savivaldybės komandos rūpestį savo kultūros įstaigomis ir daugiakultūriu paveldu, pastangas sudaryti sąlygas įvairioms aukštos meninės vertės veikloms ir pritraukti profesionaliojo scenos meno atstovus bei gebėjimą reaguoti į sudėtingas pandemijos sąlygas Lietuvos kultūros sostinės metais.